Gönderen Konu: Kuzukaya - Şeytan Kalesi - Yıldırımtepe  (Okunma sayısı 1320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Kuzukaya - Şeytan Kalesi - Yıldırımtepe
« : 08 Mayıs 2019, 10:07:48 »
Kuzukaya - Şeytan Kalesi - Yıldırımtepe (9 km)
Zorluk Derecesi : Kolay
Azami Yükseklik : 1890 m
Asgari Yükseklik : 1760 m

Binlerce yıldır insanlığa bereket saçan Kura Nehri Vadisi, eski çağlardan beri birçok uygarlığa yaşam alanı olmuş. Kaleler, kuleler ve mağara yerleşimlerinin yer aldığı vadi, ticaret yolu olarak kullanılmış çok uzun süre. Bu tarihsel sürecin en iyi kanıtlarından birisi de Şeytan Kalesi.

Doğa ve tarihin kucaklaştığı bu parkur, Kura Vadisi’ni sürekli tepeden izleyen harika bir rota. Ardahan-Çıldır yolu üzerinden ulaşılan Kuzukaya, tipik bir Doğu Anadolu yerleşimi. Köyün içinden başlayan yürüyüş solunuzda yer alan vadi ve nehir yatağı manzarası eşliğinde devam ediyor. Nehir yatağında Fakra ve Güvercin mağaraları yer alıyor. Güzergahın sağ tarafında ise buğday başaklarının renklendirdiği tarlalar göz alabildiğine uzanıyor. Kıvrımlar yaparak ilerleyen Kura Nehri’nin, Çıldır Gölü’nden gelen Karaçay ile buluştuğu noktada sarp ve vahşi bir coğrafya hakim. Burada güzergahımız sağa yönelerek kuzeyden doğuya doğru dönüyor. Artık Kura Vadisi’nden çıkarak Karaçay Vadisi’ni izlemeye başlıyoruz. Birazdan önünüze çıkacak olan tepeye doğru tırmanıp, doruk noktasında Çıldır Gölü ve Kısır Dağı manzarası eşliğinde kısa bir mola verebilirsiniz. Vadi yatağında heybetli görüntüsüyle Şeytan Kalesi fotoğraf meraklılarına poz veriyor. Molanın ardından, ortaçağ kalelerini anımsatan ve bulunduğu yer itibariyle saygı uyandıran görkemli bir duruşa sahip kaleye doğru inişe geçebilirsiniz.

Girdiğiniz otlarla kaplı patika yamaç boyunca devam edecek. Özellikle yağmurlu havalarda yolun kaygan olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Patikanın kayalık bir bölgeye ulaştığı noktada kalenin görkemli manzarası ayaklarınızın altına serilecek. Kısa bir süre sonra Yıldırımtepe Köyü’nden kaleye ulaşan ana patikaya erişeceksiniz. Buradan sola dönerek kalenin bulunduğu alanı gezebilirsiniz. Yeniden patikaya geri dönüp solunuzda Karaçay Vadisi eşliğinde Yıldırımtepe’ye yürüyeceksiniz.

Tags: