Gönderen Konu: Paraşüt  (Okunma sayısı 4636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7838
    • insan ve doğa
Paraşüt
« : 09 Şubat 2022, 09:20:49 »
Paraşütle atlama (Skydiving), yeterli bir yükseklikten atlanılması sonucu paraşüt adı verilen kumaşın güvenli bir hızda yere inmek amacıyla açılması olarak gerçekleşen eğlence sporudur.

Paraşütçüler çoğunlukla uçaktan atlar ve genellikle düzlüklere ve açık bir göğe ihtiyaç duyarlar. paraşütçüler yaklaşık 2000 metre yükseklikte uçaktan atlarlar. Çoğunlukla "karın aşağı" pozisyonda bir süre serbest düşerler. Takla ve dönüşler gibi hava gösterileri yapabilirler. Sonunda, 760 metre civarında tam şişecek şekilde paraşütlerini açarlar. Paraşütçüler, belirlenmiş bir alana inmeyi amaçlar. Paraşütçüler serbest düşüş sırasında saatte 190 km ve üzeri hızlarda hareket eder. Kullandıkları paraşütler bu koşullarda açılmaya dayanabilecek biçimde tasarlanmış ve kendiliğinden şişen kanat paraşütleridir. Ana paraşüt bozulur veya açılmazsa kuşamdaki otomatik bir sistem devreye girer ve yedek paraşüt açılır. Paraşütler de serbest atlayışcıların süzülmeyi idare etmek ve yere güvenle inebilmek için kullandıkları yönlendirme kordonları ve kulpları vardır.

Paraşütçüler, serbest düşüş sırasında bir araya gelebilir ve eşli çalışma olarak da bilinen formasyon atlayışını da gerçekleştirebilirler. Önceden yerde özenle çalıştıkları çeşitli düzenleri almak için kısa süreliğine çizgi -bazen yüzlercesi- bir araya gelirler. Açık kanat paraşütle eşli çalışma da denilen kanat oluşumlarında paraşütçüler kanatlarını atlar atlamaz açar. Çift kanat ya da baklava gibi grupları oluşturmak için kümelenirler.

Dünyada bölgesel ve ulusal serbest atlayış yarışmaları serbest atlayış, serbest dalış, gece atlayışı, serbest uçuş gibi artistlik etkinliklerden, kanat oluşumları, hedefli atlayış ve gruplu atlayışa kadar birkaç paraşüt dalında gerçekleştirilir. Çoğunlukla kadın, erkek, takım ve gençler kategorileri vardır.

Skydiving için Gerekli Malzemeler
Hava atlayışının güvenli bir şekilde yapılabilmesi için bazı ekipmanlara ihtiyaç vardır.

•   Paraşüt (Kanat)
Polyester ve naylon gibi materyaller kullanılarak üretilen paraşütler çeşitli boyutlarda tasarlanır. Üst üste koyulan kumaşların dik durabilmesi için ayrıca dik kumaşlarla duvar oluşturulur. Airfoil şeklinde dizayn edilmesinden dolayı paraşütlere “kanat” adı verilir.

•   Yedek Paraşüt
Serbest düşüş esnasında paraşütün açılmaması gibi ihtimaller göz önünde bulundurulduğu için yedek paraşüt kullanılması zorunlu tutulur. Yedek paraşüt, skydiving sporu ile ilgilenenler için hem koruyucu hem kurtarıcı görevi görür. Doğru bir şekilde katlanabilmesi ve hazır hale getirilmesi için profesyonellerden yardım alınmalıdır.

•   Kılavuz Paraşüt (Rasıt)
Ana paraşütün kuşamdan ayrılabilmesi için küçük bir paraşüte ihtiyaç vardır. Kılavuz paraşüt, sporcular tarafından manuel ya da yay sistemi ile bırakılır. Bu sayede, ana paraşüt güvenli bir şekilde açılır.

•   Kuşam (Harness)
İp ve kolonlardan oluşan kuşam, sporcuları paraşüte bağlar. Paraşüt, yedek paraşüt ve kılavuz paraşüt bu kuşam üzerinde bulunur.

•   Cyprus
Otomatik açılma mekanizması bulunan Cyprus, ana ve yedek paraşütlerin açılmadığı durumlarda devreye giren bir güvenlik sistemidir. Aynı zamanda, paraşütçülerin havada bayılması vb. olağanüstü durumlarda da paraşütün açılmasını sağlar.

•   Atlayış Başlığı
Atlayış sırasında paraşütçülerin kullandığı ve tedbiri artırmak amacıyla kullanılan başlıklar oldukça çeşitlidir. En sık kullanılanlar; yarım kask ve full face adındaki yüzü tam kapatan başlıklardır.

•   Atlayış Gözlüğü
Atlayış gözlüğü, paraşütçülerin serbest düşüş sırasında şiddetli hava akımından ve bunun yanı sıra tozdan korunması için kullanılır.

•   Altimetre
Belli yüksekliklerden yapılan atlamalarda paraşütçülerin yüksekliği ölçebilmesi için kola takılan saat benzeri bir araçtır.

Skydiving Ne Zaman Yapılır?
Havanın açık, stabil ve öngörülebilir olduğu yaz mevsimi skydiving için en doğru ve risksiz zamandır. Bununla birlikte gökyüzü dalışı hem Türkiye’de hem de dünyada lokasyonların hava koşullarına göre her mevsim yapılabilir. Skydiving kışın yapılsa da havanın soğuk olması nedeniyle özellikle amatörler tarafından çok fazla tercih edilen bir mevsim değildir.

Türkiye’de Skydiving Nerede Yapılır?
Skydiving nerede yapılır diye araştıranlar dünyada olduğu gibi Türkiye’nin pek çok noktasında da hava dalışı yapılabildiğini görecektir. Bu sporun meraklıları, ilk araştırmalarını Skydiving İstanbul şeklinde yapıyor olsalar da Türkiye’de skydiving denildiğinde akla ilk gelen rotalar; Efes, Fethiye, İstanbul, Eskişehir ve Antalya’dır.

•   Efes
Hava dalışı için Türkiye’nin en elverişli havalarından birine sahip olan Efes skydiving tutkunlarının uğrak noktaları arasında bulunur. Efes, özellikle eğitimler ve tandem atlayışlar için amatör paraşütçülerin sıklıkla tercih ettiği lokasyonlardan biridir. Eğitim veren kuruluşlar profesyonellere yönelik de hizmet sunar. Skydiving için uygun ekipmanlar ve uzman paraşütçülerle güvenli bir şekilde hava dalışı yapmak mümkündür. Adrenalin tutkunlarının sevdiği sporların başında gelen skydiving İzmir – Selçuk’ta yapılabilir. Uçakla İzmir’e ulaştıktan sonra, 1 saat içinde Efes’e ulaşım sağlamak mümkündür.

•   Fethiye
Fethiye skydiving yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen lokasyonlardan biridir. Ölüdeniz’de gerçekleştirilen serbest atlamaların bu kadar tercih edilmesinde adrenalinin yanı sıra doğal güzelliklerin de büyük etkisi bulunur. Skydiving Fethiye’nin muhteşem manzarasını kuş bakışı seyretme imkanı tanır. Skydiving’in bir türü olan Base Jumping ve tandem atlayışlar Fethiye’de yoğun olarak yapılır. Bu macerayı yaşamak isteyenler direkt uçuşlarla Bodrum’a giderek buradan kısa süre içinde Fethiye’ye ulaşabilir.

•   İstanbul
Tarihi güzelliğiyle öne çıkan İstanbul’da şehir merkezinde skydiving noktaları bulunmasa da, şehrin biraz dışında hava dalışı heyecanını yaşamak mümkün. Aynı zamanda yamaç paraşütü de yapılabilen Ormanlı ve Şile, skydiving sporunu denemek isteyenler için başlıca noktalar arasında.

•   Eskişehir
İç Anadolu bölgesinde yer alan; dinamik yaşam anlayışı ve düzenli yapısı ile öne çıkan Eskişehir; Türkiye’de Skydiving denildiğinde akla ilk rotalar arasında yer alır. “Öğrenci şehri” olarak da bilinen ve bu hareketliliği sayesinde renkli festivallere ev sahipliği yapan şehirde, geçtiğimiz yıllarda “Skydiving Fest” de düzenlenmiştir. Şehirde gerçekleşen etkinlikleri takip ederek, Sivrihisar Hava Parkı’nda düzenlenen Skydiving festivaline katılabilir, kendinize farklı ve dolu dolu bir deneyim armağan edebilirsiniz.

•   Antalya
Skydiving Antalya gibi doğal güzelliklerin yoğun olarak görüldüğü bir ilde eşsiz bir deneyime dönüşür. İki kişinin birlikte yaptığı tandem atlayışlar Antalya’nın Kaş ilçesinde yapılabilir. Antalya’da skydiving yapanlar Asos Dağı ve Kaş manzarası eşliğinde adrenalin dolu, unutulmaz bir deneyim yaşar.

Dünyada En İyi Skydiving Rotaları
Skydiving, dünyada giderek yaygınlaşan ekstrem sporların başında gelir. Serbest düşüş sırasında yaşanan adrenalin dolu anlar hem amatör hem de profesyonel paraşütçülerin bu sporu tercih etme nedenleri arasında bulunur. Dünya üzerinde skydiving’e uygun hava koşulları sunan çok sayıda lokasyon vardır. İspanya, Dubai, Kıbrıs, İsviçre ve Montenegro skydiving için araştırılan rotalar arasında yer alır.

•   Dubai
Skydive Dubai ve çevresinde eşsiz bir manzara üzerinde deneyimlenir. İnsan yapımı dev ikonik palmiyenin üzerinde hava dalışı yapmak isteyenler için Dubai’den başka bir alternatif yoktur. Burj Al Arab manzarasını kuş bakışı sunan Dubai, paraşütçüler için önemli destinasyonların başında gelir.

•   Kıbrıs
Hava dalışına yeni başlayanlar için en güvenli atlayışlardan biri tandem atlayışıdır. Akdeniz’in eşsiz görünümü üzerinde hava dalışı yapmak isteyenler Kıbrıs’a giderek bu deneyimi yaşayabilir.

•   Londra
Ekstrem sporlar arasında adrenalinin hiç eksilmediği skydiving Londra içinde ve çevresinde bulunan çok sayıda şehirde yapılır. Headcorn ve Langar gibi şehirler, Londra’ya yakın popüler skydiving bölgelerinin başında gelir. Hem tandem hem de solo atlayışların yapılması paraşütçüler için bu bölgeleri oldukça popüler hale getirir.

•   İsviçre
Interlaken ve Lauterbrunnen, İsviçre Alpleri’ne yakın skydiving rotaları arasında bulunur. Yeşil ovalar ve karlarla kaplı dağlar üzerinde hava dalışı yapmak için her yıl çok sayıda adrenalin tutkunu İsviçre’ye yolculuk eder.
Skydiving noktalarına ulaşmak için öncelikle İsviçre’de bulunan Zürih ya da Basel şehirlerine gitmek gerekir. Interlaken ve Lauterbrunnen; bu şehirlerden yaklaşık 1 saat 30 dakika uzaklıkta bulunur.

•   Rotterdam
Rotterdam’a yakın birkaç noktada tandem ve single atlayışların yapılabileceği alanlar bulunur. Rhoon da hem profesyonel hem de amatör paraşütçülerin sıklıkla tercih ettiği bölgelerden biridir.

•   İspanya
Empuriabrava yalnızca İspanya’da değil Avrupa genelinde hava dalışı yapılabilecek önemli noktalardan biridir. Bölgenin bu kadar tercih edilmesinin nedenleri arasında havası ve doğal güzellikleri bulunur. Profesyonel solo atlayışların yanı sıra amatörlerlerin yaptığı tandem atlayış da Empuriabrava’da oldukça popülerdir.

Bölgeye kısa sürede ulaşmanın en kolay yolu Barselona üzerinden gitmektir. Empuriabrava’da skydiving yapmak isteyenler, Barselona’dan yaklaşık 1 saat 40 dakika içinde bölgeye ulaşım sağlayabilir.

« Son Düzenleme: 09 Şubat 2022, 09:42:31 Gönderen: GeZGiN »

Tags: