Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
GÜNEY AMERİKA KITASI / Huayna Picchu / Peru
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 07:40:31 »
Huayna Picchu, Quechua: Wayna Pikchu, Peru'da Urubamba Nehri'nin kıvrıldığı bir dağdır. Urubamba Eyaleti, Machupicchu Bölgesi, Cusco Bölgesi'nde yer almaktadır. İnkaların sözde kayıp şehri Machu Picchu'nun üzerinde yükselir. İnkalar, Huayna Picchu'nun yan tarafından bir yol inşa ettiler ve tepesinde tapınaklar ve teraslar inşa ettiler. Huayna Picchu'nun zirvesi deniz seviyesinden 2.693 metre ve Machu Picchu'dan yaklaşık 260 metre daha yüksektir.


Huayna Picchu, Machu Picchu'daki İnka harabelerinin arka planından yükselen görüntüsü

Yerel rehberlere göre, dağın zirvesi Başrahip ve yerli bakirelerin ikametgahıydı. Her sabah güneş doğmadan önce, Başrahip küçük bir grupla birlikte yeni günün geldiğini bildirmek için Machu Picchu'ya yürürdü. Machu Picchu bölgesindeki üç büyük tapınaktan biri olan Ay Tapınağı, dağın yamacında yer alır ve Machu Picchu'dan daha düşük bir yükseklikte bulunur. Ay Tapınağı'nın bitişiğinde, ince taş işçiliğine sahip başka bir kutsal tapınak olan "Great Cavern" bulunur. Machu Picchu'daki diğer büyük yerel tapınaklar, Condor Tapınağı, Üç Pencereli Tapınak, Ana Tapınak, "Bitmemiş Tapınak" ve Torreon olarak da adlandırılan Güneş Tapınağı'dır.

Huayna Picchu yıl boyunca ziyaret edilebilir, ancak Huayna Picchu'da izin verilen günlük ziyaretçi sayısı 400 ile sınırlıdır. Ziyaretçilerin Huayna Picchu Yolu'na iki kez girebileceği; giriş 07:00–8:00 AM ve bir diğeri 10:00-11:00 AM arasında. İzin verilen 400 yürüyüşçü, iki giriş saati arasında eşit olarak bölünür.

Dik ve zaman zaman açıkta kalan bir patika zirveye çıkar. Bazı kısımlar kaygandır ve çelik halatlar (a via ferrata) bir saatlik tırmanış sırasında biraz destek sağlar. Yükseliş Kasım ve Nisan ayları arasında daha zordur çünkü yağmur mevsiminde dağa çıkan patika kayganlaşır. Mayıs'tan Eylül'e kadar süren kurak mevsimde tırmanış için daha iyi koşullar beklenebilir. Ziyaretçilerin zirveye çıkmak için kullanabilecekleri, değişen uzunluklarda iki parkur vardır. Daha kısa parkurun zirveye ulaşması yaklaşık 45-60 dakika, daha uzun parkurun zirveye ulaşması yaklaşık 3 saat sürer.

Zirveden ikinci bir patika, Gran Caverna'ya ve Ay Tapınağı olarak bilinen yere iner. Dağın kuzey yüzündeki bu doğal mağaralar, patikanın başlangıç ​​noktasından daha aşağıdadır. Mağaralardan dönüş yolu, ana patikayla yeniden birleştiği dağın etrafındaki bir döngüyü tamamlıyor.
2
TEKNİK EKİPMAN / SHIWAGIN Çadır İçin Katlanabilir Titanyum Odun Sobası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ocak 2022, 10:39:48 »
Marka   : SHİWAGİNCOMMENT
Yakıt Tipi   : Odun
Malzeme   : Titanyum
Ürün Ölçüleri : UxGxY   50x22x28 Cm

Soba boyutu: Açık : 50x22x28 Cm H. - katlayınca : 50x22x5 Cm - Baca uzunluğu: 2,40 Mt

Fırın çıkartılarak daha fazla odun atıp ekstra uzun yanma süresi eldeedebilirsiniz.
Satın Al : https://www.amazon.com/dp/B09JFJRKS7?ref=myi_title_dp
3
GÜNEY AMERİKA KITASI / Güneş Tapınağı / Peru
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ocak 2022, 00:59:34 »
Peru , antik İnkalar zamanında birçok mimari yapıyı koruyan gizemli bir Güney Amerika ülkesidir. Bu önemli mimari objelerden biri, başka bir önemli yapının - Ay Tapınağı'nın - yanında yer alan Güneş Tapınağı'dır (La Libertad).Peru'daki Güneş Tapınağı (La Libertad), Trujillo kasabası yakınlarında yer almakta olup, MS 450 civarında inşa edilmiştir. ve ülkenin en büyük inşaatı olarak kabul edilir. Tapınağın inşaatı sırasında, inşaat işçilerinin sözde gösterdiği sembolleri gösteren 130 milyondan fazla kerpiç tuğla kullanılmıştır.

Bu yapı aslen dik merdivenlere bağlanan birkaç seviyeden (dört) oluşuyordu. Varlığı boyunca Peru'daki Güneş Tapınağı birçok kez yeniden inşa edildi. Antik başkent Moche'nin merkezinde yer alır ve çeşitli ritüellerin yanı sıra şehrin yüksek toplumunun temsilcilerinin gömülmesinde de kullanılmıştır.

İspanyol sömürgeciliği sırasında, La Libertad'daki Güneş Tapınağı'nın inşa edilmesi, altın madenciliğinin tapınağa gönderilmesi amacıyla, Moche nehrinin nehir yatağındaki değişim nedeniyle önemli ölçüde tahrip olmuştur. Yırtıcı eylemlerin yanı sıra, yeryüzünün erozyonunun bir sonucu olarak, Peru'daki Güneş Tapınağı'nın yapısının çoğu yıkıldı, şimdi binanın korunan kısmının yüksekliği 41 metredir. Şu anda, Güneş Tapınağı'nın topraklarında, kazılar devam ediyor ve bir tanesi uzaktan bakabiliyor. Bu yeri ziyaret etmek, sadece tapınağın tarihini ayrıntılı olarak anlatacak bir rehberle değil, belki de antik kalıntılara biraz daha yakınlaşmanızı sağlayacaktır. Güneş Tapınağı'nın yakınında, uygun fiyatlarla unutulmaz bir eşya satın alabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.

Nasıl gidilir?
Trujillo'dan La Libertad'daki Güneş Tapınağı'na ulaşmanın en elverişli yolu taksiyle olacak, ancak toplu taşıma araçlarıyla buraya gelme imkânı var. Programa göre her 15 dakikada bir harabe gidiyor (mekik Ovalo Grau'dan Trujillo'ya gidiyor) .
4
GÜNEY AMERİKA KITASI / Colca Kanyonu / Peru
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ocak 2022, 00:35:18 »
Colca Kanyonu, Arequipa'nın yaklaşık 160 kilometre kuzeybatısında bulunan, güney Peru'daki Colca Nehri'nin bir kanyonudur. Yaklaşık 3.200 metre derinliği ile dünyanın en derin ikinci kanyonudur.  Uzunluğu yaklaşık 70 kilometredir. Colca Vadisi, İnka öncesi yerleşik sakinleri ve İspanyol sömürge zamanlarında kurulmuş, hala Collagua ve Cabana kültürlerinden insanların yaşadığı kasabaları olan renkli bir And vadisidir. Yerel halk atalarının geleneklerini sürdürüyor ve andenes adı verilen İnka öncesi basamaklı terasları yetiştirmeye devam ediyor.

Yılda yaklaşık 120.000 ziyaretçi ile Peru'nun en çok ziyaret edilen üçüncü turistik yeridir.Muhtemelen Wari kültüründen gelen Quechua konuşan Cabanalar ve Titicaca Gölü bölgesinden bölgeye taşınan Aymara konuşan Meslektaşlar, İnka öncesi dönemde vadide yaşadılar. İnkalar muhtemelen MS 1320 civarında Colca Vadisi'ne geldiler ve egemenliklerini savaş yerine evlilik yoluyla kurdular. Gonzalo Pizarro komutasındaki İspanyollar 1540'ta geldi ve 1570'lerde İspanyol genel valisi Francisco de Toledo, eski İnka İmparatorluğu'ndaki sakinlere dağınık konutlarını terk etmelerini ve "İndirimler" adı verilen bir süreçte merkezi konumdaki bir dizi yerleşim yerine taşınmalarını emretti. ". Bu yerleşimler vadinin başlıca kasabaları olmaya devam ediyor. Fransisken misyonerler vadideki ilk şapeli 1565'te, ilk kiliseyi 1569'da inşa ettiler. "Los Collaguas" olarak bilinen kabile, Colca vadisinin yüksek kesiminde yaşıyordu ve kabile üyeleri vefat ettiğinde burayı kazıyordu. sarp kayalık vadi dağı boyunca bir delik açın ve kırmızı boyayla işaretleyin. Soluk kırmızı lekeler, kayalık vadi dağlarının en tepesinde vadi boyunca ilerlerken hala görülebilir.

Arequipa ve Chivay arasında, bölgenin gümüş ve bakır madenlerine hizmet edecek bir yolun tamamlandığı 1940'lara kadar hiçbir geçiş yolu yoktu. 1970'lerde ve 1980'lerde, Majes bölgesindeki mahsulleri sulamak için Colca Nehri'nden suyu yönlendirmek için bir program olan Majes Hidroelektrik Projesi tarafından daha fazla yol inşa edildi. Bugün erişim genellikle Arequipa üzerinden yapılır.

Mayıs 1981'de, Andrzej Pietowski liderliğindeki Polonyalı Canoandes rafting seferi, nehrin Cabanaconde'nin altından ilk inişini yaptı ve dünyanın en derin kanyonu olma olasılığını ilan etti. 1984 yılında Guinness Rekorlar Kitabı tarafından bu şekilde tanındı ve Ocak 1993'te National Geographic makalesi bu iddiayı tekrarladı. Polonya-Peru ortak "Cañon del Colca 2005" seferi, nehrin yüksekliklerini ve çevresindeki yükseklikleri GPS aracılığıyla doğruladı.

Colca-Arequipa Majes Nehri'nin 14 ovası, Majes Nehri olarak bilinir ve daha sonra bu adı taşıyan kasabada Pasifik Okyanusu'na ulaşmadan önce Camana adını alır. Majes Nehri'nin İnkalar tarafından Samanyolu'na doğrudan aktığına inanılıyordu. Bu nedenle nehirdeki tanrılara akarsuların kendilerine akması için sık sık kurbanlar ve hediyeler verirler. Caylloma ili içinde Callalli ve Pinchollo / Madrigal arasındaki "Colca Vadisi" olarak bilinir. Huambo'ya kadar Colca Kanyonu olarak bilinir. Chivay kasabası, Colca vadisinin orta noktasında yer almaktadır. Chivay'ın üzerinde, 3.500 mt yükseklikte, tarım, başta alpakalar ve lamalar olmak üzere, bazı koyun ve süt sığırlarıyla birlikte hayvan yetiştiriciliğine yol açar. Chivay'ın aşağısında vadi, mansapta kilometrelerce devam eden yoğun teraslı manzaralar sunar. Nehrin aşağısındaki derinleşen vadide, Chivay ile Cabanaconde köyü arasında yaklaşık 56 kilometrelik bir alana bir dizi küçük köy yayılmıştır. Kanyon, nehrin 1.066 mt. yüksekliğe sahip olduğu Huambo bölgesinde en büyük derinliğine ulaşır. Buna karşılık, Cabanaconde'nin 24 km güneydoğusunda, karla kaplı sönmüş bir yanardağ olan 6.288 mt. yüksekliğindeki Ampato yükselir.

İnsanlar
Colca, üç etnik grup tarafından doldurulan ve geliştirilen Andlar arası bir vadidir: Kollowalar, Cabanalar ve Ccaccatapay.

- Kollawalar nehir havzasının doğu bölgesini işgal etti
- Cabanas, Colca nehrinin doğu bölgesindeydi.
- Ccaccatapay, bugün Tapay bölgesi olan Colca Nehri kanyonunun merkezinin en derin bölgesinde yaşadı.

Büyük hayvan çobanları, çiftçiler ve sulama hendekleri yaptılar. Bununla birlikte, tarih öncesi kültürlerin kalıntılarını ve tabii ki İnkaların kalıntılarını da bulabilirsiniz.

Colca Vadisi'nin suları deniz seviyesinden 4.000 metreden yüksekte ve sadece çiftlik hayvanları için kullanılmaktadır. Yükseklik alçaldıkça, ekoloji deniz seviyesinden yaklaşık 3.000 metre yükseklikte bir tarım bölgesine dönüşür. Vadinin daha sonra colca kanyonu haline geldiği yer burasıdır. Kanyon 100 Km uzanır ve 3.200 metre derine iner.

Zengin tarımının yanı sıra, kiliseleri dikkate değer bir mimariye ve değerli dini sanat eserlerine sahiptir. Bu zanaatkarlık, her bir topluluğun kültürünü ve geleneklerini gösterir.

Colca Vadisi'nde bulunan mağaralarda 7.000 yıldan daha eski tablolar ve oymalar bulabilirsiniz. Bu oymalar av sahnelerini, lamaları, tilkileri, insan figürlerini, yıldızların güneş gibi temsillerini, güney haçını, kuşları ve diğer birçok figürü tasvir ediyor. Bu çizimler, zamanın geçişini ve binlerce yıl boyunca var oluşlarının izlerini bırakan çeşitli yerleşim yerlerini göstermektedir.

Kanyon, dünya çapındaki koruma çabalarının odak noktası olan bir tür olan And kondoruna (Vultur gryphus) ev sahipliği yapmaktadır. Akbabalar, kanyon duvarlarını geçerken yakın mesafeden görülebilir ve popüler bir cazibe merkezidir. And Condor tipik olarak yaklaşık 60-70 yıl yaşar ve kanat açıklığı yaklaşık 2.1 - 2.7 metredir. Kuş, uzun yaşamın ve sonsuzluğun sembolü olduğu için yaygın olarak "Sonsuzluk Kuşu" olarak anılır. 'Cruz del Condor', akbabaları görmek için popüler bir turist durağıdır. Bu noktada kanyon tabanı, kanyonun kenarının 1.200 metre altındadır.

Colca'da bulunan diğer önemli kuş türleri, sinek kuşu ailesinin en büyük üyesi olan dev sinekkuşu ile And kazı, Şili flamingo ve dağ karakarasını içerir. Hayvanlar arasında çinçilla'nın tavşan büyüklüğünde bir akrabası olan vizcacha, zorrino, geyik, tilki ve alpaka'nın vahşi atası olan vicuña bulunur.

La Calera doğal kaplıcaları, Colca Kanyonu'nun en büyük şehri olan Chivay'da bulunmaktadır. Bazıları turistik kullanım için geliştirilmiş olan diğer kaplıcalar vadi ve kanyon boyunca sıralanmıştır.

Arkeolojik alanlar arasında, kaya sanatının (6.000 yaşında olduğu söylenir) alpakaların evcilleştirilmesini tasvir ettiği Callalli'nin yukarısındaki Mollepunko Mağaraları; Sibayo'nun yukarısındaki Paraqra mumyası; Madrigal'e bakan, yeniden inşa edilmiş bir dağ zirvesi olan Fortaleza de Chimpa; vadi boyunca İspanyol öncesi yerleşim kalıntıları; Ve bircok digerleri.

Kültürel cazibe merkezleri arasında, Peru'nun "kültürel mirası" olarak adlandırılan Chivay'deki Wititi festivali yer alıyor. Colca ayrıca el sanatları ile de tanınır: bebek alpaka elyafından örülen ürünler ve etekleri (polleralar), şapkaları, yelekleri ve diğer günlük giyim ve kullanım öğelerini süsleyen benzersiz bir nakış biçimi.

Amazon Nehri'nin en uzak kaynağına, Mismi'den eriyen karların bir kaya yüzeyinden fışkırdığı 5.120 metre yükseklikteki bir kaynağa bir günlük bir gezi olan Tuti aracılığıyla Colca vadisinden erişilebilir. Diğer ilgi çekici yerler arasında, yürüyerek, at sırtında veya dağ bisikletiyle ulaşılabilen Hualca Hualca yanardağının yanlarında bulunan Infiernillo Gayzeri ve turistlerin yerel bir aile ile evlerinde kalabilecekleri ve günlük yaşamlarını paylaşabilecekleri bir dizi casas vivenciales yer almaktadır.

1980'lerde kanunla oluşturulan özerk bir otorite olan Autocolca, Colca Vadisi'nde turizmin teşviki ve yönetiminden sorumludur.
5
GÜNEY AMERİKA KITASI / Peru - Cocalmayo Kaplıcaları
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ocak 2022, 11:31:37 »
Santa Teresa'nın Termal Havuzları, Cusco'daki Convention eyaletinin güneybatısındaki Cocalmayo'dadır. Kaplıcalara ulaşım eski Cusco – Quillabamba demiryolu hattının 135. kilometresinde, Urubamba Nehri'nin sol kıyısında ve 1600 m.s.n.m. yüksekliktedir.

Dağın yamaçlarında ve Urubamba Nehri kıyılarında inşa edilen termal Kaplıcaların içinde, şifalı suları değişen farklı büyüklükde ve derinliklerde üç havuz bulunuyor.38°  ila 44°  derece arasında değişen sıcaklıklara sahip kaplıca suları Peru’daki diğer sıcak su kaynaklarının aksine oldukça temizdir. Bu şifalı sular, kutanöz ülserleri, kemik ağrılarını ve romatizmayı tedavi etme özelliklerine sahiptir.

Havuzların yakınında bulunan ve Uripata lagünlerinden gelen soğuk su duşlarıyla birlikte ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir his yakalayabilirsiniz.

Yığınların dibinde yumuşak kum var ve havuzların etrafında kayaları, bitki örtüsünü, nehir sesini ve dağları izleyebilirsiniz. Santa Teresa'nın termal banyoları, tuvaletler, duşlar, soyunma odaları, futbol sahaları, kamp alanı, kafeterya, yiyecek ve içecek temini için bir büfe ve bir seyir noktası ile tam donanımlıdır. Ayrıca hidromasaj sistemi vardır.

Choquequirao ve  Machu Picchu’ya yaptığınız yolculuğun ardından, büyük bir nehrin yanında bolca bitki örtüsünün bulunduğu etkileyici bir ortamda sıcak bir banyo yapmak için biraz zaman ayırabilirsiniz.

Termal banyolar günün 24 saati açıktır ve havuzların içinde yıldızlı gecelerin tadını çıkarabilirsiniz, bu yansımalar cam sulara ayna gibi yansıdığı için harikadır.

SANTA TERESA'YA NASIL GİDİLİR?
Cusco Şehri'ne birkaç alternatif var: otobüs, bisiklet, motosiklet, tren ve 4 × 4.

Otobüs: Santiago kara terminaline gitmelisiniz. Santa Maria bölgesine giden otobüse binin. Buradan Santa Teresa'ya bir taksi veya ulaşım aracına binin ve termal komplekse 20 dakika yürüyün veya S / için bir taksiye binin. 10 (Nuevos Taban) için yolculuk sadece 10 dakika sürer.

Tren: Cusco'daki San Pedro tren istasyonuna gidin, rotanın sonunda (hidroelektrik santralinde) inin. Bir taksiye binin ve Plaza de Armas de Santa Teresa'ya giden yolu yapmaya başlayın. Ardından taksiye binmek için geri dönün (yaklaşık olarak S /. 10 Nuevos tabanları için) ve on dakika içinde termal banyolara ulaşacaksınız. Diğer bir seçenek de termal komplekse 20 dakikalık bir yürüyüş yapmaktır.

Bisiklet: Bazı tur acenteleri, Macera Turizmi programlarının bir parçası olarak bisiklet turları düzenlemektedir. Soyağacı Cusco'dan Ollantaytambo'ya, ardından 4.350 msn'de bulunan Abra de Malaga rezervine kadar dört gün sürer. Urubamba'yı çevreleyen karlı ve Santa Maria semtine kadar devam edin. Ertesi gün, gezi Santa Teresa Kaplıca gecesinin tadını çıkarana kadar devam eder. Tur, ertesi gün Machu Picchu kalesini ziyaret etmek için Aguas Calientes'te (Machu Picchu Pueblo) sona eriyor.

Bu gezi motosikletle de yapılıyor; bu durumda tur süresi daha kısadır.

Santa Teresa'nın (Cocalmayo) kaplıcalarına gitmek için en iyi zaman nisandan eskiye kadardır. Santa Teresa, son yıllarda konaklama, restoran ve diğer turistik hizmetlere yapılan yatırımlar nedeniyle önemli ölçüde büyümüştür.
6
GÜNEY AMERİKA KITASI / San Jose Plajı / Paraguay
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ocak 2022, 07:54:23 »
San José Plajı; Paraguay'ın Encarnación şehrinin altyapısı ve güvenliği olan en büyük plajdır. Turistler tarafından en çok ziyaret edilen bu plaj aynı zamanda turistlerin bir çok restorani cafe bulabileceği bir yerdir.Güneş battığında canlanan neşeli bir atmosfere sahip büyüleyici bir altın kumlu plaj olan San Jose Plajı'nda Paraná Nehri'ne bakan güneşi içinize çekin. Bir şezlongun konforunda, berrak sudan eşsiz bir şehir silüetine doğru bakın.

Kum boyunca uzanan geniş bir esplanade, yürüyüş, bisiklet ve paten için mükemmeldir. Plaj barlarından müzik çalarken çeşitli kortlardan birinde voleybol oynayın. Geceleri insanlar barlarda ve restoranlarda parti yapmak için buraya gelirler.
7
GÜNEY AMERİKA KITASI / Paraguay Ulusal Kahramanlar Anıtı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ocak 2022, 19:49:00 »
Kahramanların Ulusal Tapınağı, Paraguay'ın başkenti Asunción'ın simgesel bir yapısı ve ulusal bir anıtıdır.

Paraguay'ın başkenti Asuncion'ın merkezindeki Palma ve Şili sokakları arasında yer alan Meryem Ana'nın Kahramanları ve hitabeti Ulusal Tapınağı, Paraguay ve Asuncion'a gelen tüm turistler ve yabancı delegasyonların olmazsa olmazıdır. Aynı zamanda, büyük sanatsal, kültürel ve mirasın mimari bir mücevheridir.

Ekim 1863'te, o zamanki cumhurbaşkanı Francisco Solano López, inşaatçı Giacomo Colombino ile işbirliği içinde İtalyan mimar Alejandro Ravizza tarafından tasarlanan Asuncion Bakire Şapeli'nin inşasını emretti. Ancak Üçlü İttifak Savaşı'nın bir sonucu olarak, bina 70 yılı aşkın bir süredir bitmemiş ve iskele olarak kalmıştır. Ancak 1936'daki Chaco Savaşı'ndan sonra bitirebildi ve o yılın 12 Ekim'inde Ulusal Kahramanlar Tapınağı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile açıldı.

8
GÜNEY AMERİKA KITASI / Ybycuí Milli Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ocak 2022, 11:54:35 »
Ybycuí Milli Parkı, subtropikal yağmur ormanlarında keyifli bir şekilde dolaşmak, şelalelerin gizli mücevherlerine rastlamak ve rahatlatıcı doğayı ve vahşi yaşamı almak için mükemmel bir ortamdır. Metalik mavi morpho gibi ormanda dolaşırken büyük, renkli kelebekler görmeniz muhtemeldir. Parka Asuncion'dan erişilebilir ve bu nedenle günlük gezi olarak ziyaret etmek mümkündür.

Deniz seviyesinden yaklaşık 400 metre yükseklikte, su damlaları ve su birikintileri oluşturan derelerin geçtiği engebeli tepelerden oluşan bir manzara. Paraguay'daki Paraguarí bölümünde aynı adı taşıyan kasabanın yakınında yer almaktadır.

Parkı çevreleyen tüm alan, mekanın işgal sürecinin temsilcisidir. Hem tüketim hem de pazarlamaya yönelik ormancılık ve tarım, Arjantin sınırının yakınında gelişmiştir. 1950'lerin sonunda Paraguay'ın bu bölgesi neredeyse boştu ve bugün tüm nüfusun yaklaşık üçte birine ev sahipliği yapıyor.Adres: Parque Nacional Ybycuí, Paraguari, Paraguay
Telefon: yok
Website: http://www.salvemoslos.com.py
9
GÜNEY AMERİKA KITASI / Monday’s Falls / Paraguay
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ocak 2022, 11:23:25 »
Bu güzel şelale, dünyanın en büyük şelalelerinden birinin gölgesinde kalıyor. Monday Falls (Pazartesi Şelalesi), fast groving city, Ciudad del Este'nin Puerto President Franco banliyösünde yer almaktadır.Yaklaşık 45 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 120 metre genişliğinde olduğu için, Monday Nehri'nin ağzına yakın bir yereden akan bir başka küçük şelale ile üç ana şelaleden oluşur.

Yine de, Salto del Pazartesi'nin etkileyiciliği, alacakaranlık çökerken havada toplanan ve şelaleyi çevreleyen kayaları saran bir bulut oluşturan onbinlerce kıvılcımdan geliyor.

Monday Şelalesi, Üçülkenin sınır bölgesindeki büyük şelalelere Paraguay tarafından yapılan katkıdır. Monday Nehrinin Şelalelerdeki ortalama akış hızı saniyede 100 metreküp civarındadır.

Saltos del Monday dünya çapında çok az biliniyor olabilir, ancak İspanyol öncesi Guarani yerlileri için yerel şelale mitolojik bir öneme sahipti ve önemli bir buluşma yeri olarak hizmet etti.

Başlıca Gezilecek Yerler
- Okçuluk İstasyonu: Dart ve blowpipes ile Okçuluk.
- Deniz istasyonu: Rafting (Monday Nehri tarafından yaklaşık 6,5 km iniş).
- Rappelling: 30 metreden fazla kayalık bir duvardan dere ve şelalelere inmek.
- Posta Hattı: 275 metre uzunluğunda, Monday Şelaleleri'nden 80 metre uzakta sona eriyor. (Önerilir!)
- Guarani Geçidi: bitki örtüsü boyunca inen ve muhteşem manzaraların sizi beklediği nehir yatağına ulaşan basamaklardan oluşur. (Önerilir!)
- Arborizm Devresi: Tırmanacak engelleri, köprüleri ve ağları var.

Ne zaman gidilir: Monday Falls Park'ı ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı şüphesiz yaz aylarında, nehrin hacminin çok yüksek olduğu ve şelalelerin inanılmaz manzarasına izin verdiği zamandır. Ziyaret süresi değişir. Şelaleyi görmek için en az bir saate ihtiyacın var. Ancak diğer aktiviteleri yapacaksanız, orada iyi bir zaman geçirebilirsiniz.

Nasıl gidilir
Monday Nehrinin şelalesi, Brezilya'nın Foz do Iguaçu kentinin yanında, Paraguay'daki Presidente Franco şehrinde yer almaktadır.

Eteklerindeki Ciudad del Este Terminalinden Puerto Iguazú'ya giden otobüse binin, meşhur Dostluk Köprüsü'nü geçerek, Göçmen Bürosu'nda duracak ve sizi Şelalenin en yakınındaki geçide bırakacaktır. Oradan yolun geri kalanında ucuz servis otobüsüne binin.

10
Manisa Ücretli Kamp Alanları / Mesir Tabiat Parkı Kamp Alanı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ocak 2022, 00:20:52 »
Hakkında :

Genel Bilgiler 12 ha. alanı kaplayan  Mesir Tabiat Parkı, Manisa İli, Yunusemre İlçesi, Uncubozköy mevkiinde yer almaktadır. 22.04.2008 tarihinde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Mesir Tabiat Parkı, Orman ve Su İşleri IV. Bölge Müdürlüğü Manisa İl Şube Müdürlüğü sorumluluğunda olup, Manisa İl Merkezine 2 km uzaklıktadır.

Yiyecek : Büfe, Kır lokantası

Konaklama : Çadır

Wc : Var

Su :  Var

Elektrik : Kır lokantasından karşılayabilirsiniz.

Ücret : Ücretli

Ulaşım :  Şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan alana Ulaşımınızı şehir içi minibüslerle kolayca sağlayabilirsiniz.

İletişim :
Telefon :
Eposta  :
Web     :  http://mesir.tabiat.gov.tr/
Adres   :  Yunusemre / Manisa / Türkiye

Önemli Uyarı :
Sayfa: [1] 2 3 ... 10