DoğaKolik
DoğaKolik

Gönderen Konu: Doğaya çıkınca yanınızda bulunması gereken 10 Hayati malzeme  (Okunma sayısı 5871 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 7462
  • insan ve doğa
10 hayati malzeme doğada içinizin daha huzurlu olabilmesiyle ilgilidir. Doğada yaptığınız aktivitelerin çoğunda bu malzemelere ihtiyaç duymazsınız. Fakat beklenmedik bir şey olduğunda bu malzemelerin yanınızda olması çok faydalı olacak ve bu malzemeler belki de hayatınızı kurtaracaktır. Kısa aktivitelerde bile her doğa severin yanında bulundurması gereken temel malzemeler aşağıdadır.

10+ Hayati Malzeme
1. Harita (tercihen su geçirmez bir kılıf içinde)
2. Pusula (mümkünse ek olarak bir adet GPS)
3. Ekstra giyecek
4. Ekstra yiyecek ve su
5. İlk yardım çantası
6. Kafa feneri ya da fener (yedek pilleriyle)
7. Kibrit (su geçirmez bir kutuda)
8. Ateş başlatıcı (kibriti destekleyici)
9. Bıçak (ya da çok amaçlı çakı)
10. Güneş gözlüğü
11. Güneş kremi
12. Su filtresi (ya da suyu dezenfekte etmek için başka bir yöntem)
13. Düdük
14. Bivak torbası ya da space blanket

10 Hayati malzeme listesi ilk olarak 1950`ler ve 60`larda dağcılık ile ilgili yayınlarda yer aldı. Zaman içinde çevre faktörleri, listeye güneş kremi ve su filtresi gibi malzemelerin de eklenmesine sebep oldu. Günümüzde listede GPS de değerlendirilmesi gereken bir malzeme olarak yer almaktadır. Son madde ülkemizin genel koşulları değerlendirilerek eklenmiştir. Yurt dışında hayati olan fakat ülkemizde çok anlamlı olmayan vahşi hayvanların yemeğin kokusunu almasını engelleyecek yemek kutuları listede yer almamaktadır.

Harita
Bulabildiğiniz her zaman yanınızda bölgenin topoğrafik bir haritası olmalıdır. Ne yazık ki ülkemizde şu anda topoğrafik haritaların kullanımı kısıtlı olduğu için haritalar ancak kopya olarak bulunabilmektedir. 2001 senesi sonuna doğru bir çok bölgenin 1:50,000 lik topografik haritaları hazırlanacaktır. Bu haritalar satışa sunulduğunda bunu öncelikli olarak Adrenalin Malzeme Postası`ndan öğrenebilirsiniz.

01-Pusula
Doğa koşullarında insanın yönünü şaşırması oldukça kolaydır. Pusula, harita okuma yeteneğiyle birleştirildiğinde doğru rotada kalmanızı sağlar. Peki GPS sistemleri acaba pusulaların yerini alacak mı? Şimdilik bu pek mümkün gözükmüyor. Standart GPS
sistemleri belirli bir hızla hareket etmediğiniz sürece size kuzeyi gösteremez. Geleneksel bir pusula çok hafiftir ve GPS sistemleri gibi çalışmak için pile gereksinim duymaz.
Eğer sık sık doğaya çıkıyorsanız ciddi olarak eğitim bölümümüzün Doğada Yön Bulma programına katılmayı düşünebilirsiniz.

02-Pusulalar
Dayanıklı ve kullanımı kolay pusulalarımızı sitemizin bu bölümünde bulabilirsiniz. Bilgi için tıklayınız.

03-Ekstra giyecek
Doğada hava koşulları hızla değişebilir. Çantanızda ekstra giysi bulundurmak bu yüzden her zaman önem taşır. Kaybolmanız durumunda bu ekstra giyecekler geceyi geçirmenize yardımcı olacaktır. Yün ya da polar bir bere çok hafiftir ama soğuk gecelerde ısı kaybını büyük ölçüde önler. Çoraplarınız ıslandığında yedek çoraplar gerçekten büyük önem kazanacaklardır. Koşullara göre yanınızda rüzgarlık ya da yağmurluk bulundurmak gerçekten hayat kurtarıcı olabilecektir.

04-Ekstra yemek ve su
Yanınızda her zaman en azından bir günlük ekstra yemek taşıyın. Çikolata ya da kuru meyva gibi pişirilmesi gerekmeyen yiyecekler çoğu durumda daha faydalı olacaktır.

05-İlk Yardım Çantası
Önceden doğa kullanımı için hazırlanmış ilk yardım çantaları çoğu durumda kendi hazırlayacağınız bir çantadan daha kapsamlı olacaktır. Hazır bir çanta alsanız bile antanın içeriğini kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin.
Eğer doğa aktiviteleriniz sizi tıbbi yardımdan 6 saatten daha uzak yerlere götürüyorsa Eğitim bölümü programlarımızdan Doğada İlk Yardım ve Doğada İleri İlk Yardım programlarımıza katılmayı düşünebilirsiniz.

06-Kafa feneri ya da fener
Doğa koşullarında iyi bir ışık kaynağı vazgeçilmezdir. Yedek pil ve ampul taşımak her zaman akıllıca olacaktır. Kafa fenerleri ile ellerinizi daha rahat kullanabileceğiniz için tercih nedeni olmalıdırlar. Fenerinizi çantanızda kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun ve çanta içinde kendi kendine açılmasını önleyecek şekilde yerleştirin.

07-Kibrit
Doğada kullanılacak kibritler ya sudan etkilenmeyen tipte olmalı ya da su geçirmez kaplarda saklanamalıdırlar. Yanınıza bol kibrit alın ve kuru kalmalarına büyük dikkat gösterin.

08-Ateş başlatıcı
İsminden de anlaşılacağı gibi bu malzeme hızlı bir şekilde ateş yakabilmenizi sağlar. Olası seçenekler: Plastik bir torbada çıra olarak kullanılabilecek ince dallar, mum, hızlı alev alan katı yakıtlar.

09-Bıçak ya da çok amaçlı çakı
Bıçak ve çok amaçlı çakıların malzeme tamiri, yemek hazırlama, ilk yardım gibi bir çok kullanım alanı vardır. Çakınızda en azından bir katlanabilir bıçak, bir tornavida ağzı, konserve açacağı ve makas olmalıdır. Doğal olarak ihtiyaçlarınız ne kadar karmaşık ise o kadar fazla özelliğe sahip bir çakıya ihtiyaç duyarsınız.

10-Güneş gözlükleri
Basit gözükse de vazgeçilmez bir malzeme. Bazı tıbbi araştırmalar güneş ışınlarının ve UV ışınlarının katarakta sebep olduğunu göstermiştir. Açık havada uzun süre geçireceğiniz zamanlarda güneş gözlüğü kullanın. UVA ışınlarını %97-100 arası filtre eden bir gözlük seçmeye özen gösterin. Dağcılık yapıyorsanız, yükseldikçe güneş ışınlarını filtre eden atmosferin inceldiğini ve bu yüzden yükseklerde güneş ışınlarının daha tehlikeli olduğunu unutmayın.

11-Güneş kremi
Doğa koşullarına çıkmadan 15 dakika önce 15 GKF lü ve tercihen sudan etkilenmeyen bir güneş kremi kullanın. Dudaklar için de güneş kremi kullanmayı unutmayın ve gün içinde gerektikçe tekrar kullanın. Daha hassas bir cildiniz var ise daha yüksek koruma faktörlü kremleri seçin.
Dağcılık yapıyorsanız, yükseldikçe güneş ışınlarını filtre eden atmosferin inceldiğini ve bu yüzden yükseklerde güneş ışınlarının çok daha yakıcı olduğunu unutmayın. Dağcılık için minumum 30 GKF lü bir krem kullanın.
Güneş yanıklarının doğa ortamında çok acı verebileceğini ve güneşe çok fazla maruz kalmanın cilt kanseri riskinizi arttırdığını unutmayın.

12-Su filtresi
Teorik olarak akar sular ve alpin ortamındaki göller dünyadaki en temiz ve taze suya sahiptir. Ne yazık ki gerçek hayatta dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bir çok su kaynağı temiz değil. Temel olarak suyu içilebilir hale getirmek için 3 yolunuz var. Kaynatma, kimyasal dezenfekte ve su filtreleri. Su filtreleri kullanım kolaylığından dolayı tercih edilmelidir.

13-Düdük
Düdüğün çıkardığı ses ağzınızdan çıkan sese göre çok daha uzağa gider. Ayrıca acil bir durumda çaldığınız düdük de ses tellerinizi yormaz. Düdüğünüzü bir iple, çantanızın omuz kolonu gibi bir yerine bağlamanız, ona ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

14-Bivak Torbası ya da space blanket
Ülkemizde doğa aktivitileri yapılan yerlerin çoğunda düzenli patika sistemleri olmaması ve topoğrafik haritalarını edinmenin zor olması doğa koşullarında kaybolma ve geceyi dışarıda geçirme riskini arttırmaktadır. Arama kurtarma oluşumlarının henüz yurtdışındaki kadar yaygın olmaması nedeniyle de bu tip bir durumda size ulaşılması zaman alabilir. Bu yüzden geceyi dışarıda sağlıklı olarak geçirmenizi sağlayacak su geçirmez bir bivak torbası ya da daha yumuşak iklimler için vücut ısısını geri yansıtan aluminize bir malzeme olan space blanket lar yanınızda mutlaka olması gereken malzemelerdir.

Ana fikir
Bu listedeki malzemelerin size bir faydası olabilmesi için son bir şeye daha ihtiyacınız olacaktır. Bilgi olmadan malzemeler bir işe yaramazlar. Çantanızdaki pusula ancak kullanmasını biliyorsanız size faydalı olacaktır.

Belki de bunu şöyle özetleyebiliriz. 10 hayati malzemenin en önemlisi iki kulağımızın arasındakidir.

Çevrimdışı pembe

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
  • Pembe Sihir
Bunlar için koca bir sırt çantası gerekli desenize :)
Sağlık ve Güzellik

Çevrimdışı GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 7462
  • insan ve doğa
Bunlar için koca bir sırt çantası gerekli desenize :)

O kadar büyük bir çantaya gerek yok   :Dşöyle mini bir çanta işinizi görür  :)

Çevrimdışı Voyager

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 39
  • insan ve doğa
Bunları kendiniz hazırlayacağınız gibi outdoor mağazalarda da hazır satılıyor..

Tags:
 

DoğaKolik