Gönderen Konu: Bülbülan Yaylası - Karagöl - Geçitli Yaylası / Ardahan  (Okunma sayısı 2280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Bülbülan Yaylası - Karagöl - Geçitli Yaylası (9 km)
Zorluk Derecesi : Orta
Azami Yükseklik : 2680 m
Asgari Yükseklik : 2335 m

Uzun kış aylarında yoğun kar yağışı altında kalan Yalnızçam Dağları, kuytuluklarında çok sayıda buzul gölüne ev sahipliği yapıyor. Önereceğimiz rota, birkaç isimsiz gölle birlikte bölgenin incisi Karagöl’ü ziyaret eden keyifli bir yolculuk.

Bülbülan Yaylası’nın Ardanuç çıkışı, yürüyüşümüze start verdiğimiz ilk nokta. Karayolunun solunda yer alan vericilere ulaşınca rotanın ilk etabını tamamlamış olacağız. Yalnızçam dorukları nispeten geniş düzlüklerden oluşuyor. Tepeler yayla yollarıyla bezenmiş durumda. Biz de vericilere uzanan toprak yolu takip ediyoruz. Baz istasyonunu geçtikten sonraki hedefimiz sağ çaprazda kalan Yoşataşı Tepesi. Zirveye doğru yürüdüğünüzde birdenbire soluk kesen bir manzarayla karşılaşacaksınız; karşıda Karçal ve Kaçkar dağları, altınızda irili ufaklı masmavi göller ve Ardanuç ilçesinin yer aldığı derin bir vadi.

Birazdan Tavget Yaylası’na ulaşımda kullanılan tarihi katır yoluna erişeceksiniz. Altınızda birbirinden güzel dört göl görüş alanınıza girecek. Yaklaşık 45 dakika sonra yanına ulaşacağınız Karagöl ise, daha ileriden size mavi mavi göz kırpacak. Beyaz orman gülleriyle bezeli katır yolundan batıya doğru inişe geçeceksiniz. Kış aylarında bu parkurun buz tutacağını ve sadece profesyonellerin geçebileceğini hatırlatalım. Orman güllerinin bittiği noktada göç yolundan ayrılarak, Karagöl’e giden sağdaki patikaya giriyorsunuz. Çok az bir kısmı sazlarla kaplanmış göl, güzel bir kamp alanı aynı zamanda. Vereceğiniz uzun molada, göl ve çevresinin tadını çıkarabilirsiniz. Güzergahın bundan sonraki bölümü küçük iniş çıkışlar ve dere geçişleriyle Geçitli Yaylası’na varıyor. Göle ulaştığınız noktaya göre kuzey yönünde kalan yayla evleri, daha

Tags: