Gönderen Konu: Yeniköy - Yalnızçam Yolu / Ardahan  (Okunma sayısı 1334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Yeniköy - Yalnızçam Yolu / Ardahan
« : 10 Mayıs 2019, 09:57:59 »
Yeniköy - Yalnızçam Yolu (14 km)
Zorluk Derecesi : Kolay
Azami Yükseklik : 1932 m
Asgari Yükseklik : 1865 m

Göle ilçesine bağlı Yeniköy, sarıçam ağaçlarının egemen olduğu gür orman dokusuyla çevrili bir coğrafyada yer alıyor. Yerleşimin içinden geçen Kura Nehri, il geneline olduğu gibi Yeniköy’e de hayat veriyor yüzyıllardan beri. Rotamız Kura Vadisi boyunca uzanan harika bir orman yolunu izliyor.

Bu parkur boyunca karşımıza çıkan hiçbir kavşak noktasından sapmayarak ırmağın akış yönünde ilerleyeceksiniz. Vadinin daralmaya başladığı noktada solunuzda bir kule ve peri bacası oluşumları dikkatinizi çekecek. Biraz ileride sağda tarlalık bir alan ve eski bir yayla yerleşimi göreceksiniz. Beşik Kayası’nı geçtikten sonra yeni bir kavşak noktasıyla karşılaşacaksınız. Sola dönen toprak yol, parkurlardan biri olan Bağdeşen Köyü rotasını oluşturuyor.

Biraz sonra eski bir kilise kalıntısı ve kaya yerleşimlerinin yer aldığı Konsula Taşı mevkiine ulaşacaksınız. Rotamız vadi bitimindeki tabelanın önünde sona erecek. Sağdaki levha Kura Nehri’nin karşısından devam eden Yalnızçam rotasını işaret etmektedir. Ardahan ana yoluna ulaşmak için ekstra 2 kilometre daha yürümek durumundasınız.

Tags: