Gönderen Konu: Yalnızçam Kayak Tesisleri - Kura Nehri / Ardahan  (Okunma sayısı 2543 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Yalnızçam Kayak Tesisleri - Kura Nehri / Ardahan
« : 07 Mayıs 2019, 10:37:12 »
Yalnızçam Kayak Tesisleri - Kura Nehri (7 km)
Zorluk Derecesi: Kolay
Azami Yükseklik : 2010 m
Asgari Yükseklik : 1865 m

Ardahan’ın en yüksek dağlarından biri olan Uğurlu Dağı’nın kuzey bölümü sarıçam ormanlarıyla bezenmiş. Kentin farklı bir yüzünü sergileyen bu yemyeşil örtünün gizlediği doğal güzellikleri keşfedeceğiniz bir yürüyüş etkinliğine ne dersiniz?

Hazırlıklarımızı tamamlayıp Yalnızçam Kayak Tesisleri’nin yanından yürüyüşe başlıyoruz. Yer yer çimenlerle kaplanmış ve pek fazla kullanılmayan eski bir orman yolunu izleyeceğiz. Sağ tarafımızda Bülbülan Yaylası üzerinden Ardanuç’a ulaşan karayolu ve Yalnızçam Köyü, diğer tarafımızda sık ağaçlık doku eşliğinde yürüyoruz. Derin bir sessizlik içerisinde doğanın kalbine yaptığımız bu hoş yolculuğun beşinci kilometresinde, merkez ilçe köyleriyle yaylalar arasında ulaşımı sağlayan toprak yola kavuşuyoruz. Bu noktada önce sola, daha sonra ilk ayrımdan sağa dönerek ilerliyoruz.

Bir süre sonra önümüze Ekemet mevkiinde yer alan eski bir yerleşim çıkıyor. Geçmişte yayla olarak kullanılan bu mekanda yer alan iki kilise yıkıntısı dikkatinizi çekecek. Yalnızçam Şapelleri olarak anılan kalıntıları gezdikten sonra yürüyüşümüze devam ediyoruz. Kura Nehri’ne yaklaştığımız bir noktada sağa uzanan işaretli patikaya girerek nehir kıyısına ulaşıyoruz. Karşıya geçip Çatalköprü-Yeniköy arasındaki orman yolunda yükselen tabelaya vardığımızda etkinlik sona eriyor. Bitiş noktası, Yeniköy’e uzanan 14 kilometrelik bir başka parkurun da başlangıcı aynı zamanda.

Tags: