Gönderen Konu: Murchison Şelalesi / Uganda  (Okunma sayısı 3555 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7750
    • insan ve doğa
Murchison Şelalesi / Uganda
« : 14 Ekim 2023, 11:40:13 »
ŞELALELER her zaman insanların ilgisini çekmiş ve görenlerde hayranlık uyandırmıştır. Kayalara çarpan suyun rahatlatan sesi ve yukarı doğru yükselen buğunun verdiği serinlik, sayısız insanı şelalelere çeker ve insanlar dinlenmek için böyle yerlerde saatlerce kalabilirler.


Murchison Şelalesi

Uganda’daki Murchison Şelalesi * tam böyle bir yerdir. Bazıları, uzunluğu 6.400 kilometreyi bulan Nil Nehri’nin en etkileyici kısmının burası olduğunu söyler. Aslında bu şelale Güney Amerika’daki Angel Şelalesi kadar yüksek değildir; ayrıca su hacmi Afrika’daki Victoria ya da Kuzey Amerika’daki Niagara Şelalesi’nden azdır. Yine de Murchison Şelalesi’nin güzelliği ve gücü görenleri kendine hayran bırakır.

Murchison Şelalesi’nin Tarihi
Murchison ( Cabarega ) Şelalesi, 3.841 kilometrekarelik bir alana kurulu olan Murchison Şelalesi Ulusal Parkı’nın ve Dünyanın en güzel yerlerinden sadece biridir. Şelale, 1864 yılında İngiliz S. Baker tarafından keşfedildi ve adını o sırada İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneği'nin başkanı olarak görev yapan R. Murchison'dan alıyor.

Şelale, Nil'in sularının burada sadece 6 metre genişliğindeki küçük bir yarıktan büyük bir kuvvetle geçmesi ve 50 °'lik bir açıyla dev dalgalar halinde bir dizi çıkıntıdan 120 metre derinliğindeki bir vadiye yuvarlanması bakımından benzersizdir.

Uganda’nın kuzeybatısındaki bu park 1952 yılında kurulmuştur. Baker buradaki şelaleyi 1860’ların başında ziyaret etmişti. O, The Albert N’yanza adlı kitabında, şelaleyle ilgili ilk izlenimlerini anlatır.

“Köşeyi dönüp başımızı kaldırınca aniden olağanüstü bir manzarayla karşılaştık. . . . . Nehrin iki tarafındaki koyu renkli sarp kayalıkların tersine, şelalenin kar beyaz bir rengi vardı; tropikal bölgenin zarif palmiye ve muz ağaçları da bu eşsiz tabloyu tamamlıyordu. Burası Nil’in en büyük şelalesiydi.” Baker bu şelaleye, Kraliyet Coğrafya Derneği başkanının onuruna Murchison Şelalesi adını verdi.

Mükemmel Bir Manzara
Şelaleyi görmenin en iyi yollarından biri de tekne gezisi yapmaktır. Yolculuğun başlangıç yeri Paraa’dır ve Nil Nehri’ndeki bu heyecan verici yolculuk sırasında ziyaretçiler, güvenli bir mesafeden vahşi hayvanları izleyebilirler. Çevrede genellikle suaygırlarını, büyük Afrika fillerini, timsahları ve bufaloları görürsünüz. Nil’in etkileyici yaban hayatı, ziyaretçilerin oraya şelaleyi görmek için geldiklerini unutmalarına bile sebep olabilir. Fakat kayaların arasından fışkırıyormuş gibi görünen  kar beyaz suları gördükleri anda, Baker’ın neden bu kadar etkilendiğini anlarlar.

Birçok ziyaretçi şelaleyi tekne gezisi yaparak görmekten büyük zevk alsa da, şelalenin yukarıdan görüntüsünün ayrı bir güzelliği vardır. Hatta bazıları manzaranın en güzel bu açıdan göründüğünü düşünür. Oradan, 49 metre genişliğindeki Nil Nehri’nin sularının, genişliğin yaklaşık 6 metreye düştüğü bir ağızdan geçerek 40 metre yükseklikten aşağı döküldüğü görülebilir. Bu, “dünyadaki en güçlü dalgalardan biri olarak” adlandırılmıştır. Ziyaretçiler su aşağı doğru hızla akarken yerde bazen hafif bir sarsıntı hissederler.

Baker kitabında, şelaleyi daha görmeden edindiği izlenimi anlattı. Sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıktığı sırada kulakları sağır eden sesler duymuştu. İlk başta uzaklarda bir yerde gök gürlediğini zannetmiş, ancak sesin şelaleden geldiğini fark ettiğinde çok şaşırmıştı.

Her yıl burayı ziyaret eden binlerce kişi, bu nefes kesici manzaranın güzelliği ve şelalenin haşmeti karşısında büyüleniyor. Çağlayarak derinliklere dökülen suların gücünü görmek kolay kolay unutulmayacak bir tecrübedir. Gürül gürül akan Murchison Şelalesi gerçekten de Nil Nehri’nin eşsiz bir parçasıdır.

Not : Kabalega ya da Kabarega Şelalesi olarak da bilinir.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2023, 12:42:29 Gönderen: GeZGiN »