Gönderen Konu: Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?  (Okunma sayısı 10114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7838
    • insan ve doğa
Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?
« : 12 Aralık 2009, 06:04:47 »
Skeet ve trap tüfekleri adındanda anlaşılacağı gibi spor atışları için özel üretilmiş tüfeklerdir.

Ağırlıkları genellikle 3,5-4 kg civarıdır.(Av için üretilen tüfeklere kıyasla oldukça ağırdırlar)

Skeet tüfekleri genellikle 71 namlu ve açık şoklu olarak üretilirler.

Trap tüfekleri ise genellikle 76 namlu ve full şoklu olarak üretilir. Trap tüfekleri, yüksek bantlı ve düz kundaklı olarak üretilir. (Amaç,yükselen plağı daha kolay yakalamak)

Skeet atışı, 140 km/h hızla fırlatılan, kuleler arasında geçiş yapan plakları vurmak essasına dayanan bir atış şeklidir. Kural gereği atışta 24 gr.lık 9/5 saçma nolu fişekler kullanılır. Atış boyunca atıcı 125-150 atış yapar. Öyleyse atıcının elindeki silah bu amaca uygun dizayn edilmiş olmalıdır ki, atış olabildiğince kolay ve isabetli geçsin. Bu dizaynın ana hatları şunlardır:

Bir skeet tüfeğinin en önemli özelliği şokudur. Özel üretim açık (geniş) skeet şokları tercih edilir. Skeet atışında ancak açık bir şokla (4-5 numara) plağı kıracak saçma grubu optimum dağılımayla hedefe ulaşabilir.

Namlu boyu, marka ve imalatına göre, uygun noktada ağırlık merkezi verecek şekilde, 65-71 cm arasında olmalıdır.

Atıcının 125-150 atış yapacağını varsayarsak, Atışlar sırasında tüfeğin fazla sarsılmaması için (aynı zamanda atıcının da fazla sarsılmaması için) bu tüfekler asgari 3,5 kg veya üstü ağırlıkta olmalıdırlar.

Trap atışına gelince, atıcı gittikçe uzaklaşan plaklara atış yapacaktır. Trap plağı uzaklaşmakla birlikte aynı zamanda yükselmektedir de. Genellikle dik kundaklı tüfekler tercih edilir çünkü bu kundak atıcının kendiliğinden bir üstleme yapmasına olanak verir. Bu kural değil, tercihe bağlıdır.
Atışlar 24 grlık7/5 no fişeklerle yapılır ve plak gittikçe uzaklaştığından dolayı, plakayı uzakta kırmaya yönelik olarak 3/4 ve 4/4 şoklu tüfek tercih edilir.
Tüfeğin iyi kontrol edilmesini sağlamak amacıyla ağırlık merkezini öne taşıyan daha uzun namlular tercih edilir.(76 cm. gibi.)

Atıcı yine 125 adet fişeği kısa bir süre içinde atacaktır. Sarsıntının önüne geçmek için tüfek ağırlığı yine av tüfeğine göre fazla olmalıdır.

Son olarak Skeet ve Trap sporunda 12 Kalibre tüfekler kullanılır.

Bu tür tüfekler avda kullanılabilir.Ancak bir zorunluluk olursa bu denenebilir. Öncelikle av için luzumsuz derecede ağır tüfeklerdir.Tags: