Gönderen Konu: Kamp Ocakları  (Okunma sayısı 11239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 7537
  • insan ve doğa
Kamp Ocakları
« : 09 Nisan 2012, 03:23:19 »
ESPİT OCAKLARI :
Adını ocağa veren dumansız olarak yanan küçük tabletlerdir. Görünüşte basit sisteme sahip bu ocakta bu tabletler yandığında yüksek derecede ısı verirler. Kapalı bir mekanda yakıldığında nemle birleşip oluşturduğu ağır koku yüzünden pek tercih edilmezler. Tabletleri bulmak güç olduğu gibi kışın kullanmak için gerektiğinden fazla espit (hexamine) tabletlerine ihtiyaç vardır. Gereksiz yere ağırlık taşımak zorunda kalırız. Ancak birazda ısınmak için kullanılırlar. Dışarıda yakıldığında rüzgardan korunaklı bir yerde kullanmak gerekir çünkü rüzgar ısı kaybını dolayısıyla yakıt tüketimini 2-3 kat artırır. Bu bütün ocaklar için geçerli olaydır.

BÜTAN GAZ:
Sıkıştırılmış sıvı bütan gaz yakan bu ocakların çalıştırılmaları çok basittir. Ancak düşük basınçlarda deposundaki gazın ısı kuvveti düşer. Kartujlar halinde olan tüpleri ana gövdedeki özel iğne vasıtasıyla delinerek aynı evlerimizdeki tüp gazlar gibi çalışır. Bu kartujun yanma süresi ortalama 3 saattir bu kış kamplarında ve yüksek irtifada daha da azalıyor. Bütan gaz ocaklarının temiz ve sorunsuz olmaları bir avantaj olmasına karşın, uzun süreli faaliyetlerde çok sayıda yedek tüp kartujuna ihtiyaç duyulması da dezavantajdır. Kartuşun daha uzun yanmasını istiyorsak ya kılıflar içi de yada çoraplar içinde taşımalıyız. Depo ne kadar sıcak tutulursa içindeki gazın o kadar çok yandığı görülür.

ALKOL (İspirto) OCAKLARI:
Bir çok dağcı tarafından kullanılan ispirto ocağı (trangia) ispirto ve alkolle yanabilir. Özel bir yemek seti içinde gizlenen bu ocakta 2 küçük tava, tencere, kapak ve asıl ocağın olduğu özel muhafaza yeri vardır. Ucuz taklitlerini bulmak veya yapmak kolaydır. Çok kısa sürede yüksek ısı üreten bu ocağın tek handikapı yanma süresinin kısalığıdır. Kullanılan yakıtın oranı çadır dolu dağcı sayısının artmasıyla artar. Çadır içinde devrildiğinde yayılan ateşin çadırı yakma olasılığı çok yüksektir. Benzinli ocaklar ile karşılaştırıldığında artısı ve eksisi daha net görülür.

1,2 lt Hazır Su İçin

İspirto ocağı ® 15 dak ® 80 gram yakıt ile

Benzinli ocak ® 4 dak ® 14 gram yakıt harcayarak kaynatır.

İspirto ocağı daha çok yakıt ve zaman harcayarak kaynattığı suya benzinli ocak daha az yakıtla ve zamanda kaynatır.

BENZİN OCAKLARI:
Yüksek irtifada ve çok soğukta en güvenilir ve en iyi enerji veren ocaklar benzinli ocaklardır. Ayrıca yakıt temini yönünden de Türkiye şartlarında en kolay bulunabilen yakıt benzindir. Kullandığımız ocağı çok iyi tanımalıyız. Kullandığımız ocak çok basit ve çok güçlü olmalıdır. Dağ şartlarında temizlemek gerektiğinde en kısa sürede tekrar en iyi randımanı verecek niteliğe sahip olmalıdır. Kullandığımız ocak ya bizim kontrolümüz altında rahatımız için güvenle çalışır yada kamp boyunca yanımızda bomba varmış gibi iğne üstünde dururuz. Yeni aldığımız ocağı dağa götürmeden önce bilen birisiyle mutlaka şehirde kullanmalı, nasıl sökülüp temizlendiğini öğrenmeliyiz.

Kampta iki kişiye bir ocak yeterlidir. Ancak ocağın bozulup ta tamir edilememesi durumu büyük sıkıntılar doğuracağından birde yedek ocak almakta fayda vardır. Yüksek irtifada ve hava soğuksa oksijen azlığı ve ısı kaybı sebebiyle kardan su hazırlanması ve suyun ısıtılması çok zaman alır. Kış tırmanışlarında adam başına düşen günde 0,5 lt bezin yeterlidir. Hava şartları yukarıda anlatıldığı nedenlerle yakıt harcamasını arttır. Yakıtın biraz daha fazla olması bizim rahatımız açısından avantajlıdır. Yedek benzinlerde yedek MSR depolarında taşınmalıdır. Diğer depolardan daha güvenilirdir. Yakıt kokusunu dışarı vermezler, basınca ve ısıya karşı dayanıklıdırlar.

0 m su 100 oC kaynar 1 dakikada pişirirken,

300 m su 90 oC kaynar 3.8 dakikada pişirirken,

700 m su 80 oC kaynar 13.0 dakikada pişirir.

Bundan dolayı dağcı yükseldikçe harcayacağı yakıt miktarı artar. Tırmanış stilimize ve bütçemize en uygun ocağı seçmek bizim elimizdedir. Nasılsa bölgelerin depolarından veya federasyondan her istediğimiz malzeme veriliyor diye şahsi malzeme almak saçmalıktır.

Özellikle malzemelerini ortak kullanan gruplarda malzemenin temiz bırakılmama sorunu çoktur. Bu en çok ocaklarda olur. Ya temiz bırakılmaz yada bir malzeme kaybolur.

Hiç haber vermeden o malzeme depoya bırakılır. Daha sonraki kamplarda bir başka kişi çalışıyor diye denemeden, kontrol etmeden malzemeyi direkt dağa götürür. Eğer yardım etmeden ocağı tamir ederse şanslıdır.

Yeni aldığımız daha önce kullanmadıysak mutlaka kullanma kılavuzuna uygun hareket etmeliyiz. O malzemenin en iyi randıman vermesi için gereken her şey orada yazar.

Ocaklar Hakkında Genel Bilgiler :
Ocakların performansları genelde 10°C'deki bir litre suyu aynı hava sıcaklığında kaç dakikada kaynattıklarına bakılarak karşılaştırılır. Benzin ocaklarında bu süre 4 ile 7 dakika arasında değişir. Alkol ve Camping Gaz ocaklarında ise bu süre 15 dakika civarındadır. Propan karıştırılmış bütan ocaklarında ise bu süre 5 ile 9 dakika arasında değişmektedir. 2 - 3 dakikalık farkların çok önemli olmadığı düşünülebilir fakat soğuk bir havada, yüksek irtifada su yapmak için kar erittiğimizi düşünürsek bu fark daha açıklık kazanacaktır. Bildiğiniz gibi yükseklik arttıkça kaynama derecesi düşer bu da yemeklerin pişme süresini arttırır. Aşağıdaki tabloda deniz seviyesinde bir dakikada pişen bir şeyin çeşitli yüksekliklerde ne kadar zamanda piştiği gösterilmiştir
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2018, 08:56:27 Gönderen: GeZGiN »

Çevrimdışı Voyager

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 39
  • insan ve doğa
Ynt: Kamp Ocakları
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2018, 08:52:53 »
1- UYARILAR:

Ocağı kapalı yerde veya çadır içinde yakmamalıyız. Bu bütün ocaklar için geçerli kuraldır. Ancak zor kış şartlarında ister istemez bu kuralı yıkarak her zaman kullandığımız daha da dikkatli davranarak kapalı yerlerde kullanırız. Bu kullanım sonucunda oluşan karbonmonoksit zehirlenmesinden etkilenmemek için ocağın çalıştığı yerde çok iyi bir havalandırma sağlanmalı. MSR ocakları mutlaka MSR depoları ile birlikte kullanılır. MSR olmayan depoların kullanımı yakıt sızıntısına yada pompanın yakıt deposundan ayrılarak felakete sebep olabilir.

Yakıt olarak imalatçı firmanın önerdiği white gas (nagtha) Blaza, Coleman yakıtı ve gazyağı kulanın.

2- OCAĞIN BİRLEŞTİRİLMESİ:

a- Temiz yakıtı depoya dökün. 5 cm hava boşluğu bırakın kontrol subabı kapalı olarak depoya hava pompalayın.

b- Pompa ile 15-20 kez pompalayın depoyu ters çevirin ve sızıntı kontrolü yapın. Eğer sızıntı varsa devam etmeyin

c- Isının mata ulaşmasını engelleyen sıcaklık reflektörünü açın ve yakıt çubuğunu içinden geçirin. Kafadaki oturma ayarını açarak yerine oturtturun. Yakıt borusunu içine alan ayağı kesinlikle oynatmayın

d- Yakıt borusunun ucunu, hasarı engellemek için nemlendirin bu nemlendirme işlemi contanın yıpranmasını engeller. Yakıt borusunu nazikçe pompanın üstündeki yuvasına güvenlice oturtuncaya kadar itiniz. Metal kolu pompa üstündeki “off” üstüne kadar geçirin. Tam yakıt akışı için ocağı uygun pozisyona getirin.

Ocak bu durumda çalıştırılmaya hazırdır. Ayakların ısınıp matı delmemesi için ayakların altına alüminyum folyo serilir. Hiç bir ocak kar üstünde direkt olarak yakılmaz. Ocağın verdiği ısıyla kar eriyip ocağın dengesini bozar. Bu nedenle mutlaka izolasyon sağlanmalıdır.

3- OCAĞIN ÇALIŞTIRILMASI:

Ocağı yakmadan önce birleştirdiğimiz yerlerden kaçak ve sızıntı olmadığından emin olmamız gerekir. Kafa ve gövdenin birleşimini yapan ayağın tam oturduğuna dikkat etmemiz gerekir. Ocağın etrafında parlayıcı ve patlayıcı materyallerinden temizleyin.

Ocak yakılmadan önce ön bir yakma yapılmalıdır.(Bu deneme ocak ilk alındığında yapılır.) MSR ocağında en çok kullanılan yakıtlar white gaz ve gaz yağıdır.

a- White Gaz: White gaz uçucu bir yakıttır. Bu yüzden kafayı ısıtan kaba çok az miktar koyun. Ana yakıt whıte gas ise kaba alkol veya ispirto konulabilir.

1- Ocağı yakmak için yavaşça kontrol subabını yakıt jete gelinceye kadar açın ve sora kapatın. Sızıntı kontrolü ypıp eğer sızıntı varsa işlemi durdurun.

2- Alkol veya ispirtoyu kafayı ısıtmak için yakın. Rüzgarlığı deponun ve sıcaklık reflektörünün etrafına yerleştirin. Sıcaklığın kauçuk ve yakıt borusunu eritmemesi için dış konuma konulduğunda (rüzgarlık) depoda korunur.

3- Kaptaki yakıtın alevi bitinceye kadar yanmasına müsaade edin kontrol subabı yavaşça, yakıt jete gelmeye başlayıncaya kadar açınız.

– Eğer ocak sarı alev üretmeye başlarsa, subabı kısın ve kafanın biraz daha ısıtılmasını

sağlayın.

– Eğer yine sarı alev devam ediyorsa, söndürün ve soğumaya bırakın sonra tekrar yakın.

– Eğer ocağı yakıtın buharlaşacağı kadar ısıttıysanız alev devamlı olarak mavi yanacaktır.

4- Ocak devamlı mavi ateşte yanarsa subabı arzu edilen ayara getirebilirsiniz. Kontrol subabını maximuma getirmek için 4 kez çevirmek yeterlidir.

5- İstenilen sıcaklık çıkışı ve depodaki yakıtın miktarına bağlı olarak, iki veya üç kez pompalamak yeterlidir. Depoya asla fazla basınç vermeyin.

6- Alevi istenilen miktarda ayarladıktan sonra yemek tenceresini ocağın üstüne koyun.

7- Ocağı kapatmak için, kontrol subabını kapanıncaya kadar çevirin. Alev iki seferde sönebilir. Subabı çok fazla sıkmayın.

8- Ocağı sökmeden önce soğumasını bekleyin.

b- Gaz Yağı:

1- Ocak benzinli jet ile kullanıcıya ulaşır. Ocakta eğer gaz yağı yakıt olarak kullanılacaksa gaz yağı jeti kullanılmalıdır. Karasone (Gaz yağı) jeti üzerinde “k” damgası vardır.

2- Gaz yağı daha az buharlaşan bir gazdır. White gazdan daha az buharlaşır ve de yanması için daha çok buharlaştırıcı yakıta ihtiyacı vardır.

3- Gaz yağı ile ocağı yakacaksanız, kafayı ısıtmak için alkol ve türevleri tavsiye edilmemektedir.

4- Gaz yağı, white gazdan daha kirli yanar ve bu nedenle ocakta daha fazla temizlik yapmayı gerektirir.

– Gaz yağı, kafayı ısıtma tablasına doluncaya kadar subabı açın sonra hemen kapatın. Kaçak kontrolu yapın.

– Tabla içindeki yakıtı yakın. Sonra white gazdaki yolu aynen takip edin.

4- KULLANIM ÖNERİLERİ:

a- Ocağı kapalı yerlerde ve çadırda kullanmayınız.

b- Fazla basınç yapmayınız. Fazla basınç kafadan parlama yapar.

c- Her türlü hava şartlarında rüzgarlığı ve ısı reflektörünü ocağın performansını ve yakıt emilimini kuvvetlendirmek için kullanın. Rüzgar hafif bile olsa rüzgarlık yoksa kafa parlayabilir.

d- Hava durumu tüm sıvı yakıtlı ocakların performansını etkiler. Yükseklerde alçak basınçla çalıştırın. -24 oC’nin altında yakıttaki saf olmayan maddeler donmaya ve ocağı tıkamaya başlar. -35 oC den sonra ise “0” yüzükleri (contalar) donar ve kırılmaya yol açabilir. Pompayı ve yakıt deposunu bir naylon torba ile uykutulumunun içerisine almak bu sorunu çözer.

e- Ocağın altı, yanarken ısıya dayanıklı olmalıdır. Aliminyum folyo ısının mata veya çadıra zarar vermesini engeller. Kar veya buz yanan kafaya temas ederse, muhtemelen parlamaya sebep olur.

f- Ocağın yavaş yanmasını istediğinizde üzerindeki tencereyi alın ve o şekilde ateşin şiddetini ayarlayın. Ocak alçak basınçta daha etkili yanar.

5- BAKIM TALİMATLARI:

A- Kafa:
Jet Temizleme: Kir ve karbon kalıntıları jeti tıkayabilir. Bu ocağın yanlış performansını etkiler. Jet kafa sökülmeden temizlenebilir. Soba sönsün, eğer ocak yanarken jet temizlenirse gaz akımını engellediğimizden ocak söner ama gaz dağılımı çadırın içine doğru olur. Hemen kibrit çakılırsa parlama olur. Soğuduktan sonra jet temizleme iğnesini jet çukuruna sokun. Eğer, hala ocağın yanışında bir azalma varsa, yakıt çubuğu komple sökülmeli, yakıt çubuğunun içindeki tel vasıtası ile jete kadar giden yol temizlenir. Bu telin kauçuk boruyu ve pompadaki contaları delmemesi için uçlarının kaynaklı olmasına özen gösterilmelidir.

Kafayı ısıtan alt tablayı çıkarttın ve yavaşça yakıt borusunu yerinden çıkartın. Jeti yuvasından çıkarttın, ağır kalıtılar temiz yakıtla yıkanarak jetin içerisinden çıkartılabilirler.

yakıt borusundaki teli çıkartıp silerek borunun içinde oluşmuş karbon artıkları giderilir.

Bütün malzemeler yerine takıldığında kontrolü depodaki basınçla (alçak basınç) yapın

B-Pompa:
Eğer deri pompa çantası kurursa, yakıt deposuna basınç yapamaz. Bu durumu araştırmak için siyah pompa sapını saat dönüşünün ters yönünde açın.

Pompaların kontrol edilmesi için bir parmağınızı hava çıkışının üstüne koyun ve pompalayın. Hava bu delikten geçmeli buda hissedilmelidir.

C- “O” Yüzükleri (Contalar):
Yakıt borusunun ve kontrol subabının etrafındaki sızıntılar “o” yüzüklerinin yırtılmasının sonucudur. Yüzük yerleştirilmesi ocağı kullanmadan önce gereklidir.

D- Subap Kontrolü:
Eğer pompa basınç vazifesini göremiyorsa subap temizlenmelidir. Pompanın ucundaki fişi çıkarın ve kauçuk topu temiz yakıtla durulayın ve tekrar birleştirin.

Tags:
Tags: