Gönderen Konu: Değirmenburnu Tabiat Parkı  (Okunma sayısı 362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6708
    • insan ve doğa
Değirmenburnu Tabiat Parkı
« : 18 Şubat 2020, 04:28:59 »
2011 yılında ilan edilen Değirmenburnu Tabiat Parkı, ismini 19. yüzyılın sonuna kadar un değirmeni olarak kullanılan yel değirmeninden almıştır. Değirmen, aynı zamanda güvenlik amaçlı gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. 12,28 hektar alana sahip tabiat parkında hakim ağaç tür, kızılçamdır.

Flora : Değirmenburnu mevkiinin florası genel olarak Kızılçam (Pinus brutia), Fıstık Çamı (Pinus pinea), Sahil Çamı (Pinus pinaster), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis), Akdeniz Servisi (Cupressus sempervirens), Yaprak dökmeyen Manolya (Magnolia grandiflora), Atlas Sediri (Cedrus atlantica), Malta Eriği (Eriobotrya japonica), Çitlenbik (Celtis australis), Erguvan (Cercis siliquastrum), Tüylü Laden (Cistus creticus), Katırtırnağı (Spartium junceum), Orman sarmaşığı (Hedera helix), Alev ağacı (Photinia serrulata), Kazayağı (Carpobrotus acinaciformis) türlerinden oluşmaktadır.

Fauna : Hayvan türü çeşitliliği olarak alanda Sincap, Kirpi, Tavşan, Köstebek, Saksağan, Serçe, Karga gibi çeşitli memeli hayvanlar ve kuş türlerinin yaşadığı görülmektedir.

Ulaşım : Heybeliada’ya Avcılar, Kabataş, Kadıköy, Bostancı, Maltepe ve Kartaldan vapur, deniz otobüsü veya motor ile ulaşım sağlanır. Heybeliada iskelesine indikten sonra, sağa (400) dörtyüz metre yürüyüş mesafesi ile Değirmenburnu piknik alanına ulaşabilirsiniz.

Etiketler: