Gönderen Konu: Seyitören Yaylası - Ilgar Zirve - Çamyazı / Ardahan  (Okunma sayısı 1483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Seyitören Yaylası - Ilgar Zirve - Çamyazı (10 km)
Zorluk Derecesi : Zor
Azami Yükseklik : 2924 m
Asgari Yükseklik : 1869 m

Ardahan’ın en yüksek tepelerinden Ilgar Dağı’na zirve çıkışını içeren rotamız, Seyitören Yaylası’ndan başlıyor. Yayla evlerinin hemen arkasından yükselmeye başlayan güzergah sırta doğru ilerliyor. İlk düzlüğe eriştiğimizde zirveye ulaşmak için sağdaki sırta yöneliyoruz. Bir parça dik olan çıkış sizi hayli terletecek. Ancak doruk noktasındaki muhteşem manzara yorgunluğunuzu unutturacak güzellikte. Eğer açık bir havada tırmanış yaptıysanız, Arsiyan ve Kısır Dağı zirveleriyle Gürcistan topraklarını içeren bir panorama ayaklarınızın altına serilecek.

Kısa bir molanın ardından aşağıda göreceğiniz bir barakayı hedef alarak inişe geçin. Vericinin bulunduğu noktada belli belirsiz bir patika göreceksiniz. Rotanız artık çarşak (taşlarla örülü) bir bölgede ilerleyecek. Aşağıdaki vadiye doğru geniş ‘s’ler çizerek yürüyün. Vadi tabanına ulaştığınızda Çamyazı Yaylası’nın su deposu binasıyla karşılaşacaksınız. Şimdi dere yatağı solunuzda kalacak ve siz toprak bir yolu izleyeceksiniz. Birazdan Koker Tepe’nin gölgesindeki Çamyazı Yaylası’nın terk edilmiş yerleşimi önünüze çıkacak.

Vadinin derinleştiği ve ağaç dokusuyla yeşillendiği bir ortamda yürüyüşünüze devam edeceksiniz. Traktör yolunu izleyip birkaç kez dere geçişi yaparak bir köprüye erişeceksiniz. Bu noktadan sağa ayrılırsanız 2 kilometre sonra Çamyazı Köyü’ne, sola ayrılırsanız hoş bir orman yolundan Posof asfaltına ulaşabilirsiniz. Bu arada Ilgar Dağı’nın genellikle sis altında olduğunu, yürüyüş sırasında havanın aniden pusla kaplanabileceğini hatırlatalım.

Tags: