Gönderen Konu: Büyükada Tabiat Parkı  (Okunma sayısı 158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6390
    • insan ve doğa
Büyükada Tabiat Parkı
« : 15 Şubat 2020, 06:32:01 »
2011 yılında ilan edilen Büyükada Tabiat Parkı, ismini içerisinde bulunduğu adadan almaktadır. Yaklaşık 5 hektarlık bir alanı kaplayan Tabiat Parkında kızılçam, erguvan, çitlembik, meşe, kocayemiş ve defne gibi türler bulunmaktadır. Konumu itibariyle önemli bir manzara değerine sahip olan Büyükada Tabiat Parkı’nda konaklama üniteleri, piknik yapmak için uygun alanlar ve plaj bulunmaktadır.

Flora : Sahanın florası ağırlıklı olarak ibreli ağaçlardan oluşmaktadır. Gözlemlenen bitki türleri Kızılçam (Pinus brutia), Sahil Çamı (Pinus pinaster), Fıstık Çamı (Pinus pinea), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Saçlı Meşe (Quercus cerris), Akdeniz Servisi (Cupressus sempervirens), Göknar (Abies spp.), Avrupa Ladini (Picea abies), Sabin Ardıcı (Juniperus sabina), Mimoza ağacı (Acacia dealbata), Doğu Mazısı (Platycladus orientalis), Atlas Sediri (Cedrus atlantica), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Kurtbağrı (Ligustrum vulgare), Beyaz çiçekli kartopu (Viburnum opulus), Zakkum (Nerium oleander), Kocayemiş (Arbutus unedo), Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis), Böğürtlen (Rubus spp.), Kuşburnu (Rosa canina), Tüylü Laden (Cistus creticus), Funda çalısı (Erica arborea), Orman sarmaşığı (Hedera helix) olarak belirlenmiştir.

Fauna : Büyükada, hayvan türü çeşitliliği bakımından araştırıldığında bölgede yaşayan hayvan türleri Yaban domuzu, Sincap, Tilki, Kirpi, Tavşan, Köstebek, Saksağan, Serçe, Karga gibi çeşitli memeli hayvanlar ve kuş türlerinden oluştuğu görülmektedir.

Ulaşım : Sirkeci, Kabataş, Kadıköy, Bostancı ve Kartal\'dan belli saatlerde yolcu taşıyan Adalar-Yalova vapurlarıyla Büyükada\'ya ulaştıktan sonra yürüyerek, fayton ya da bisiklet kiralayarak tabiat parkına varılabilir.

Linkback: https://www.dogakolik.com/index.php?topic=5808.0