Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
ASYA KITASI / Ab Pari Şelalesi / İran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 12 Haziran 2024, 12:16:55 »
Bu şelale,  Mazandaran eyaletinin Royan şehrinde ve yol üzerinde yer alıyor. Nour'a 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Güzel ve yemyeşil Mazandaran ili, doğasıyla birçok insanın seyahat etmek için tercih ettiği yerlerden biridir.Ülkenin kuzeyinde Mazandaran ilinde bulunan Abpari şelalesi en güzel şelalelerden biridir. Her yıl çok sayıda turist ve gezgin bu eşsiz şelaleyi ziyaret etmek için ülkenin kuzeyine seyahat ediyor. Bu yemyeşil ilde Terra şelalesi, Sang-e-Naw, Narm şelalesi ve eig şelalesi gibi başka şelaleler de bulunmaktadır ve bunların en güzellerinden biri Ab-pari şelalesidir.

Chalous Yolu'nun, ormanlarının ve yüksek ağaçlarının güzellikleri kimseden saklanmıyor. Bu yol üzerinden yaklaşık 50 km doğuya doğru ilerleyerek Nowshahr şehrini geçtikten sonra Mazandaran'ın en muhteşem şehirlerinden biri olan, yemyeşil doğası ve büyük pazarları olan Royan adlı bölgeye ulaşıyoruz. Ancak diğer tarafa gitmek isterseniz Royan şehrine 5 km uzaklıkta bulunan Noor şehrine gidebilirsiniz. Abpari şelalesi, Royan şehrinin yakınında, yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunmaktadır ve Royan şehrinin antik çağda Alam-deh olarak bilindiğini bilmek ilginçtir.

Abpari şelalesinin görünümü diğer şelalelerden farklıdır

Royan pazarının yakınında şelaleye giden bir yol var. Şelaleye giderken bu dolambaçlı yolun çevresinde uzun ve yüksek ağaçlar görüyoruz. Bu şelalenin görünümü diğer şelaleler gibi suyun dağın tepesinden bir anda akması değil, suyun kayaların ve vadinin içinden geçmesidir.

Bu şelale zemin üzerinde akmış olup, berrak suyu Mazandaran dağlarındaki kaynaklardan kaynaklanmış ve içinden akan yamaç, yolun diğer tarafına ve ormanlık vadilere doğru devam etmesine neden olmuştur. Bu ormanların çam ağaçları yüksek rakımda olup, daha alçak rakımlarda ve patikanın çevresinde diğer orman ağaçları görülmektedir. Şelaleye giden yol dar ve genişe yakın ama yanlarında durabileceğiniz düzgün bir patika var.

Royan turistik bölgesi çevresinde ve Abpari şelalesi boyunca turistlerin kolaylıkla seyahat etmesine olanak tanıyan kabul edilebilir tesisler bulunmaktadır. Bu şelalenin etrafındaki en önemli tesisler içme suyu, restoran ve kafeler, oturup vakit geçirmek, yemek ve çay içmek için iyi bir yer olan köşkler, tuvaletler ve gezginlerin ihtiyaç duyduğu diğer hizmetlerdir.

Abpari şelalesine ulaşım yolu çevresinde kamp yapmak için uygun yerlerin bulunduğunu da belirtmek gerekir. Yani geceyi geçirmek istiyorsanız kamp malzemelerinizi yanınızda getirmeli ve orman gecelerinin soğuk olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Kamp yapmanın yanı sıra konaklama için çevredeki yerel evleri veya otelleri de kullanabilirsiniz.

Bu bölgeye gelerek muhteşem doğanın güzelliklerini görüp keyifli anlar yakalamanın yanı sıra, buradaki hoş havadan ve tertemiz oksijenden yararlanabilir, egzersiz ve yürüyüş yapabilirsiniz. Çocuklarıyla birlikte seyahat eden ebeveynler, tüm ailenin şelale başında keyifli bir gün geçirebilmesi için alanın çevresinde çocuklara yönelik oyun alanlarının bulunduğunu bilmelidir.

Yakınlarda bulunan bir diğer turistik bölge ise aynı rotayı takip ederek ulaştığımız Yuş bölgesidir. Güzel doğasıyla Yush köyü turistlerin ilgisini çekiyor ve bu köyün Nima Yoshij'in doğduğu yer olduğunu bilmek ilginç. Abpari çevresindeki bir diğer köy ise Alamkuh ve Damavand adlı iki dağ arasında yer alan Kojoor köyüdür.

Royan yakınlarındaki Abpari şelalesinin yakınındaki diğer turistik yerler arasında hafta sonu dinlencesi için güzel bir alan olan Elimalat Gölü bulunmaktadır. Bu bölgedeki turistler tekneyle gezip balık tutmaya gidebilir ve güzel bir tatil geçirebilirler.

Ziyaret etmek için en iyi zaman
Herhangi bir bölgeye gitmeden önce, önceden oradaki hava koşullarını kontrol etmenizde fayda var, böylece kıyafet, ayakkabı ve diğer gerekli ve uygun eşyalarınızı yanınıza alabilir ve herhangi bir sorun yaşamazsınız. Elbette çoğu kişi Mazandaran şehrinin bol yağmurlu, bereketli ve bereketli topraklara sahip, güzelliğinin zirvesine ilkbahar ve yaz aylarında ulaşan bir şehir olduğunu biliyor.

Ayrıca yılın ilk yarısında bu bölgenin iklimi oldukça elverişli ve keyifli olduğundan Mazandaran'ı bu mevsimlerde çok sayıda turist ve gezgin ziyaret etmektedir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar yavaş yavaş soğuyor ama bilin ki sonbahar da bu bölgeye ayrı bir çekicilik katıyor. Ağaçların yaprakları sarıya dönerek sonbaharın gelişini haber verir.

Kışın bölge serinler, yağmur ve kar bölgeyi kaplar, bu nedenle uzun kış donları şelale boyunca araçla gitmeyi zorlaştırır ve bu mevsimde şelaleye seyahat edilmesi önerilmez. Elbette her biri kendine has özellikleriyle turistlerin ilgisini çeken bu alanların her mevsim ayrı güzelliklere ve manzaralara sahip olduğunu da belirtmek gerekir.

Bu şelale neden bu isimle anılıyor?
Antik çağda su yukarıdan atlar gibi uçuyordu, bu yüzden buna Ab-pari (su doldurma) deniyordu, ancak zamanla dağ şelalesi yıkanıp erozyona uğradı. Elbette bölge halkı arasında bu şelaleyle ilgili bir efsane vardır ve bu da ona pari adının verilmesine neden olmuştur. Bu güzel şelalenin dağlarla çevrili olması ona büyülü bir etki vermiş ki, geçmişte yöre halkı şelalenin yanından geçerken buranın bir peri (Farsça pari) evi olduğunu düşünmüş!

Bu bölgenin iklimi
Bu ilin ve bölgenin iklimi ılıman ve nemli olup, diğer yerler yani yükseklikler ve dağlar da değişken iklimlere sahiptir; Bu kesimlerde yılın bazı günlerinde ılıman iklim, bazı günlerinde ise soğuk dağlık iklim hakimdir. Genellikle denize yakın olması ve çoğu gün gökyüzünün bulutlarla kaplı olması nedeniyle hava yazın ılıman ve nemli, kışın ise ılıman, bazı günler ise kar ve buzla kaplıdır.
2
ASYA KITASI / Akhlamad Şelalesi / İran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 11 Haziran 2024, 09:48:47 »
TAHRAN – Her ne kadar donmuş şelale tanımı gereği artık bir şelale olmasa da, İran'ın kuzeydoğusundaki Abshar-e Akhlamad gibi birçoğu hala ateşli turistlerin ilgisini çekiyor.Horasan Razavi ilinde Meşhed'e yaklaşık 85 kilometre uzaklıkta aynı adı taşıyan bir köyde yer alan Akhlamad şelalesi yaklaşık 40 metre yüksekliğindedir. Göletindeki fosiller ve maden yatakları, çağlayanın çok uzun bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlıyor.

Çetin geçen kış aylarında tamamen donan şelale, bir yandan muhteşem doğa manzaraları sunarken, diğer yandan kaya tırmanışçılarına meydan okuyor.

Bazı kaynaklara göre Abshar-e Akhlamad'ın Geç Jura dönemine ait olduğu iddia ediliyor. Yılın ilk birkaç ayında yoğun sağanak yağışlar nedeniyle muazzam miktarda su akıyor.

Ziyaretçiler bol elma ve kiraz ağaçlarıyla bilinen bir ortamda birkaç saat kalıp temiz havayı içinize çekerek rahatlayabilirler.

Ülkenin güvenilir su kaynaklarını korumaya yönelik devam eden mücadelelerine rağmen İran birçok güzel şelaleye ve çağlayana ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en yüksek, en vahşi ve en ağır şelaleleri arasında yer almasalar da onları dikkat çekici kılan şey, çoğunlukla kurak ve yarı kurak bölgelerden oluşan bir iklime sahip bir bölgede yer almalarıdır.

Bu nedenle güçlü bir akışa sahip bir şelale, yerli ve hatta bazı yabancı gezginlerin büyük çoğunluğu için oldukça dikkat çekici ve bir süreliğine görülmeye değer olacaktır.

İran platosunda 300'ün üzerinde şelale bulunmaktadır; en tanınmışlarından bazıları Fars vilayetindeki Margoon, Kerman vilayetindeki Rayen, Gilan vilayetindeki Latun, Kermanşah vilayetindeki Piran ve Horasan Razavi vilayetindeki Akhlamad'dır.
3
TARİH / Fethi Algon Kimdir?
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 10 Haziran 2024, 19:48:40 »
Devlet, gemi inşa mühendisi Fethi Algon'u 1946’da Tatvan'a yollar. Kocaman bir iç deniz ve üzerinde hiç deniz taşımacılığı yok.Fethi Algon eşini ve iki oğlunu yanına alır, Kurtalan Ekpresi ile önce Siirt Kurtalan'a, oradan da 8 saat (122 km) süren bir yolculukla Tatvan'a varır.
Oraya gittiklerinde Tatvan'da manzara şudur;

- Yol yok,
- Okul yok,
- Elektrik yok,
- Su şebekesi yok,
- Türkçe bilen yok,
- Bakkal bile yok!
- Yok yok yok yok...

Fethi Algon önce tersaneyi kurar ve Van Gölü üzerinde yolcu taşımacılığı yapacak gemilerin, kosterlerin, römorkörlerin üretimiyle eş zamanlı olarak Gevaş, Ahlat, Erciş ve Van iskelelerinin yapımına başlar.
1950’de Van Gölü üzerinde yolcu taşımacılığı başlamıştır bile. Siirt Kurtalan'a gelenler karayolu ile önce Tatvan'a, oradan da feribotla göl çevresindeki ilçelere giderler.
Fethi Algon bakar ki herkes feribot saatlerini yakalayamıyor,

- Denizcilik Bankası'na "buraya otel lazım" der.

Bunun üzerine yolcular gemi beklerken rezil olmasınlar diye Doğu Anadolu'nun ilk ve tek dört yıldızlı oteli Tatvan'a inşa edilir. İstanbul'dan ve Yalova'dan şefler, otel müdürleri getirilir personelinin eğitimi için.
Otelin adı "Denizcilik Bankası Oteli"dir. Bu arada tersane arazisi bir kampüs haline getirilir.

1950'li bir senede Van Gölü'nde yelken yarışları yapılır. Çevre illerden sayısız insan yelkenlileri izlemeye gelir.

Fethi Algon'a devletin gönderdiği paralar Diyarbakır üzerinden gelir çünkü en yakın Ziraat Bankası oradadır. "Mecido" isimli bir eşkiya yolda parayı getirenleri soyar ve bütün paraları alır. Jandarma bile Mecido'ya bulaşmak istemez.

Fethi Algon, Mecido'ya haber salar, "gelsin görsün beni" diye. Mecido bir eşkiyadır, ama devletin adamı çağırmıştır sonuçta. Kalkar gider. Fethi mühendis derdini sorar. Mecido: “Adam vurdum, eşkiyayım diye kime bana iş vermez, ne yapayım” der. Fethi Algon, 1.90 boyundaki bu dev adama Tatvan tersane Kampüsü'nde bekçilik işi verir. Mecido eşkiyalığı bırakır. Karda tipide çoluk çocuğu okula götürmek dahil her işe canla başla koşar. Tersanenin has adamı olur.

Tatvan'da okul yoktur, mühendis Fethi Algon'un oğulları okula başlayacak olunca valiye çıkıp, okul konusunu dile getirir. Sene 1948'dir ve Vali "yok öyle bir para bizde. Okulu yapın, biz öğretmeni atayalım" der. Fethi Algon bulur buluşturur, tersane kampüsünde bir odada, 25 öğrencinin eğitim alacağı bir derslik kurar. Valiye haber salar, "atayın öğretmeni!" Böylelikle Tatvan'ın ilk okulu açılır. Öğrenci sayısı 25'dir

23'ü Türkçeyi ilk defa okulda duyar. Fethi Algon ve ailesi 1959 senesine kadar Tatvan'da kalır. Sonra geldiği yer olan İstanbul'a döner. Bozulan Türkçeleri nedeniyle çocukların lakabı artık "kıro"dur İstanbul'da.

Oğlanlardan küçük olanı Atilla, yıllar sonra Denizcilik Bankası'nda müfettiş olur. 1970'lerde Tatvan'da denetleme vardır ve gönüllü olur. Yine Kurtalan Ekspresi ile Tatvan’a varır. 3-4 günlüğüne Tatvan'da babası zamanında açılan Denizcilik Bankası oteline yerleşir. Resepsiyonda dev gibi ama beli bükülmüş bir adam vardır. Tam o esnada birileri ile kavga etmektedir. Üstü başı perişandır. Atilla zar zor tanır adamı. Babasının eşkiyalığı bıraktırıp işe aldığı Mecido'dur. Babası gittikten sonra onun yerine gelen yöneticiler "Mecido eşkiyadır, adam vurmuştur, katildir" diye kovmuşlardır onu tersaneden. Oğlunun açtığı bakkal dükkanı geliri ile kıt kanaat geçinmektedir Tatvan'da.

Fethi Algon'un torunu Burcu Algon bugün Azerbaycan yelken milli takımının koçudur. Cumhuriyet'in yarattığı katma değer bugün Fethi Algon gibi vatanseverlerin sayesinde Cumhuriyet'in sınırlarını aşmıştır.
Düşünebiliyor musunuz, o zamanın bürokratları gibi eşkiyası bile kaliteliymiş bu ülkenin...
4
ASYA KITASI / Asiab Kharabeh Şelalesi / İran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 10 Haziran 2024, 14:01:35 »
Asiyab Harabe Şelalesi Hadişehir’in 27 kilometre uzaklığında, İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti sınır çizgisi, ve Aras nehrinin kenarında bulunan Mancan Abad köyünden beş kilometre mesafesinde bulunuyor. Asiyab Harabe şelalesi, Doğu Azerbaycan eyaletinin en güzel turistik yerlerinden birisidir.Bu şelale 15 metre yuksekliğinden çok güzel manzaralı bir vadiye akıyor. “Asiyab” farsçada değirmen demektir, bu şelaleye bir değirmen kalıntıları olması nedeniyle Asiyab Harabe adı verilmiştir. Asiyab Harabe’de küçük ve büyük şelaleler vardır ve değirmenin uzerinden aşağıya akıyor. Şelalenin tüm duvarı yosunlar ve su bitkileri ile kaplıdır, bu yüzden mühteşem manzarası vardır.

5
ASYA KITASI / Ateşgah Şelalesi / İran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 07 Haziran 2024, 16:26:29 »
Atashgah Şelalesi, Lordegan şehrine 40 km uzaklıkta bulunan Chahar Mahal ve Bakhtiari Eyaletinin doğal cazibe merkezlerinden biridir. Eşsiz manzarası nedeniyle Minyatür Şelale olarak da bilinen bu gürüldeyen şelale, Bakhtiari İran'ın batısındaki en popüler turistik mekanlardan biridir.

Atashgah köyü ve vadisinde birçok şelaleden oluşan bir koleksiyon mevcut olup bu nedenle şelalelere aynı ad verilmiştir, tüm şelaleler zeminde 3 km'lik bir yol boyunca akmakta ve bu nedenle şelalelerden biri unvanını taşımaktadır. İran'ın en uzun şelalesi. 

Şelalelerin sayısı, yılın farklı mevsimlerinde artan veya azalan su hacmine göre değişmekte ve bazen yedi veya on şelale oluşturulmaktadır. 

Şelalenin rotası, İsfahan'ın güneyinde, Kohgiluyeh ve Boyer Ahamd'ın kuzeyindeki orta Zagros dağlarındaki Dena Dağları'ndan başlayıp Horasan Nehri'ne ulaşmakta, ardından farklı iniş, çıkış ve vadileri geçtikten sonra Karoun'un ana kökenlerinden birini oluşturmaktadır. Nehir ve sonunda Karoun Barajı'na düşüyor.

Huzistan Eyaletine yakın olması bölgenin havasının kısmen sıcak olmasını sağlıyor ve bu bakımdan gezginler ve doğa tutkunları için her mevsim iyi bir destinasyon haline geliyor. Buranın ana olanakları arasında asfalt yol, dinlenme için özel alanlar ve kanopiler sayılabilir.

Burada şelalelerin yanı sıra uçsuz bucaksız vadiler ve çayırlar gibi ilgi çekici yerler de var. Üstelik bu bölge bazı jeolojik çekicilikleri de bünyesinde barındırıyor. Kireçtaşı ve alçıtaşı, bitki örtüsünün kalbinde yer alan bölgenin görünümünü son derece güzel ve benzersiz kılmaktadır.

Atashgah şelaleleri koleksiyonuna ulaşmak için Lordegan'dan Milas ve Sardaşt köylerine kadar yaklaşık 40 kilometrelik bir mesafeyi kat etmek gerekiyor. Şelaleye ulaşmak için en yakın köyden belli bir mesafe yürümeniz gerektiğini de söylemek gerekiyor. Chahar Mahal ve Bakhtiari eyaletinin başkenti Shahr-e Kord'dan Atashgah Şelalesi'ne gidecekseniz mesafeniz yaklaşık 200km olacaktır.
6
ASYA KITASI / Bisheh Şelalesi / iran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 06 Haziran 2024, 15:38:27 »
Bisheh (Bişeh) Şelalesi, İran'ın Khorramabad Eyaleti'nin Merkez İlçesi , Istgah -e Bisheh köyünde bir şelaledir. Bisheh Şelalesi, 27 Mart 2008'de Kültürel Miras Örgütü tarafından İran'ın doğal miras listesine alınan 48. ulusal anıttır.Bisheh Şelalesi yaklaşık 48 mt yüksekliğinde ve Sezar Nehri ile birleştiği yerde yaklaşık 10 mt genişliğindedir. Yakınındaki meşe ormanıyla birlikte şelale, doğal konumu ve yakındaki tren istasyonu nedeniyle popüler bir turistik mekandır.

Bisheh Şelalesi adını Bisheh Köyü'nden almaktadır. Bu köyün halkı Khorramabadi Luri ve Bakhtiyari Luri dilini konuşuyor.

Durood'un 30 kilometre güneydoğusundadır. Trenle Durood demiryolu güzergahı ile yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Arabayla Durood'a 130 km uzaklıktadır. Bu şelale, Güney Tahran güzergahındaki Bisheh tren istasyonunun yanında yer almaktadır. Bu şelaleye arabayla ulaşım yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Khorram Abad şehrinden sağlanıyor. Asfalt erişim yolu, Zagros dağlarının kalbindeki Papi bölümündeki Khoramabad şehrinin içinden geçiyor.
7
ASYA KITASI / Ganjnameh Şelalesi / iran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 05 Haziran 2024, 17:49:30 »
Ganjnameh şelalesi, Hamedan şehrinin yakınında, Alvand Dağı'nın eteklerinde, Tarık Vadisi ve Kivarestan Vadisi'ne çok yakın bir konumda yer almaktadır. Abbas Abad Vadisi'nin içinde, Yakhchal dağının aşağısında ve Ganjnameh yazıtlarının yanında yer alır. Bisotun yazıtlarının oyulmasından sonra Ahameniş kralı Büyük Darius'un emriyle Ganjnameh petroglifleri de hazırlandı.

Darius'un anıtının sağ tarafında Xerxes I'den kalma bir yazıt da bulunmaktadır. İkisinin her biri, üç satırlık antik Akad ve Pers çivi yazısı ile üç sütuna oyulmuştur. Onlara Ganjnameh, Jang-Nameh (savaşın hikayesi) ve Nebesht-e Khodayan (tanrılar tarafından yazılan bir şey) adı verildi. "Büyük Tanrı, bu toprakları yaratan, insanları yaratan, insanlara mutluluk yaratan, Darius'u kral yapan Ahuramazda'dır ...".Yaklaşık 12 mt yükseklikten aşağıya doğru akmaktadır. Abbas Abad'ın suyu olarak bilinir. Ortalama debisi 200 litre/saniyedir.. Şelalenin dibinde zamanla su basıncından dolayı oluşan çukurlar bulunmaktadır. Şelale daha sonra altı kilometreye kadar uzanan Ganjnameh Nehri'ni oluşturarak ovaları ve çevredeki bahçeleri sular.

Şelale yıl boyunca su bulundururken kışın donuyor. Bu şelalenin adı İran'ın doğal anıtları listesine kaydedilmiştir. Alvand'ın jeolojik yapısı, yaklaşık 100 milyon yıl önceki Kretase dönemine kadar uzanan granit, kuvars ve kireçtaşı kayalarını göstermektedir. Kum'un kalkerli yapısının içinde yer alır. Ganjnameh şelalesinin etrafındaki bitki örtüsü kekik ve ravent gibi bitkileri içerir.

Turizm sektörü, şelalenin yanına 800 metre yükseklikte asılı 1680 metrelik bir telekabin inşa etti. Burada ayrıca bir eğlence parkı, kafe, restoran ve pansiyon da bulunmaktadır. Ayrıca kışın buz tırmanışçılarını, yazın ise dağ tırmanışçılarını bu harika yerden yararlanarak görebilirsiniz.
8
ASYA KITASI / Kaboudwal (Shir Abad Waterfal) Şelalesi / İran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 03 Haziran 2024, 13:58:19 »
Kaboudwal şelalesi Golestan eyaletine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. İran'ın kuzeyindeki Şirabad köyündedir. Bu nehrin suyu güneydeki kaynaklardan gelmektedir. Bu bölge yaz aylarında olduğu gibi hafta sonları veya tatillerde de doğa tutkunlarının ilgisini çekmektedir. Her yıl ilkbaharda yemyeşil yosun şelalenin tamamını kaplar. Aynı zamanda onu irili ufaklı 12 şelaleye dönüştüren merdiven yapısı nedeniyle de benzersizdir.


Kaboudwal şelalesi

Kaboudwal şelalesini ziyaret ederken yapılacak en keyifli şeylerden biri de ona giden yol boyunca yürümek. Kaboudwal Yolu beş kilometrelik ormanlık ve yeşil bir yoldur. Yoğun ormanların içinde yürüyüş yapmak ve arnavut kaldırımlı patika bu bölgede yaşayabileceğiniz diğer dinlencelerdir. Ahşap merdivenleri ve çok sayıda şelaleyi fotoğraflamak keyif alabileceğiniz popüler eğlencelerdir. Ayrıca her şelalenin altında havuzlar bulunmaktadır ve yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.


Kaboudwal şelalesi


9
ASYA KITASI / Keshit Şelalesi / İran
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 31 Mayıs 2024, 11:26:21 »
Keshit şelalesi, Lut çölünün kalbinde bir mücevher ve Kerman eyaletinin muhteşem doğal cazibe merkezlerinden biridir. Bu şelale Gölbaf şehrine 40 km uzaklıktaki Keshit köyünde bulunmaktadır. Lut Çölü'nün kalbinde sanki boyalı bir doğa resmi gibi duruyor.

Doğası : Üç kilometre uzunluğundaki Keshit Vadisi, Keshit şelalesine çıkan korular ve meyve ağaçlarıyla doludur. Bu derin vadinin duvarları da yosunlarla ve sürekli akan şelalelerin yanında yetişen, eşsiz ve göz alıcı bir görüntü oluşturan bir tür eğrelti otu ile doludur. Sanki vadiye yosun ve eğreltiotlarından oluşan yeşil bir halı seriliyor ve şelale onun üzerinde parlayan bir mücevher gibi.

Yükseklik : Keshit şelalesinin toplam yüksekliği 12 metre olup, suyu bir yükseklikten düşerek derin bir havuz oluşturur. Yöre halkının deniz dediği, çocukların yaz sıcağında çöl sıcağından kurtulmak için suya sıçradığı gölet. Sanki çölün ortasındaki küçük bir deniz, bölge sakinleri ve turistler için bir cennet yaratmış gibi.

Turistik Yerler : Keshit şelalesinin yakınında Keshit Kalesi, Keshit Su Kemeri ve tarım alanları gibi başka turistik yerler de bulunmaktadır.
10
ERZİNCAN / Ardos Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 30 Mayıs 2024, 15:16:01 »
Erzincan'ın Kemah’a bağlı olan Beşikli köyünde yer alan doğal bir göldür. Köyün eski adı “Ardos”tur. Yeşilırmak Nehri üzerinde bulunan bu göl, il merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alır.Ardos Gölü, doğal bir göldür ve çevresi ormanlarla kaplıdır. Sulama amaçlı yapılan Keban Barajı'nın sularının kullanılmasıyla oluşmuştur. Bu nedenle su seviyesi mevsimlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Gölün çevresi doğa yürüyüşleri için elverişlidir ve piknik alanları da bulunur. Doğa ile iç içe huzur dolu bir atmosfere sahiptir. Ayrıca ornitolojik açıdan da önemlidir; farklı kuş türlerini barındırmasıyla bilinir.Erzincan Ardos Gölü'nde balık tutma da popüler etkinliklerden biridir. Özellikle sazan balığı burada sıkça avlanır. Balık tutmayı sevenler için keyifli bir deneyim sunar.

Sonuç olarak, Erzincan Ardos Gölü doğal güzellikleriyle dikkat çeken ve ziyaretçilere dinlenme ve doğa aktiviteleri için harika imkanlar sunan güzel bir destinasyondur.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10