Gönderen Konu: Putka Gölü - Kazan Kale Üniversite / Ardahan  (Okunma sayısı 1486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Putka Gölü - Kazan Kale Üniversite / Ardahan
« : 07 Mayıs 2019, 10:08:48 »
Putka Gölü-Kazan KaleÜniversite (6 km)
Zorluk Derecesi: Kolay
Azami Yükseklik : 1994 m
Asgari Yükseklik : 1900 m

Kazan Kale, Kura Nehri Vadisi boyunca uzanan önemli kalelerden biri. Rotamız, tarihi mekanı ziyaret ettikten sonra başlangıç noktasına farklı bir yoldan geri dönüyor. Tabelanın gösterdiği iki yönden hangisini takip ederseniz edin, yine aynı noktaya geleceksiniz.

Ardahan ilinin önemli sulak alanlarından biri olan Putka, gölden çok sazlık bir alana benziyor. Yanında kurulan üniversite binası nedeniyle kuşların yavaş yavaş terk ettiği bu sulak alanın bitiminden başlıyoruz yürüyüşe. Bir zamanlar Gölbaşı Gölü olarak anılan bölge yok olma tehlikesiyle karşı karşıya günümüzde. Soldaki traktör yolu kısa bir yükselişin ardından tekrar inişe geçiyor. Taşkıran Tepe ile Piçlik Tepe arasındaki çayırlık alana ulaştığınızda, önünüze bir kavşak noktası çıkacak. İşte bu noktadan sağa dönmek zorundasınız. Etrafınızı çevreleyen geniş düzlük sürpriz bir şekilde bitiyor ve Kura Vadisi manzaralı bir bölgeye erişiyorsunuz. Solumuzda nehir yatağı, sağımızda orman dokusu eşliğinde yürüyüşe devam ediyoruz. Birazdan sol tarafta kulesi ayakta kalmış Kazan Kale görüş alanınıza girecek.

Vadiyi tepeden gözleyen kale ve hemen yakınındaki yıkık kiliseyi gezdikten sonra, işaretlerin yönlendirmesiyle sağımızda yer alan Hamamlı Ormanı’na doğru yürüyoruz. Ağaçlar arasından ilerleyen toprak yol, bizi farklı bir güzergahtan başlangıç noktasına ulaştıracak.

Tags: