Gönderen Konu: Ayvatbendi Tabiat Parkı  (Okunma sayısı 176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6390
    • insan ve doğa
Ayvatbendi Tabiat Parkı
« : 15 Şubat 2020, 06:20:13 »
2011 yılında ilan edilen ve Belgrad Ormanı içerisinde yer alan dokuz adet tabiat parkından biri olan Ayvatbendi Tabiat Parkı, ismini III. Mustafa zamanında (1765) inşa edilen Ayvat Bendi’nden almıştır. Ayvatbendi Kağıthane Deresi’nin bir kolu olan Ayvat Deresi üzerinde inşaa edilmiştir.Yaklaşık 50 hektar alana sahip Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Hakim ağaç türü, meşe ve gürgendir. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan Kırkçeşme Su Yolu’nun bir bölümü alan içerisinde kalmaktadır.

Flora : Alanın florasını ağırlıklı olarak orta yaşlı meşe türleri oluşturmaktadır. Bitki türleri yoğun olarak Kasnak Meşesi (Quercus vulcanica), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Saçlı Meşe (Quercus cerris), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Doğu Kayını (Fagus orientalis), Anadolu Kestanesi (Castanea sativa), Gürgen (Carpinus betulus), Kızılağaç (Alnus glutinosa), Funda Çalısı (Erica arborea), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus), Böğürtlen (Rubus spp.), Orman Sarmaşığı (Hedera helix), Anadolu Saparnası (Smilax excelsa), Kedi Nanesi (Nepeta cataria), Mor Çiçekli Obrizya (Aubrieata cultorum) türlerinden oluşmaktadır.

Fauna : Tabiat Parkı hayvan çeşitliliğiyle dikkat çekmektedir. Alandaki fauna ağırlıklı olarak Yaban Domuzu, Altın Çakal, Geyik, Karaca, Tilki, Kurt, Sansar, Şahin, Atmaca, Saksağan, Karga, Ağaçkakan, Serçe, İspinoz, Saka, Yabani Tavşan, Sincap türlerinden oluşmaktadır.

Ulaşım : Belgrad Ormanı’na Kemerburgaz’dan girildikten sonra Kemerburgaz-Kurtkemeri güzergahından; Bahçeköy’den girildikten sonra Kemerburgaz yolu üzerinden alana ulaşılabilir. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy semtine varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüslerine binip son durakta inebilirler. Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra taksi ile alana ulaşabilirler.

Linkback: https://www.dogakolik.com/index.php?topic=5806.0