Gönderen Konu: Gökdere Kanyonu-Kaynaklar - İzmir  (Okunma sayısı 9357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7661
    • insan ve doğa
Gökdere Kanyonu-Kaynaklar - İzmir
« : 05 Kasım 2011, 22:17:29 »
Yer: İzmir
Araç Yolculuğu: 1 Saat
Yürüyüş Süresi: 5 Saat
Parkur Durumu: Orman içi, dere
Uygun Mevsim: ilkbahar, yaz, sonbahar
Zorluk Derecesi: Kolay


İzmir’in yanıbaşındaki Gökdere kanyonuda çok yol katetmeden hemen şehirde başlayan bir parkur. Işıkkent'ti geçip Aydın-İzmir otobanına paralel tali yoldan Gökdere köyünden den başlıyor. Gökdere Köyünün içinden Nif dağına doğru yürüyüşe başlıyoruz. Şimdiden şehirin dumanlı havası yerine dağ havasını hissetmeye başlıyoruz.

Çimenlere hafif kırağının yağması iyice yatay gelen sabah ışığının beyaz parlaklığı büyüleyici bir manzara yaratıyor kış yürüyüşlerinde. Daha önce bir kaç defa yürüdüğümüz Gökdere kanyonu aslında dik yamaçların altında gizli kalmış ve insanlar tarafından farkedilmemiş bir parkur. Buz gibi kar sularından beslenen kanyonun içindeki dere ile patika sarmaş dolaş ilerliyor, derenin bir sağndan bir solundan devam ediyor. Dere yer yer küçük çavlanlar ve şelaleler oluşturmuş

Parkur daha ilerilerde daralıyor ve artık vadiyi bırakıp sırta çıkmak gerekiyor. Nif dağının gerçek etekleri buradan başlıyor ve zirveye doğru sıkı bir tırmanış yapılması gerekiyor. Genelde dağlar zirvenin altında kıvrımlar yapıyor. Bu kıvrımlar sırtlar ve vadi ve kanyonlardan oluşuyor.

Zirveye varmadan Gelin dağı ve Nif Kulübe arasındaki düzlüğe ve buradan da hemen Gökdere kanyonuna komşu Kaynaklar vadisine ulaşmak hedefleniyor. Genelde yüzümüzü Kaynaklar köyüne verdiğimizde sol taraftaki yamaçdan indiğimiz vadiyi bu sefer sağ taraftan ve Kaynaklar dan Nif e çıkan orman yolundan yapıyoruz. Mola orman yangınlarına karşı yapılmış yangın göletinde.

Daha sonra Kaynaklara doğru çam, servi, delice zeytin ağaçlarının eşliğinde devam ediyoruz. Kaynaklar vadisinin ortasında sarp kayalıklarda bir grup kaya tırmanışı eğitimi yapıyor. Sağdaki orman yolundan vadinin ortasına indikten sonra parkur Kaynaklardaki asırlık çınar ağacının önünde bitiyor.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2011, 11:56:48 Gönderen: GeZGiN »

Tags: