Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
KARA HAYVANLARI / Pudu Geyiği
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 13 Eylül 2021, 18:47:14 »
Pudu mephistophiles olarak akademik dile girmiş olan bu cins, dünyanın en küçük geyiği olarak bilinmektedir. Kolombiya, Peru ve Ekvador ülkelerinde ve çevrelerinde, aynı zamanda da And Dağları’nda yaşayan bu cins, oldukça ilgi çekici bir canlıdır.


Pudular, iki alt türe ayrılmaktadır:
1. Kuzey Pudusu (Pudu Mephistophiles)
2. Güney Pudusu (Pudu Puda)

Özellikleri Nelerdir?
Omuz yükseklikleri 25 - 43 cm, vücut boyları 60 - 83 cm arasında değişmektedir. Bir geyik türü olmasına rağmen oldukça küçük olan puduların ağırlıkları da boylarına orantılı olarak 6 - 13 kg arasındadır. Bacak boyları kısa, vücutları tıknazdır. Ağız ve burunları küt yapıdadır. İki adet çatallanamayan şişten ibaret olan boynuzları ise neredeyse başındaki tüylerden daha kısadır.

Güney pudularının tüy renkleri kırmızı kahverengi iken, kuzey pudularınınki koyu kahverengidir. Pudu geyiklerinin yüz renkleri ise genel olarak siyahtır. Yavrularına gelince; güney puduları lekeli olurken, kuzey puduları tek renk olmaları ile karakterizedir.Puduların post renkleri de türlerine göre değişebilmektedir. Güney pudusundaki kırmızı ve kahve post rengi, kuzey pudusunda koyu ve kahverengi halde kendini göstermektedir. Puduların yüzleri ise, genel olarak siyah renk ile karakterize edimektedir.

Yine renkleri ile ilgili olarak, genç güney pudularının lekeli olduğu söylenebilirken; kuzey pudularının yavruları ise tek bir renk olarak göze çarpmaktadır.

Nerelerde Yaşarlar?
Bu iki tür, çok farklı yaşam alanlarında bulunurlar. Kuzey pudusu 2000 ve 4000 metre aralığında yüksek dağlarda bulunur ve dağ ormanları ile meralar arasında değişimli olarak yaşar. Güney pudusu orman hayvanı olup, deniz seviyesi ile 1500 m aralığında görülür. Her iki türün dağılım alanları arasında büyük bir boşluk aralığı oluşur.
Kuzey pudusu, çok nadir olarak bulunmaktadır. Bu nedenle de, yaşam tarzı ile ilgili çok fazla ayrıntı elde edilmemiştir. Güney puduları ise, yaşam tarzı olarak daha belirgin özellikler gösterirler.Geceleri aktif ve gizli bir yaşam süren güney puduları, besin olarak ise yaprak, meyve, kabuk, çiçek ve bir takım filizleri tercih etmektedirler. Boylarının ufak olması nedeni ile, en eğik ağaçlara bile tırmanabilmekte ve en sık çalılıkların içinde hareket edebilmektedirler. Güney pudusu, yalnız yaşayarak hayatlarını idame ettirmektedirler. Yalnızca çiftleşme zamanlarında partner bularak çiftleşen pudular, birçok geyik türünde olduğu gibi dünyaya tek yavru getirmektedirler.

Güney puduları, esaret altında ise en fazla 20li yaşlarını görebilirler. Ardından ise ölürler.
Hem kuzey puduları, hem de güney puduları, zaman içinde nüfus azalmasına uğramışlardır. Avlanma süreçleri ve yaşam alanlarının zarar görmesi nedeni ile bahsedilen iki türün de toplam sayıları gerilemiştir.

Her iki türde soyunun tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Artiodactyla (Çift Toynaklılar)
Alt Takım: Ruminantia (Geviş Getirenler)
Familya: Cervidae (Geyikgiller)
Alt Familya: Odocoileinae
Cins: Pudu
2
YURT İÇİ GEZİ NOTLARI / Doğu Ekspresi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 06 Eylül 2021, 22:55:16 »
Doğu Ekspresi Özellikleri
Doğu Ekspresi Ankara- Kars- Ankara arasında her gün işlemekte, pulman, örtülü kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır. Kuşetli vagonlarda 10 Kompartıman bulunmakta her kompartımanda 4 kişi yolculuk yapabilmektedir. Çarşaf, pike ve yastık TCDD Taşımacılık AŞ tarafında verilmekte olup, kompartımandaki koltuklar istenildiğinde yatak olarak kullanılabilmektedir. Yemekli vagonda 14 masa 47-52 arasında değişen oturma yeri bulunmaktadır.

Trenin geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler, fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği trenlerdendir. En yoğun sezon yaz dönemi olup,  bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılmaktadır. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, Üniversite öğrencileri, Öğretmenler gibi farklı meslek gruplarından talepler genelde kuşetli vagonlara alınmaktadır. Bu grupların tercihi Aralık sonunda başlayıp Mart ayı ortalarına kadar devam etmektedir.

Doğu Ekspresi Ankara-Kars arasındaki seferini yaklaşık 24 saat içerisinde tamamlamaktadır.

Doğu Ekspresi içerisinde yer alan yemekli vagonlar ise 4’er kişilik masalardan oluşuyor. Yemekli vagonun içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, soğuk sandviçler ve sıcak/soğuk içecekler yer alıyor. Restoranın belirli bir açılış- kapanış saati bulunmuyor. 7/24 yolcuların hizmetine açık.

Doğu Ekspresi Güzergâh
Dünyanın en güzel demiryolu 10 seyahat rotası içerisinde yer alan Doğu Ekspresi güzergahı, manzarası ile yolcuları adeta büyülüyor.

3
YURT İÇİ GEZİ NOTLARI / Van Gölü Ekspresi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 06 Eylül 2021, 22:48:39 »
Van Gölü Ekspresi Ankara-Tatvan-Ankara arasında haftada 2 gün işleyen anahat trenlerinden biridir. Tren Ankara’dan Salı ve Pazar günleri, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri hareket etmektedir. Van Gölü Ekspresi pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır.

Yataklı vagonlar içerisine iki adet yatak bulunmaktadır. Ranza sistemine sahip olan vagonda aynı zamanda mini buzdolabı, dolap ve lavaboda yer alır. Yolcuların rahatlığını ve konforunun düşünüldüğü bu vagonlarda elektrikli priz ve temiz nevresim hizmeti vardır. Yemekli vagonda 4’er kişilik masalar bulunmaktadır. Restoran görünümünde olan bu vagonun menüsünde kahvaltı, çorba, sıcak yemek, soğuk sandviç, sıcak içecekler ve soğuk içecekler yer alır.

Tren içerisinde yer alan pulman koltuklar 2+1 sisteme sahiptir. Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş oldukça rahat koltuklardır. Bazı koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebilirler. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi bulunur. Vagonun iki tarafında da tuvaletler pulman koltuk tercih eden yolcular için hizmete açıktır.Van Gölü Ekspresi Güzergahı

Van Gölü Ekspresi’nin yol güzergâhı, Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Elazığ’a, Elazığ’dan Tatvan’a şeklindedir.Ankara-Tatvan arasındaki parkurunu 24 saat 16 dakika, Tatvan-Ankara arasını ise 23 saat 27 dakikada katetmektedir.


4
MUĞLA / Kızkumu - Marmaris
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 04 Eylül 2021, 10:39:57 »
Muğla'nın Marmaris İlçesi'nin Orhaniye Koyu, eşsiz bir doğa oluşumuyla meşhurdur. Koyun ortasında batık bir patika gibi uzanan 600 metre boyundaki kıyı, Kızkumu adıyla anılır. Kızkumu'nun oluşumuna dair bir efsane anlatılır.

Efsaneye göre, eski zamanlarda bir kralın kızı, fakir balıkçıya aşık olur. Ancak kral, kızını balıkçıya vermez. Kralın kızı, balıkçı sevgilisiyle gizli gizli buluşur. Birileri, kızının balıkçıyla buluştuğunu “balıkçı denizden geliyor, kızınız kumsalda onu bekliyor, ışıkla yerini işaret ediyor. Delikanlı da ışığa geliyor ve kızınız ile delikanlı gün ağarana kadar aşk oyunlarına dalıyor.” sözleriyle krala anlatır.

Bunları duyan kral çok öfkelenir. Bir gece kızını kumsalda yakalayan kral, askerlerine de ışıkla balıkçıya işaret vermelerini emretmiş. Delikanlı ışığı görünce atlamış kayığına, kumsala doğru kürek çekmeye başlamış. Derken kız, askerlerin elinden kurtulmuş ve sevgilisini kurtarmak için koşmaya başlamış. Ama sevgilisinin kayığına varması imkansızmış. Atmış kendini sulara ve o anda bir mucize gerçekleşmiş: Kızın adım attığı her yer kuma dönüşürken, peşinden koşan askerler, denize gömülmüş.Kız kayığa kadar koşmuş ancak iki sevgili tam kavuşacakken bir okçu, delikanlıyı hedefleyip sallamış okunu. Ok gelip delikanlıya sarılan kızı bulmuş. Kızın bastığı yerde ortaya çıkan kumlar, kan suya karışınca kırmızıya boyanmış. Delikanlı ise almış yaralı sevgilisini gitmiş. Bir daha da onları ne gören olmuş ne de duyan…


2. Efsaneye Göre:
Bugün hala inanılan ve anlatılan bu efsaneye göre, bir zamanlar yöreyi sık sık ziyaret eden korsan baskınlarının birinde, bölgede sözü geçen ailenin güzeller güzeli kızı korsanlardan kaçarken, eteğine doldurduğu kırmızı kumlara saçarak, aynı yönde koşmaya başlar.. Nihayet kum azalır ve bittiği yerde de peri kadar güzel kız kaybolur!

İşte o günlerden bugüne, bölge kızkumu ismiyle anılıyor. Yöre sakinleri ve turistler, denizin içinde garip şekilde uzanan, iki yanı derin kum sette yürürken, dilek tutuyor. Tuttukları dileklerinin de gerçekleşeceğine inanıyor.
5
DENİZLİ / Attuda Antik Kenti
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 31 Ağustos 2021, 11:35:28 »
Attuda (Hisarköy) Denizli ili, Sarayköy ilçesi sınırları içerisinde ve ilçenin yaklaşık 17 km. güneybatısında yer almaktadır. Antik dönemde, Caria ve Frigya arasında bir sınır kentidir. Çürüksu vadisinde bulunan Tripolis ve Laodikeia'yı Aphrodisias'a bağlayan en kısa yol Attuda'dan geçmektedir. Kentin ilk kuruluşu hakkında kesin bir bilgi bulunmamasına rağmen Lykos vadisinde kurulan kentlerle çağdaş olduğu ve Hellenistik dönemde kurulmuş olduğu tahmin edilmektedir. Lykos vadisindeki kentler ile Aphrodisias arasındaki ticari, ekonomik ve sanatsal iletişimleri kurmada önemli bir rol oynamıştır.


Attuda Antik Kenti

Antik kaynaklarda Attuda'dan Men kültü olduğu, bu tanrıya ait bir tapınak yapılarak tapınıldığı, tapınak içinde at üzerinde tanrı Men 'e ait heykel bulunduğu yazılmaktadır. Ayrıca, Zeus, Apollon, Dionysos ve Asklepios heykelleri ile Artemis Anaitis kültünün de Attuda'da bulunduğunu antik kaynaklar yazar. Antik kentte imparatorluk öncesi ve sonrasında sikke basılmıştır.
6
GİRESUN / Saylıdere Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 29 Ağustos 2021, 22:47:36 »
Giresun'un Görele ilçesinde 20 Metre yüksekten akan şelale, Sis dağından gelen kar ve buzul sularıyla beslenmektedir.
7
GİRESUN / Çatalağaç (Şadı) Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 29 Ağustos 2021, 14:28:58 »
Çatalağaç (Şadı) Erikdere Şelalesi

Giresun'un Çatalağaç Köyünde yer alır. Doğankent Gümüşhane-Kürtün karayolu üzerinde Harşit Vadisi içerisinde yer alan Şelale, Doğankent’e 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Şelalenin yanında eski değirmen bulunmaktadır.

8
YURT İÇİ GEZİ NOTLARI / Sonbaharda Görülecek 10 Sonbahar Rotası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 28 Ağustos 2021, 19:23:20 »
01- Yedigöller - Bolu
02- Kazdağları - Balıkesir
03- Ağva - İstanbul
04- Kapadokya - Nevşehir
05- Acarlar Longozu - Sakarya
06- Abant - Bolu
07- Uzungöl - Trabzon
08- iğneada - Kırklareli
09- Çamlıhemşin - Rize
10- Acarlar Longozu - Sakarya
9
BİTKİ DÜNYASI / Sabır Çiçeği ( Gümüşkılıç ) ( Argyroxiphium sandwicense )
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ağustos 2021, 11:17:06 »
Argyroxiphium sandwicense, Hawaii silversword veya hinahina bir silversword türüdür. Hawaii'ye özgüdür. Coğrafik olarak İki alt türe ayrılır. Her iki alt tür de nadirdir, tehdit altındadır ve Uluslararası olarak korunmaktadır.

•   Haleakala gümüşsöz (A. sandwicense subsp. macrocephalum), Maui adasındaki haleakala Dağı'nda 2.100 m (6.900 ft) üzerindeki yüksekliklerde bulunur. Uluslararası olarak listelenen tehdit altındaki bir türdür.

•   Mauna Kea gümüşsöz (A. sandwicense subsp. sandwicense) Hawaii Adası'ndaki Mauna Kea Dağı'nda 2.600 m (8.500 ft) üzerindeki yüksekliklerde bulunur. Uluslararası olarak listelenen nesli tükenmekte olan bir türdür.


Silversword'un şu anda nesli tükenmekte olan bir tür olmasının nedenlerinden biri, Avrupalı sömürgeciler tarafından yabancı toynaklı memelilerin (toynaklı) tanıtılmasıdır. Toynaklı hayvanların (özellikle koyunların) nüfusu arttıkça, silversword nüfusu azaldı. (Robichaux, 1997)


Argyroxiphium sandwicense
10
EDEBİYAT / Ynt: Patates İle Soğan
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ağustos 2021, 09:55:24 »
Güzel Hikayeler Yazıyorsunuz. Bir gün Kitaplaştırmanız dileğiyle.
Sevgiler..
Sayfa: [1] 2 3 ... 10