Gönderen Konu: Sevimli - Kale - Doğankaya / Ardahan  (Okunma sayısı 1394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Sevimli - Kale - Doğankaya / Ardahan
« : 06 Mayıs 2019, 16:23:46 »
Sevimli-Kale-Doğankaya (4 km)
Zorluk Derecesi : Kolay
Azami Yükseklik : 1790 m
Asgari Yükseklik : 1632 m

Kura Nehri Vadisi kıyısında bulunan Sevimli Köyü çıkışlı bu rotamız, cami yanından başlıyor. Nehir yatağına doğru inen traktör yolunu takip ediyoruz öncelikle. Birazdan solumuzdaki Köroğlu Tepesi’ne konumlanan kaleye ayrılan patikaya gireceğiz. Nehir yatağının keskin bir U dönüşü yaptığı yerde yükselen Sevimli Kalesi, sur duvarları ve yapı kompleksleriyle etkileyici bir mekan.

Kale gezisi sonrasında tekrar traktör yoluna dönerek vadi yatağına yöneliyoruz. Bahar aylarında yüksek bir debiyle akan Kura’nın karşı kıyısına geçmek sorun yaratabilir. Bu dönemlerde yaya köprüsünü kullanmak zorundasınız. Suyun karşı tarafında yükselmeye başlayan patika, arkanızda harika bir manzara sunacak size. Geniş bir yay çizen Kura Nehri’nin ardında yükselen tepeye inşa edilen Sevimli Kalesi, tüm ayrıntısıyla görüş alanınıza girecek.

Yürüdüğünüz patika, tarla ve çayırlıkların kapladığı bir düzlüğe erişecek. Bu noktadan son bir kez daha arkanızda yükselen kaleyi seyredebilirsiniz. Tarlalar arasından uzanan traktör yolunu izlemeye başlayın. İleride, Kura Vadisi’nin batı yakasında Doğankaya Köyü’nün evlerini göreceksiniz. Yaklaşık beş yüz metre sonra bir başka vadiye ulaşan traktör yolu, önce kısa bir inişin ardından tekrar yükselerek Doğankaya Köyü girişindeki

Tags: