Gönderen Konu: Belisırma Köyü  (Okunma sayısı 2179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7661
    • insan ve doğa
Belisırma Köyü
« : 25 Temmuz 2019, 10:49:08 »
Belisırma, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bir köydür.


Belisırma Köyü

Köyün kuruluşuna ilişkin kesin tarih vermemekle beraber, Belisırma'nın yerleşim yeri olarak kullanılmasını Selçuklular öncesine dayandırabiliriz. Hasandağı’ndan çıkan bazalt ve andezit yoğunluklu lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler sonucu oluşan Ihlara Vadisi'nde bulunan mağaralarda yaşamaya başlandığı görülmektedir. Hristiyanlığın Anadolu'daki yayılma noktalarından birisi olduğu da verilen bilgiler arasındadır. Ayrıca mağara kiliseler ve kiliselerdeki fresklerden de bu sonucu anlayabiliriz. Selçuklular döneminde vadideki Hristiyanların rahat olduklarını ise Kırkdam Altı Kilisesi'nde yapılan bir resimde Selçuklu elçisinin resmedildiği ve bunun da Selçuklu'ya şükran duygusunun bir ifadesi olarak çizildiği kaynaklarda belirtilmektedir.

Köyun isminin Rumca hoş manzara anlamına gelen ve içinde bulunduğu Ihlara Vadisi'nin de eski adı olan Peristirema'nın zamanla Türkçeleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Güzelyurt İlçesine bağlı, Ihlara Vadisi içinde, önceleri kuzey yakasına yerleşilmiş daha sonra halkın imkanları geliştikçe yukarı düzlük alana yerleşmeye başlanmıştır. Halen daha eski evlerde oturmakta olan aileler de vardır. Vadi içerisinde turistlere ve gelen misafirlere restorasyonlar açarak bölgeye has yemek çeşitleri ile hizmet vermektedirler. Ihlara Vadisi'nin devamı olan Belisırma Köyü tarihi kiliseleri de içinde barındırmaktadır. Bunların başında Ala Kilise ve Direkli Kilise gelmektedir. Köyde yaşayan halk tarımcılık, bağcılık ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Elinde sanatı olanlar başta Ankara olmak üzere ülkenin birçok vilayetinde çalışmaktadırlar. Yurt dışında çalışan insanlar da vardır. Turistlik açıdan gezilmeye ve görülmeye değer bu şirin köyü bölgeye gelenlerin görmeden gitmeleri büyük bir kayıp olacaktır.

Tags: