Gönderen Konu: Dünyanın En Derin 10 Kanyonu  (Okunma sayısı 3657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7839
    • insan ve doğa
Dünyanın En Derin 10 Kanyonu
« : 08 Ekim 2023, 15:14:40 »
Geçit olarak da adlandırılan kanyon, jeolojik zaman dilimleri boyunca dayanıklı kayaların arasından akan bir nehrin hava koşulları ve aşındırıcı faaliyetleri nedeniyle oluşan dik duvarlı, derin V şeklinde bir vadiyi ifade eder. 'Kanyon' kelimesi İspanyolca'da 'boru' veya 'tüp' anlamına gelen 'canon ' kelimesinden türetilmiştir. Kuzey Amerika'da " kanyon" terimi kullanılırken, Avrupa ülkeleri ve Okyanusya'da "boğaz" ve "dağ geçidi" terimleri popülerdir. Kanyonlar genellikle nehirlerin nispeten daha güçlü ve hızlı akıntılara sahip olduğu üst kısımlarında oluşur. Nehrin vadi tabanına çok daha derine inmesine izin veriyor.

Kireçtaşı kayalık alanlarında kanyonlar da oldukça yaygındır, çünkü kireçtaşı belirli bir dereceye kadar çözünebilir ve bu da kireçtaşı yatağında mağara sistemlerinin oluşmasına neden olabilir. Dünyada kutu kanyon, dağ tipi kanyon, yarık kanyon ve denizaltı kanyonu gibi birkaç farklı kanyon türü vardır. Aşağıdaki makalede dünyanın en derin kanyonlarından bazıları tartışılmaktadır.

•    Yarlung Tsangpo Büyük Kanyonu, Tibet Özerk Bölgesi, Çin – 5.714 Ft


Yarlung Tsangpo Büyük Kanyonu

Brahmaputra Kanyonu veya Tsangpo Boğazı olarak da bilinen Yarlung Tsangpo Büyük Kanyonu, maksimum 19.714 ft derinliğe ulaşan dünyanın en derin kanyonudur. 313,5 mil uzunluğuyla aynı zamanda dünyanın en büyük kanyonlarından biridir. Kailash Dağı'nın yakınından doğan Yarlung Tsangpo Nehri, 1.100 mil boyunca doğuya doğru akıyor ve Tibet'teki Pei köyü yakınlarındaki geçide girmeden önce Himalayaların kuzey kesimine akıyor . Kanyon daha sonra yaklaşık 150 mil kadar uzanır ve 25.531 ft yüksekliğindeki Namcha Barwa Dağı çevresinde kıvrılır ve ardından doğu Himalaya sıralarını keser. Kanyon, Namcha Barwa ve Gyala Peri dağlarının görkemli zirvelerinden geçerken, Namach Barwa Dağı çevresinde ortalama 16.000 ft derinliğe ulaşır.

Kanyonun genel ortalama derinliği yaklaşık 7.440 ft, maksimum derinliği ise 19.714 ft olup, onu dünyanın en derin kanyonu yapmaktadır. Nehrin suları daha sonra Pei'nin yakınındaki 2.500 ft'den, Po Tsangpo Nehri ile buluştuğu Yukarı Gorge'un ucunda yaklaşık 4.900 ft'ye düşer. Nehir, kanyonun alt kısmından akmaya devam ediyor ve 6.170 ft yükseklikte Hindistan sınırını geçiyor. Buradan nehir, Hindistan'ın Arunaçal Pradeş Eyaleti boyunca akıyor ve sonunda Brahmaputra Nehri oluyor .

Yarlung Tsangpo Büyük Kanyonu, hala insan etkisinden etkilenmemiş birçok nadir çiçek ve hayvan türünün bulunduğu eşsiz bir ekosisteme sahiptir . Doğu Himalayalar'da bulunan nadir toynaklı bir tür olan takin, burada yerel kabilenin üyeleri tarafından avlanıyor. Bölgenin iklimi subtropikal ile Arktik tipi arasında değişmektedir; en yüksek sıcaklık Hindistan sınırı yakınında 600 metre yükseklikte kaydedilen 110,5°F'tır. Ancak şu anda Yarlung Tsangpo Büyük Kanyonu, Çinlilerin yaşadığı ciddi bir tehditle karşı karşıyadır. hükümet Yarlung Tsangpo Nehri'nin bir kısmına büyük bir baraj inşa etmeyi planladı . Bu baraj, hidroelektrik enerji üretimi için kanyonun içinden akacak ve suyu ülkenin diğer bölgelerine yönlendirecek.

•    Kali Gandaki Boğazı, Nepal – 18.278 Ft


Kali Gandaki Boğazı

Andha Galchi olarak da anılan Kali Gandaki Boğazı, Nepal Himalayaları'ndaki Kali Gandaki Nehri'nin ( Ganj Nehri'nin bir kolu) oluşturduğu dünyanın en derin geçitlerinden biridir . Kali Gandaki Nehri, Nepal'in Mustang bölgesindeki Tibet sınırına yakın, 20.564 ft yükseklikteki Nhubine Himal Buzulu'ndan doğar. Nehir daha sonra Chele çelik yaya köprüsünde genişlemeden önce dik kenarlı derin bir kanyondan güney yönünde akar. . Güneye doğru yolculuğuna devam eden Kali Gandaki Nehri daha sonra batıdaki 29.795 ft yüksekliğindeki Dhaulagiri'yi doğudaki 26.545 ft yüksekliğindeki Annapurna I'den ayıran dik Kali Gandaki Geçidi'ni keser.

Kanyonun derinliği, nehrin yüksekliği ile her iki taraftaki en yüksek zirvelerin yüksekliği arasındaki farkla ölçülürse, Kali Gandaki Geçidi'nin dünyanın en derin geçidi olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir. Geçmişte Kali Gandaki Boğazı yüzyıllar boyunca Hindistan ile Tibet arasında bir ticaret yolu olarak hizmet vermişti. Geçit, Annapurna Koruma Alanı içinde yer almaktadır ve şu anda Pokhara'dan başlayıp kutsal Muktinath tapınağında biten ünlü yürüyüş rotasının bir bölümünü oluşturmaktadır.

•    Colca Kanyonu, Peru – 11.154,86 Ft


Colca Kanyonu

Colca Nehri'nin oluşturduğu Colca Kanyonu, Peru'nun güneyindeki Arequipa şehrinin yaklaşık 150 kilometre kuzeybatısında yer alan dünyanın en derin kanyonlarından biridir . And Dağları'nın renkli Colca Vadisi'nde yer alan bu kanyonun uzunluğu yaklaşık 43 mildir. İki aktif Peru yanardağının yüksek sismik aktivitesinin Colca Kanyonu'nun oluşumuna yol açtığına inanılıyor. Antik çağda kanyonun alanı İnkalar tarafından tahıl ekimi için kullanılmıştı.. Şu anda kanyon, And akbabası, dev sinek kuşu, dağ caracara, And kazı ve Şili flamingosu gibi birçok önemli kuş türünü barındırmaktadır. Burada bulunan bazı hayvanlar arasında vizcacha, vicuna, zorrino, tilki, geyik ve çinçilla bulunur. Colca Kanyonu ayrıca Callalli'nin yukarısındaki Mollepunko Mağaraları ve La Calera doğal kaplıcası gibi diğer ünlü turistik mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır .

•    Cotahuasi Kanyonu, Peru – 3.004 Ft


Cotahuasi Kanyonu

Cotahuasi Nehri'nin aşındırıcı faaliyetleriyle oluşan Cotahuasi Kanyonu, Peru'nun güneyindeki Arequipa'nın en yüksek And noktasında yer alan dünyanın en derin kanyonlarından biridir. Kanyon, iki büyük dağ masifinin aşınması nedeniyle oluşmuştur : 21.079 ft yüksekliğindeki Coropuna ve Cotahuasi Nehri kıyısındaki 19.990 ft yüksekliğindeki Solimana. Kanyona giden tek yol, Arequipa yakınlarındaki Pan-Amerikan Otoyolu'ndan başlıyor ve Condesuyos eyaletinin Chuquibamba kasabası ile Castilla Eyaleti'nin Aplao kasabasından geçiyor.

Cotahuasi Kanyonu, 1.894 mil karelik bir alanı kaplayan ve insanların doğayla yakın uyum içinde yaşadığı bir çevreyi koruyan bir peyzaj parkı olan Cotahuasi Alt Havzası'nın bir parçasını oluşturur. Cotahuasi peyzaj rezervi kiwicha, nane, llacon, arveja, anason, kinoa, kara mısır, fasulye, muna, jara, yareta, retama, koka ve ruda gibi birçok önemli bitkiyi destekler. Ayrıca rezervde günümüzde hala kullanılan birçok tarım terasının yanı sıra yaklaşık 12 farklı ekosistem de bulunuyor.

•    Copper Canyon, Meksika – 6165 Ft


Copper Canyon

İspanyolca'da "Barrancas del Cobre" olarak da bilinen Bakır Kanyonu, Meksika'nın Chihuahua eyaletinin güneybatı kesiminde, kuzeybatı Meksika'nın Sierra Madre Occidental bölgesinde bulunan altı farklı kanyon grubunu ifade eder . Yaklaşık 25.000 mil kare büyüklüğündeki bu kanyon grubu, Sierra Tarahumara'nın batı kısmından akan altı nehirden oluşmuştur. Tüm bu nehirler Fuerte Nehri'ne katılıyor ve sonunda Kaliforniya Körfezi'ne akıyor . Bakır Kanyonu yürüyüş yaparak, ata binerek, bisiklete binerek, arabayla veya Chihuahua-Pasifik Demiryolu ile keşfedilebilir.

Bakır Kanyonu'nun dağlık bölgeleri, Mart'tan Nisan'a ve Ekim'den Kasım'a kadar ılıman sıcaklıkların olduğu bir dağ iklimi yaşar. Kuraklık , en sıcak aylarda oldukça yaygındır ve yağışlı mevsimin başlangıcına kadar az yağış görülür. Sierra Tarahumara Occidental bölgesini çok sayıda çam ve meşe türü kaplarken, yağışlı mevsimin ardından üst bölgelerde kır çiçekleri açıyor. Şu anda, Mesquite, Amapa, çöl demirağacı vb. gibi birçok önemli çiçek türünün ormanlarının yok edilmesi , birçok yabani türün neslinin tükenmesine neden olmuş ve Meksika kurdu ile imparatorluk ağaçkakanının neslinin tükenmesine yol açmıştır. Üstelik insan nüfusundaki hızlı artış, Sierra Tarahumara Occidental bölgesinin ekosistemini de tehdit ediyor.

•    Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri – 6.093 Ft


Büyük Kanyon


Bu 277 mil uzunluğunda ve 28 mil genişliğindeki dik kenarlı kanyon , Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletinin en kuzeybatı köşesinde binlerce yıldır Colorado Nehri'nin sürekli aşındırıcı faaliyetleri tarafından oyulmuştur . Maksimum 6.093 ft derinliğe ulaşan kanyonun geniş, karmaşık bir şekilde oyulmuş uçurumunda birçok tepe, zirve, geçit ve vadi bulunur. Büyük Kanyon'un en güzel ve en derin bölümü Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nın kalbinde yer alır ve Powell Gölü'nden Mead Gölü'ne kadar uzanır.yaklaşık 55,9 mil. Büyük Kanyon'un Kuzey Kenarı, Büyük Kanyon'un en çok ziyaret edilen kısmı olan Güney Kenarı'ndan ortalama 8.000 ft daha yüksekte yer almaktadır. Yüksek rakımı nedeniyle North Rim yılda ortalama 69 cm yağış ve 370 cm kar yağışı almaktadır.

Büyük Kanyon Ulusal Parkı yaklaşık 195 liken türünü, 64 yosun türünü, 167 mantar türünü ve bilinen 1.737 damarlı bitki türünü barındırmaktadır. Milli Park sınırları içerisinde yer alan Büyük Kanyon'da birçok endemik bitki türü de desteklenmektedir. Büyük Kanyon bölgesinde 450'den fazla kuş türü, 48 sürüngen türü, 10 amfibi türü, 91 memeli türü ve çok sayıda omurgasız türü bulunmaktadır. 11 Ocak 1908'de Büyük Kanyon, ABD Başkanı Theodore Roosevelt tarafından Ulusal Anıt ilan edildi.

•    Antilop Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri – 5905,5 Ft


Antilop Kanyonu

Bu yarık kanyonu , Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısındaki Navajo Ulusu topraklarında Navajo Kumtaşı'nın ani sel ve diğer deniz altı süreçleri nedeniyle aşınmasıyla oluşmuştur. Arizona'nın Coconino İlçesindeki Lechee'nin doğusunda yer alan Antilop Kanyonu, Yukarı Antilop Kanyonu, Baykuş Kanyonu, Kanyon X, Aşağı Antilop Kanyonu, Dağ Koyun Kanyonu ve Çıngırak Koyun Kanyonu dahil olmak üzere altı farklı manzaralı yarık kanyon bölümünden oluşur. Lake Powell Navajo Kabile Parkı, Gökkuşağı Köprüsü Ulusal Anıtı'na giden yürüyüş parkuruyla birlikte kanyonun başlıca cazibe merkezidir . Turistler için popüler bir cazibe merkezi olan Antilop Kanyonu'na yalnızca Navajo rehberli turlarla ulaşılabilir.

•    Blyde Nehri Kanyonu, Güney Afrika– 4501,3 Ft


Blyde Nehri Kanyonu


26 kilometre uzunluğundaki bu kanyon, Güney Afrika'nın Mpumalanga eyaletinin doğu kısmındaki Drakensberg Escarpment bölgesinde bulunan Blyde Nehri Kanyonu Doğa Koruma Alanı'nın bir bölümünü oluşturur . Yemyeşil subtropikal bitki örtüsünün hakim olduğu bu yeşil kanyon, adını içinden geçen Blyde veya Motlatse Nehri'nden almıştır. Kanyon, “Üç Rondavel” adı verilen bir kaya oluşumunun içinden geçer ve küçük Graskop kasabasından başlayan manzaralı Panorama Rotası'nın bir parçasıdır.

Blyde Nehri Kanyonu bölgesi zengin bir flora ve fauna çeşitliliğini destekler. Burada çeşitli balık ve antilop türleri, timsahlar, su aygırları, vervet maymunları, Samango maymunları ve hem büyük hem de küçük çalı yavruları bulunur. Narina trogonu, çakal şahini, beyaz sağrılı akbaba, Afrika balık kartalı, malakit güneş kuşu vb. gibi çok sayıda kuş türü de burada bulunur.

•    Tara Nehri Kanyonu, Karadağ – 4300 Ft


Tara Nehri Kanyonu


Tara Nehri Kanyonu olarak da anılan Tara Nehri Kanyonu, Avrupa'nın en büyük ve en derin kanyonudur. Karadağ'ın Bistrica'sından Bosna-Hersek'in Hum köyüne kadar 52 milden fazla uzanıyor . Kanyon 80'den fazla devasa mağara, kumlu plajlar, yüksek kayalıklar ve kayalık ve çakıllı teraslarla karakterizedir. Durmitor Milli Parkı içerisinde yer alan Ljubisnja sıradağlarının yüksek kayaları, Tara Nehri Kanyonu'nun en ilgi çekici bölümüdür. Durmitor Milli Parkı içerisinde, Hum yakınlarında Piva Nehri ile buluştuktan sonra Drina Nehri haline gelen Tara Nehri, akarsu raftingi imkanı sunan çok sayıda çağlayanı barındırıyor.

•    Fish River Kanyonu, Namibya – 500 M

Fish River Kanyonu

Afrika'nın en büyük kanyonu olan Fish River Kanyonu, Namibya'nın güneyinde yer alan ve toplam uzunluğu yaklaşık 100 mil ve maksimum genişliği 26,7 mil olan geniş bir vadiye sahiptir . Namibya'nın en uzun iç nehri olan 640 kilometre uzunluğundaki Balık Nehri, kuru, taşlı ve seyrek kaplı platonun derinliklerine kadar uzanıyor. Fish River Kanyonu'nun iki bölümü vardır: üst kanyon - sert gnays ana kayalarının nehrin aşındırıcı faaliyetlerini engellediği yer; ve erozyondan sonra oluşan alt kanyon. Fish River Kanyonu'nun yaklaşık 90,5 kilometresi özel mülkiyetteyken, halka açık izleme noktaları Hobas kamp alanının yakınında, IAi-IAis/Richtersveld Sınır Ötesi Parkı'nın yaklaşık 70 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Güney Afrika’nın biriEn bilinen yürüyüş parkurlarından biri olan Fish River Canyon Trail, bu kanyonun sunduğu yürüyüş fırsatlarını deneyimlemek için dünyanın her yerinden çok sayıda ziyaretçiyi çekmektedir.


« Son Düzenleme: 08 Ekim 2023, 17:10:32 Gönderen: GeZGiN »

Tags: