Gönderen Konu: Mavi Lagün Adası / Bahamalar  (Okunma sayısı 694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Mavi Lagün Adası / Bahamalar
« : 02 Nisan 2022, 08:52:23 »
Blue Lagoon Island, Bahamalar, Nassau'dan 5 km uzaklıkta bulunan ve yerel bir turistik cazibe merkezi olarak hizmet veren özel bir adadır.

19. yüzyılın sonlarından önce, adanın lagünü bir tuz bataklığıydı ve yasal olarak Salt Cay olarak anılıyordu. Ada, korsanlar için bir mola yeri haline geldi ve adayı, yiyeceklerini korumak için lagünden tuz çıkarmak için ve Nassau Limanına girmek üzere izin beklerken bir dinlenme durağı olarak kullandılar.1875 yılında, daha sonra şövalye ilan edilen ve Kıbrıs Valisi olan İngiliz Charles King-Harman, adayı İngiliz Kraliyetinden 35 £ karşılığında satın aldı. Onu bir Bahamalı Sir Augustus John Adderley'e 105 £ karşılığında satana kadar 11 yıl boyunca sahip oldu. Adderley altı yıl boyunca sakladı. Mısır ve sebze yetiştirmek isteyen iki Amerikalı ona 145 sterlin teklif etti. Çiftçilik çabası başarısız oldu ve 1902'de onu 10 sterlin (135 sterlin) zarara Abraham Van Winkle'a sattılar. Van Winkle, tuzlu bataklığı temizlemek için yüzlerce işçi tuttu ve denizden lagüne bir yarık patlattı, 5.000 palmiye ağacı dikti ve bir milden fazla dolambaçlı beton yollar inşa etti. Daha sonra cennet bahçesini doldurmak için bir hayvanat bahçesi maymun, tavus kuşu, hindi, sülün, papağan ve iguana ithal etti. Kişi başı 1 dolar karşılığında teknesine misafir getirerek adayı halkla paylaştı.

1916'dan 1979'a kadar (63 yıl) adanın sahibi McCutcheon ailesiydi. John T. McCutcheon, Pulitzer Ödülü sahibi ve siyasi karikatürist olan Chicago Tribune'un baş dış muhabiriydi. Adayı (Salt Cay) görünmeyen bir posta yoluyla 17.500 dolara, ölen New Jersey'li bir üretici olan Van Winkle'ın arazisini satın aldı. Buraya Hazine Adası adını verdi ve onlarca yıldır Bahamalar'da bu isimle biliniyordu.

Adanın cazibesinin bir kısmı eskiden ilkel yaşam koşullarıydı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, adaya Müttefikler tarafından her gün adanın etrafında 11 km yüzecek olan üç İngiliz ve Amerikan sualtı yıkım ekibi ekibi için gizli bir eğitim üssü olarak kullanılmak üzere bir yıllığına el konuldu. Patlayıcılar ve derinlik bombaları adanın etrafında düzenli olarak patlatılırdı ve akşamları sadece eğlence olsun diye uçurumdan el bombaları atarlardı. Sarsıntıların uçurumu o kadar zayıflattığı ve küçük kalenin çökmesine neden olduğu düşünülüyordu.

Ekim 1979'da L.A. Meister adayı satın aldı.

1991 yılında, mevcut köprünün bulunduğu lagünün kuzeybatı köşesinde bir fırtına adayı ikiye böldü. Güneşli, açık ve rüzgarsız bir günde, adada fırtına tarafından 2.000 km'den fazla üretilen 9 metrelik dalgalar görüldü.

1993 yılında, bir deniz memelisi tesisi olan Dolphin Encounters, Blue Lagoon Adası'nda eğitim ve ticari programlara başladı.

1995 yılında, Blue Lagoon Island'daki Dolphin Encounters, yunus habitatını yüzey alanında üç akrenin üzerine çıkaran ve 25 fit'e varan derinlikler yaratan milyonlarca dolarlık bir genişlemeye gitti.

Tags: