Doğa Sporları

GEZGİNİN DÜNYASI - TRAVELLER'S WORLD => GEZİ NOTLARI => YURT DIŞI GEZİ NOTLARI => Konuyu başlatan: GeZGiN - 05 Haziran 2017, 18:59:15

Başlık: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu 2017'de seferlere başlıyacak
Gönderen: GeZGiN - 05 Haziran 2017, 18:59:15
Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı AKP Kars Milletvekili Ahmet ARSLAN çalışmaları yerinde görüp yetkililerden bilgi almak; incelemek için çalışmaların yapıldığı Demir İpekyol Projesini çalışma alanını ziyaret ederek projede gelinen son aşamaları inceledi.

Çalışmalar doğrultusunda nerede ise Türkiye tarafında bakım onarımın bittiği,Gürcistan sınırları içerisinde geciken bazı bölgelerde de çalışmalarını hızlandırılarak üç aylık bir süre zarfı sonrası hızlı tren ulaşımı ile Kars Tiflis Bakü ( BTK ) gecikmeli olarak en geç eylül ayı sonlarına doğru olarak yolcu ve yük taşımacılığına başlayacağı resmi olarak Türkiye tarafında bildirildi.

Kars-Bakü tren hattı güzergahı
Demir İpek Yolu olarak nitelendirilen hat, Azerbaycan'ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye'nin Kars şehrine ulaşacak. Bu demiryolu hattı Azerbaycan'la Türkiye'yi birleştirecek. Demiryolunun tamamı 180 km, toplam maliyeti de 450 milyon dolar. Demiryolunun 76 km'si Türkiye'den, 29 km'si Gürcistan'dan, 80 km'si ise Azerbaycan'dan geçecek.

Avrupa'dan Çin'e kesintisiz taşıma
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin tamamlanmasıyla Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşınması mümkün hale gelecek. Böylece Avrupa ile Orta Asya arasındaki yük taşımalarının tamamının demiryoluna kaydırılması planlanıyor.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hizmete girdiğinde, orta vadede yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedeflenmekte 2034 yılına gelindiğinde ise 16 milyon 500 bin ton yük ile 1 milyon 500 bin yolcu taşınması hedeflenmekte.