Gönderen Konu: Eğriova Yaylası  (Okunma sayısı 2139 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7661
    • insan ve doğa
Eğriova Yaylası
« : 14 Haziran 2019, 15:33:21 »
Ankara'ya 150, Beypazarı'na 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova yaylası mesire alanına, Karaşar beldesi üzerinden gidiliyor. Yolunun 25 kilometrelik kısmı stabilize olan mesire yerinde bir kır gazinosu bulunuyor. Eğriova Göleti çevresinde birçok yayla bulunuyor. Belenova, Kuyucak, Sarıalan, Sarıahmet, Saray, Kuzoluk, Başyayla, Bataklık, Yeni, Çukuryayla, Demirci, İmirze, Aladağ Boğazı gibi yaylalar, Köroğlu Dağları’nın doğu yamaçlarına serpilmiş vaziyettedir. Zamana direnen asırlık ahşap evlerin bulunduğu bu yaylalar, Anadolu coğrafyasının yaylacılık geleneğini yansıtan en iyi örnekler arasında. Şirin ve estetik görüntüleriyle insanları çeken otantik yapılar, bölgenin ormanlarla çevrili olmasının eseri aynı zamanda.

Eğriova yaylalar bölgesi, çok sık sarıçam, karaçam, köknar ve ardıç ağaçlarının sarmaladığı ormanlarla çevrilidir. Genellikle iğne yapraklı ağaç topluluğunun egemen olduğu yöre, doğaseverler için nefes alınacak oksijen deposu mekânlardan biridir. Kış mevsiminde farklı bir görünüme bürünen Eğirova, kasım-mayıs ayları arasında kar beyazına boyanıyor.

Kuşkusuz Eğriova’yı özel kılan nedenlerden biri de Eğriova Deresi üzerindeki gölet. Beypazarı ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova Göleti, köknar ormanları ortasında bir tabiat cennetidir. 2011 yılında tabiat parkı statüsü kazanan gölet, 100 hektarlık bir alana yayılıyor. 2011 yılında koruma alanı ilan edilen Tekkedağı Tabiat Parkı ise Eğriova’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2020, 03:37:27 Gönderen: GeZGiN »

Tags: