Gönderen Konu: Domuz Gribi Aşısı ve Adjuvant  (Okunma sayısı 3268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6649
    • insan ve doğa
Domuz Gribi Aşısı ve Adjuvant
« : 28 Ekim 2009, 15:57:20 »
Normalde grip aşısının ölü virüslerden yapılması gerekirken yeterince ölü virüs stokunun bulunmaması ve çok kısa sürede çok büyük üretim yapılması zorunluluğu nedeniyle ilaç şirketleri ölü virüs oranını düşük tutarak katkı maddeleriyle aşıyı zenginleştirmeyi tercih etti. Adjuvant adlı bu katkı maddelerinden aşılarda en yaygın olarak kullanılan Squalene bu aşıda da mevcut. Ancak bazı üretici firmalar hakkında tartışma olan bu katkı maddelerine aşılarında yer vermezken bazıları ise ABD için hazırladıkları aşılarda bunu kullanmayıp Avrupa’ya aşı yetiştirebilmek için bu maddeye aşıda yer vermeyi tercih etti. 440 milyon doz aşı siparişi alan GlaxoSmithKline, Türkiye’ye de 25 milyon doz aşı gönderecek. Glaxo’nun aşılarında hem tartışmalı katkı maddesinden hem de hakkında uzun zamandır tartışma yürüyen koruyucu cıva bulunuyor. Türkiye ayrıca Novartis’ten 15 milyon, Sanofi Pasteur’den de 3 milyon doz aşı alacak. Bu iki firmanın ABD için ürettiği aşılarda katkı maddesi yok, ancak Türkiye’ye gelecek olan katkılı olacak.

* Domuz gribi aşısının güvenliği konusunda dünyada tartışma içindeki katkı maddelerinden çıktı. İlaç firmalarının ABD için ürettiği aşılarda katkı maddesi yok.

* Avrupa’dan gelen çığ gibi siparişlere yetişmek ve maliyeti düşürmek için bu firmalar, Türkiye dahil Avrupa için üretilen aşıların çoğuna katkı maddesi koydu

HANGİ ŞİRKETİN AŞISINDA HANGİ ETKEN MADDE VAR?

GlaxoSmithKline:
* Thiomersal ve katkı maddesi içeriyor.

Sanofi- Aventis:
* Thiomersal (çoklu kullanım için, ampullerde) n ABD için yapılan aşıda katkı maddesi yok. Avrupa için yapılanda katkı maddesi var.

AstraZeneca/ Medimmune:
* Thiomersal ve katkı maddesi yok. * Sadece 2-49 yaş arasındaki hamile ve solunum sorunu olmayan kişiler için lisans aldı. * Canlı H1N1 virüsü barındırır. (Diğer ilaçlarda ölü virüs var)

CSL:
* Thiomersal (çoklu kullanım için, ampullerde) n Katkı maddesi bulunmuyor. n 10 yaşın altındaki çocuklar için lisans alamadı.

Novartis:
* Cıva bazlı koruyucu madde Thiomersal (çoklu kullanımlar için ampullerde) n ABD için lisans alan aşıda katkı maddesi bulunmuyor. n Avrupa ülkeleri için üretilen aşıda katkı maddesi var.

Sinovac:
İçindekiler: Thiomersal ve katkı maddesi barındırmıyor.

Baxter:
* Thiomersal ve yardımcı ilaç barındırmıyor. n Yumurta alerjisi olanlar için uygun. (Diğer aşılar uygun değil) n Hamile kadınlar ve solunum sorunu olan hastalar için uygunluğu henüz test edilmedi.

Etiketler: