Gönderen Konu: Dağılcak Tabiat Parkı  (Okunma sayısı 1857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
Dağılcak Tabiat Parkı
« : 05 Şubat 2020, 02:12:39 »
Çukurova ile kuzeydoğu ve güneybatı doğrultusunda uzanan Toros Dağları’nın birleştiği bölgede yer alan Dağılcak Mesire Alanı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca tabiat parkına dönüştürülmüştür. Dağılcak Tabiat Parkı’nın tamamında bölgenin bitki örtüsü, coğrafik ve jeolojik yapısına bağlı olarak orman ekosistemi hüküm sürmektedir. Alanın doğusunda Dağılcak Deresi, güneyinde Kozan Baraj Gölü bulunmakta ve alan ormanlarla çevrilidir.

Dağılcak Tabiat Parkı’nın doğusunda bulunan Dağılcak Deresi, yıl boyu akışkanlığa sahip olup büyüleyici sesi ve görselliğiyle sahaya zenginlik katmaktadır. Kozan çevresinde yer alan tarla ve bahçelerin sulanması amacıyla, şehrin 5 km kuzeyinde Kilgen ve Kırksu Derelerinin birleştiği bölgede inşa edilen Kozan Baraj Gölü yöre halkı için önemli bir rekreasyon alanıdır. Çeşitli sportif faaliyetlerin (kano, kürek, su sporları, bisiklet, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşleri vs.) gerçekleştirebileceği özelliklere ve bu tür sporların yapılabileceği tabii altyapıya sahip bir alandır. Ayrıca tabiat yürüyüşü, sportif olta balıkçılığı, eko turizm, at binme vs. açısından büyük bir potansiyele sahiptir.

Dağılcak Tabiat Parkı, yöre halkı tarafından mesire ve günübirlik aktiviteler için kullanılan, çevresi kızılçam ormanları ve Kozan Baraj Gölü ile çevrilidir. Ayrıca Kozan-Feke karayolu üzerinde bulunması sebebiyle seyahat edenler için bir mola noktasıdır. Alan içinde ihtiyaçlara cevap verebilecek otopark, mescit, büfe, çay ocağı, piknik masaları, çeşme, çocuk oyun ve spor alanları bulunmaktadır.

Tags: