Gönderen Konu: Tokalı Kanyonu (Akdağ )  (Okunma sayısı 1761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7664
    • insan ve doğa
Tokalı Kanyonu (Akdağ )
« : 15 Eylül 2018, 08:49:28 »
Parkur : 20 km. Özellikleri : Trekking, Dağcılık, Rafting, Mağara Turizmi, Yayla Turizmi İlimiz Sandıklı ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve bir kısmı Hocalar ve Kızılören ilçelerine taşan Akdağ eteklerindeki Kocayayla, ortalama 1.600 metre. Akdağ'ın zirvesi ise 2.500 metre yüksekliktedir.

Kocayayla ve Akdağ civarı Sandıklı ilçesine 35 kilometre mesafede Ankara -Antalya yolunun sağında kalan Hocalar ilçesi yoluyla Sorkun kasabasına kadar asfalt yol ile ulaşımı kolay ender yerlerden biridir. Sorkun'dan itibaren ise stabilize orman yoluyla meşe ormanlarıyla başlayan ve yükseldikçe çam ağaçlarının yoğunlaştığı virajlı yollardan 1.600 m. yükseklikteki vadiye ulaşılmaktadır. Tabiî görünüşünü bozmadan patika yolları, atlı gezi yolları, bisiklet parkurları, yaban hayatı izleme noktaları, alabalık üretilmesi için küçük barajlar, gölcükler, günübirlikçiler ve kampçılar için sosyal tesisler, havuzlar bu güzellikleri daha da çekici ve eşsiz kılar. Doğa severlere, tabiatla başbaşa kalmak isteyen her yaş grubu insana hizmet edecek etkinliklerin yapılabileceği Kocayayla civarında, görülmeye değer pek çok mağara vardır.

Tahminen 20 km. uzunluğunda olan kanyon ve kanyondan Çivril gölüne dökülen Akçay görülmeye değerdir. Kanyon boyunca insanoğlunun ayak basmadığı mağaralar, trekkingcilerin ilgisini çekecek güzergahlar bulunmaktadır. Akdağ, Romalılar döneminde yerleşim birimi olarak kullanılmıştır. Karakaya'da temel kalıntıları, lahit şeklindeki mezarlar, Saraç'ta sur kalıntısı, küfüde kuyu, seren, zincir ve kova resmi olan taş anıt Roma döneminden izler taşımaktadır. Akdağ; Kanyonu, mağarası, yaylası, tarihî yapısı, yılkı atları, yaban hayatı, bitki örtüsü ile Karadeniz yaylalarını aratmayacak bir güzelliktedir.Akdağ - Tokalı Kanyon Macera tutkunları 12-13 kilometre uzunluğundaki Tokalı Kanyon kıvrımları sizin için tabiat tarafından özel olarak hazırlanmıştır. Genişliği 10-15 metreden, 1-1,5 metreye kadar daralan kanyonu geçerken zaman zaman yüzmek, zaman zaman tırmanmak zorunda kalabilirsiniz. Ortalama 7-8 saatte geçilebilen kanyon geniş bir vadi ile son bulmaktadır.

Akdağ Tabiat Parkı, İç Anadolu ile Ege Bölgesi arasında geçiş niteliği taşıması sebebiyle bitki örtüsü ve hayvan türleri yönünden önemli ekolojik değere sahiptir. Park 550 adet bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Akdağ Tabiat Parkı’nda belirlenen 84 endemik türden ikisi ( Barbarea hedgeana ve Polgonum afyonicum ) ilk defa bu alandan toplanarak bilim dünyasına tanıtılmıştır. Parkın zengin bitki örtüsü fotoğrafçılar, botanik turizmi ve doğa merakı olan araştırmacılar için alanı çekici ve değerli hale getirmektedir. Akdağ Tabiat Parkı hayvan türleri açısından da oldukça zengindir. AFDOS ( Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü) tarafından bölgeye doğa severler için sık sık yürüyüşler düzenlenmektedir. Bu eşsiz yer, Orman Bakanlığı, Millî Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğünce, "Yaban Hayatını Koruma Alanı " ilan edilmiştir.

Tags: