Gönderen Konu: Bentler Tabiat Parkı  (Okunma sayısı 194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6390
    • insan ve doğa
Bentler Tabiat Parkı
« : 15 Şubat 2020, 06:28:44 »
2011 yılında ilan edilen ve Belgrad Ormanı içerisinde yer alan dokuz adet tabiat parkından biri olan Bentler Tabiat Parkı, ismini alanın kuzeyinde yer alan Valide Sultan Bendi ve II. Mahmud Bendi’nden almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan ve Taksim Suyu Bentleri adıyla anılan Valide Sultan Bendi, 1796; Sultan II. Mahmud Bendi (Yeni Bend) ise 1839 yılında inşaa edilmiştir. Tabiat Parkı içerisinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma Iskara Bendi ve tarihi çeşmeler de bulunmaktadır. Yaklaşık 16 hektar alana sahip Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Hakim ağaç türü, meşe ve gürgendir. Valide Sultan Bendi bitişiğinde anıt ağaç olarak tescil edilen 269 yaşında Çınar (Platanus orientalis) mevcuttur. Belgrad Ormanı ana giriş kapısı ve Kurtkemeri Giriş kapısı olmak üzere 2 noktadan giriş sağlanmaktadır.

Flora : Alan çok çeşitli bitki türlerini barındırmaktadır. Genel olarak orta yaşlı ve yaşlı yapraklı ağaçlardan, ağaççık ve çalılardan oluşan bir floraya sahiptir. Alanda iğne yapraklılardan Kızılçam (Pinus brutia); yapraklı ağaçlardan Doğu Çınarı (Platanus orientalis), Gümüşi Ihlamur (Tilia argentea), Gürgen (Carpinus betulus), Doğu Kayını (Fagus orientalis), Kasnak Meşesi (Quercus vulcanica), Saçlı Meşe (Quercus cerris), Mazı Meşesi (Quercus infectoria), Dişbudak (Fraxinus excelsior), Anadolu Kestanesi (Castanea sativa), Kızılağaç (Alnus orientalis), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Muşmula/Döngel (Mespilus germanica), Türk Fındığı (Corylus colurna); ağaççık ve çalılardan Böğürtlen (Rubus spp.), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus), Orman Asması (Clematis spp.) türleri bulunmaktadır.

Fauna : Alandaki başlıca hayvan türlerini de Yaban Domuzu, Tilki , Geyik, Karaca, Atmaca, Tavşan, Kaplumbağa, Sincap ile Serçe, İspinoz, Saksağan gibi çok çeşitli kuş türleri oluşturmaktadır.

Ulaşım : Tabiat Parkına Bahçeköy tarafındaki Belgrad Ormanı ana giriş kapısından girildikten sonra sağa dönülüp kolayca ulaşılabilir. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy semtine Varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüslerine binip son durakta inerek Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra taksi ile Alana ulaşabilirler.

Linkback: https://www.dogakolik.com/index.php?topic=5807.0

Etiketler: Bentler Tabiat Parkı