Gönderen Konu: Kalecik - Yeniköy / Ardahan  (Okunma sayısı 1550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
Kalecik - Yeniköy / Ardahan
« : 06 Mayıs 2019, 16:31:29 »
Kalecik-Yeniköy (6 km)
Zorluk Derecesi : Kolay
Azami Yükseklik : 1950 m

Kura Nehri üzerindeki bir başka kaleyi ziyaret eden bu rota, herkesin yapabileceği günübirlik bir yürüyüş etkinliği. Parkura Budaklı-Kalecik arasındaki yol üzerinde yer alan ‘Kalecik Kalesi’ tabelasının önünden başlıyoruz. Kura Nehri üzerindeki eski ticaret yolunu korumak için Kule Tepesi’ne yapılan kaleye ulaştığımızda önümüze müthiş bir manzara serilecek; aşağıda yatağında sakince akan Kura ve karşı yamaçlarda sarıçam ağaçlarının oluşturduğu yemyeşil bir orman örtüsü.

Kaleyi gezdikten sonra yeniden patikaya dönerek yürüyüşümüze devam ediyoruz. Kalecik yerleşiminden gelen küçük bir derenin aktığı vadi bizi nehir kıyısına ulaştırıyor. Bu noktadan karşı yakaya geçip keyifli bir orman yolunu izleyeceğiz. Bölgede kış ayları bol yağışlı geçtiğinden, baharda Kura Nehri’nin debisi fazla olabilir. Özellikle Nisan-Mayıs aylarında ırmak geçişi sırasında dikkatli olmalısınız.

Ağaçların ve suyun yarattığı serin ortamda düz bir hatta ilerleyen orman yolu, oldukça güzel bir yürüyüş parkuru. Yeniköy yerleşiminin ilk evlerini gördüğünüz nokta, vadi yatağının genişlediği bir alan aynı zamanda. Yürüyüşümüz, yerleşimin ortasındaki köprünün başında sona eriyor.

Tags: