Gönderen Konu: Kaleönü Yaylası - Göller - Arsiyan Yaylası / Ardahan  (Okunma sayısı 2486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Kaleönü Yaylası - Göller - Arsiyan Yaylası (14 km)
Zorluk Derecesi : Zor
Azami Yükseklik : 2596 m
Asgari Yükseklik : 2090 m

Birçok gölden geçen, müthiş güzel manzaralı fakat vadilerden yükselen sis veya zirveleri örten bulutlar nedeniyle kimi zaman zorluklar içeren bir rotaya ne dersiniz? Güzergah Kaleönü Yaylası’ndan başlıyor. Yaklaşık 4 kilometrelik toprak yolun sonunda Haylak Dere geçişi yapıyoruz. İleride Arsiyan eteklerinde üç tepe (Dikilitaş, Kartepe ve Beşiktepe) arasında iki vadi göreceksiniz. Siz soldaki vadiyi hedefleyerek, vadinin sağ yamacına yönelin. Burada karşılaşacağınız orman çiti sağınızda kalacak şekilde patikada yükselmeye başlayın. Altınızdaki vadide Kırmızı Dere’nin yatağı yer alıyor.

2600 metrelik aşıta geldiğinizde arkanızdaki manzara nefes kesecek. Birazdan Artvin sınırına geçeceksiniz. Ulaştığınız düzlükte rotanın ilk gölüyle buluşacaksınız. Daha sonra minik tepeler arasına yayılan irili ufaklı gölleri ve bu topluluğun en büyük üyeleri olan Boğa göllerini görebilirsiniz.

Artık alçalmaya başlıyoruz. Sağ çaprazda iki sazlık göl çıkacak karşınıza. Arsiyan Yaylası’na da su sağlayan pınardan sularınızı tazeleyebilirsiniz. Dağlar arasına sıkışmış Ortakaya Tepesi’nin gölgesinde yer alan Boğa, Davar ve Sedeva göllerinin duru güzelliğine hayran olmamak elde değil. Burası aynı zamanda mola yeriniz olacak. Yeniden yola koyulduğunuzda önce Posta (Karakol) ve Deve göllerine, ardından Arsiyan Yaylası manzaralı Muğoul Gölü’ne ulaşacaksınız. Ahşap evleriyle Artvin’in en güzel yaylalarından biri olan Arsiyan son durağınız.

Zamanı olanlar aktivitelerine ekstra iki gün ekleyerek Arsiyan Dağı zirve tırmanışı ve Kız Gölü rotalarını yapabilirler.

Tags: