Gönderen Konu: Lekeli kedi balığı (Galeus melastomus)  (Okunma sayısı 86 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6560
    • insan ve doğa
Lekeli kedi balığı (Galeus melastomus)
« : 15 Aralık 2020, 20:18:01 »
Vücut uzun, gözler iri ve solungaç yarıkları küçüktür. Burun (yukarıdan bakıldığında) oldukça yassı olup burun uzunluğu genişliğinden fazladır. Burun delikleri ağızdan belirgin bir şekilde ayrılmıştır. Her iki dorsal yüzgeç oldukça küçüktür. Anal yüzgeçin boyu, birinci ve ikinci dorsal yüzgeçlerin arasındaki mesafeden uzundur. Kaudal yüzgecin anteriöründe plakoit pullardan değişime uğramış büyük dikencikler bulunur. Vücudun ön ve dorsale yakın kısımları koyu kahverengi beneklerle kaplıdır. Ağız içleri karakteristik olarak esmer-siyah renktedir. Maksimum total boyları 90 cm civarındadır.

Galeus melastomus genellikle 200-1200 metre derinlikler arasında bentik olarak yaşarlar. Besinlerini bentik ve pelajikte yaşayan omurgasızlar ile küçük balıklar oluşturur. Ovipar bir tür olup, Akdeniz’de tüm yıl boyunca üreyebilir, ancak en yoğun üreme aktivitesi ilkbahar ve yaz mevsimlerinde gerçekleşmektedir. Derin deniz trollerinde yakalanmasına rağmen, bu türün Türkiye balıkçılığına ekonomik bir katkısı yoktur.

İsimlendirme : Lekeli Kedi Balığı (Türkçe), Blackmouth catshark (İngilizce), Chien espagnol (Fransızca), Pintarroja bocanegra (İspanyolca),