Gönderen Konu: Dönerin mucidi "Hamdi Usta"  (Okunma sayısı 8970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7838
    • insan ve doğa
Dönerin mucidi "Hamdi Usta"
« : 03 Nisan 2024, 00:13:10 »
1850‘li yıllara kadar et yemekleri ateşte yatay ızgara veya çevirme şeklinde pişirilerek yenilmekteydi. Ardından ünlü kebap ustası Kastamonulu Hamdi Usta farklı arayışa girerek yatay olarak pişirilen etleri, üst üste takıp dikey olarak pişirmeye başladı. Böylece, dikey mangal karşısındaki kebabın döndürülerek pişirilmesi ve ince bir şekilde kesilmesiyle “Döner Kebap” icat edilmiş oldu. Önceleri halk dilinde “döner kebap” olarak anılan bu yemek, günümüze kısaca “Döner” olarak kavuşmuş ve bir dünya yemeği haline gelmiştir. “Dönere lezzetini veren etin kalitesidir, layığıyla pişirmek tecrübeli ustanın marifetidir.” Geçmişi 1855 yılına uzanan dönerin mucidi, Kastamonulu Hamdi Usta’dır. İcat ettiği yemek (Döner) sayesinde tanınan bir isim haline gelen Hamdi Usta ve onun yetiştirdiği kuşaklar bu lezzeti günümüze taşımışlardır.Döner kebabı kısa sürede Kastamonu'da ve çevre illerde popüler oldu. Hamdi Usta'nın restoranı, her gün yüzlerce müşteriye hizmet vermeye başladı. Hamdi Usta, döner kebabının yaygınlaşması için büyük çaba gösterdi. Döner kebabının tarifini ve yapımını diğer kebapçılara öğretti. Böylece, döner kebabı kısa sürede tüm Türkiye'ye yayıldı.Dönerci Kastamonulu Hamdi Usta'nın torunları, geleneksel lezzeti günümüze kadar başarıyla taşıdı.

Kastamonulu Dönerci Hamdi Usta'da kullanılan etler, tamamen doğal ve helaldir. Döner, katkısız ve %100 etten yapılmaktadır. Dönerci Hamdi Usta'nın döneri, kendine özgü lezzeti ile öne çıkıyor. Döner, ince ince kesilerek lavaş veya pide ekmeği arasında servis ediliyor. Dönere, tercihe göre domates, salatalık, soğan ve sarımsak eklenebiliyor.


Dönerci Hamdi Usta, 2019 yılında Türkiye'de ilk kez bir döner restoranı olarak uluslararası kalite ödülüne layık görüldü.
BID INTERNATIONAL (Business Initialitive Directions) tarafından verilen ISAQ (International Star Awards for Quality) Altın Yıldız Kalite Ödülü'nü, "Liderlik, Kalite, İnovasyon ve Mükemmellik" kategorisinde aldı.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2024, 14:17:45 Gönderen: GeZGiN »

Tags: