Gönderen Konu: Buca Kaynaklar-Kırıklar-Belenbaşı / İzmir  (Okunma sayısı 2087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Buca Kaynaklar-Kırıklar-Belenbaşı / İzmir
« : 16 Ekim 2018, 11:20:01 »
Doğa yürüyüşü Çadırlı kamp Piknik Kaya tırmanışı Karavan Yayla turizmi

Bu bölgelerde doğa yürüyüşüne uygun ormanlık alanlar bulunmaktadır. Alan su kaynakları açısından zengin, doğal özellikleri de ekoturizme uygundur. Buradaki köyler ekoturizmin önemini kavramıştır ve yörede bu turizm gelişmeye başlamıştır.Bölge, kaya tırmanışı ve çadırlı kamp alanı olarak dağcılar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Kırıklar Köyü’ne 8 kilometre mesafede, yöresel adı “Deliahmet’in Yeri” olarak bilinen ve 1032 metre yüksekliğindeki alan, kamp-karavan turizmi için uygun özellikler taşımaktadır. Karaçam ve asırlık ardıç ağaçlarının olduğu bölgede doğal su kaynakları da bulunmaktadır.

Kırıklar köyüne 10 kilometre uzaklıkta, halk dilinde “Yörük Düzlüğü” olarak bilinen ve 1050 metre yüksekliğinde yayla turizmine uygun potansiyel alan belirlenmiştir. Alanın çevresinde asırlık Karaçam ağaçları, şakayık - ayı gülü (Paeonia peregrina), yol boyunca adaçayı bulunmaktadır.

Kırıklar-Kaynaklar-Karaağaç-Belenbaşı köyleri arasında atlı doğa yürüyüşü ve bisiklet turizmi için uygun potansiyel alanlar bulunmaktadır.

Tags: