Gönderen Konu: Tüketici Şikayetlerinde Başvurulacak Merciler  (Okunma sayısı 3687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6843
    • insan ve doğa
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti :

1-   Tüketici sorunlarını çözümlemek üzere her ilde ve ilçede Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri bulunmaktadır. Hakem Heyetleri, illerde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerinde, ilçelerde Kaymakamlıkta bulunur.

2-   Bu heyetler beş kişiden oluşur.

3-   Hakem heyetine yapılacak başvurular ÜCRETSİZDİR. Bilirkişi ücretleri gibi masraflar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır. Başvurular bizzat veya posta yoluyla yapılabilir.

4-   Hakem heyetlerine başvuru için mutlaka malı satın aldığınız yerde ikamet etmeniz gerekmez. Örneğin, İstanbul’dan satın aldığınız bir mal için ikamet ettiğiniz Trabzon’daki Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

5-   Şikayet konusu mal veya hizmetin değerinin (1.1.2008 tarihi itibariyle) 827,05 YTL ve altında olması durumunda Tüketici Hakem heyetlerine başvurmak ZORUNLUDUR. Yani, bu değerin altındaki meblağlar için doğrudan Tüketici mahkemesinde dava açılamaz.

6-   Şikayet konusu mal veya hizmetin değerinin 827,05 YTL ve altında olması halinde, Hakem heyeti tarafından verilecek karar BAĞLAYICIDIR. Yani, hakem heyetinin bu kararına şikayet edilen firma uymadığı takdirde, İcra Müdürlüklerine başvurularak, karar icra yoluyla yerine getirilebilir.

7-   Şikayet konusu mal veya hizmetin değerinin 827,05 YTL – 2159,08 YTL arasında olması halinde isterseniz Hakem Heyetine, isterseniz Hakem Heyetine başvurmadan doğrudan Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz. Hakem Heyetine başvurulması halinde Heyetin kararları BAĞLAYICI DEĞİLDİR. Lehinize olan karara firma uymadığı takdirde Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekir.

8-   Hakem heyetinin kararlarına karşı taraflar, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.

9-   Hakem heyetlerine yapılan başvurular 3 ay içinde karara bağlanır. Karar 5 gün içinde taraflara bildirilir.Tüketici Mahkemeleri

1-   Ülkemizde 10 ilde toplam 26 tane Tüketici Mahkemesi bulunmaktadır. İstanbul’da 7, Ankara’da 8, İzmir’de 3, Adana’da 2, Bursa, Antalya, Konya, Mersin, Kayseri ve Samsun’da 1’er tanedir.

2-   Şikayet konusu mal veya hizmetinin değerinin  827,05 YTL’lik sınırın üzerinde olması halinde Tüketici Mahkemelerinde dava açmak gerekir.

3-   Tüketici mahkemesi olmayan yerlerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca görevlendirilen Asliye Hukuk Mahkemeleri Tüketici mahkemesi olarak görev yapar.

4-   Tüketici mahkemelerinde tüketiciler tarafından açılacak davalar  ÜCRETSİZDİR.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü
Tüketici şikayetlerinizi Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğüne de yapabilirsiniz. Başvurularınızı posta yoluyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü Eskişehir Yolu 7. Km. Ankara adresine posta yoluyla veya www.sanayi.gov.tr adresinde bulunan tüketici şikayeti formunu doldurarak yapabilirsiniz.Reklam Kurulu Başkanlığı
4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 17. maddesi uyarınca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde Reklam Kurulu Başkanlığı kurulmuştur. Çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan 29 kişilik kurul şikayet üzerine veya kendiliğinden harekete geçerek reklamları denetlemektedir. Aldatıcı, yanıltıcı, ahlaka aykırı, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini özendirici vb. konulardaki reklamları bu kurula şikayet edebilirsiniz.

Reklam Kurulunun, reklam ve ilanları 3 aya kadar tedbiren durdurma, süresiz durdurma, düzeltme, para cezası verme gibi yetkileri bulunmaktadır.

Reklam şikayetlerinizi dilekçe yoluyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı Eskişehir Yolu 7. Km  ANKARA adresine posta yoluyla yapabileceğiniz gibi, www.sanayi.gov.tr adresinde bulunan formu doldurarak da yapabilirsiniz.


Etiketler: