Gönderen Konu: Pertükan Kalesi  (Okunma sayısı 827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6723
    • insan ve doğa
Pertükan Kalesi
« : 17 Haziran 2019, 13:38:04 »
Sason’un 4 km. güneybatısında bulunan Tekevler (Gündenu) köyünün doğusunda yer alan bu kale, oldukça harap durumdadır. Ulaşımı kolay olduğu için tarihteki çatışmalarda birçok kez el değiştirdiği anlaşılmaktadır. Kale duvarlarındaki yer yer çökme ve açılan büyük gedikler, kalenin savaşlarda odak noktası olduğunu göstermektedir.

Camileriyle, kiliseleriyle, manastırlarıyla ve köprüleriyle tarihin en derin izlerini gözler önüne serer Batman. Çok kişi tarafından bilinmese de birçok önemli tarihi yapıta sahiptir.

Batman’a yakın bir zamanda seyahat etmeyi planlıyorsanız eğer, şehrin tarihi dokularına yakından tanık olmayı ihmal etmeyin. Bu sayfamızda sizlere şehrin tarihine ışık tutan yapılar arasındaki Pertükan Kalesi’nden bahsedeceğiz.

Sason ilçesine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Pertükan Kalesi, günümüzde harap bir durumdadır. Kalenin tarihte önemli bir yere sahipti.

Kaleye ulaşım oldukça kolaydır. Tekevler Köyü’nün hemen doğusunda yer alır. Pertükan Kalesi hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da, harap bir durumda olsa da tarihteki önemli olaylara tanık olduğunu, duvarlarındaki çökmelerle anlatan önemli bir eserdir.

Etiketler: