Gönderen Konu: Vücutta Kanamayı Durdurmak için Kullanılacak Basınç Noktaları  (Okunma sayısı 17304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Dış kanamalarda yapılması ilk gereken şey kan kaybının en aza indirilmesi, bu sebeple kanamanın durdurulmasıdır. Yanlış bilinen çok sayıda uygulama var elbette, ancak doğrusu ve en mantıklısı şudur. Elinizde kanamayı durdurmak için ne olursa olsun, kanayan bölgenin doğrudan üzerine yapılan basınçtan daha yararlı hiçbir yöntem yoktur, diğer yöntemlerin tamamı destek içindir. Örneğin keskin bir kayadan dolayı kesilen kolunuzun pazu kısmındaki kanamyı durdurmak için, bu yaraın üzeine bastırmalı, kolu kalp hizasından yukarıda tutmalı ve turnike uygulamalısınız, EK'te resimde görülen noktalar ise var gücünüzle basınç uygulayarak, o bölgeye kan gidişini azaltan yerlerdir, bunlardan uygun  olanına bastırarak bu yara bölgesine olan kan akışını yavaşlatmalısınız. Bunun sebebi vücudun kendini tamir etmesine imkan tanıyacak zamanı kazandırmaktır.

Kanamanın devam ettiği her dakika, risk artar. Bu sebeple ne olursa olsun birinci önceliğiniz kanamyı durdurmak olmalıdır. Bu sadece sizin başınıza değil, yanınızda birinin başına gelirse de aynı şekilde uygulamanız gereken bir hareket tarzıdır.

İlk yardım konusunda hiç bilgisi olmayan birisiyseniz, yukarıda anlattıklarım işinizi görecektir, tabii en kısa sürede profesyonel yardım almak için imkan var ise 112 veya doktora başvurmalısınız.


« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2011, 14:36:33 Gönderen: GeZGiN »

Tags: