Gönderen Konu: Bülbülan Yaylası - Bağdeşen / Ardahan  (Okunma sayısı 1555 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
Bülbülan Yaylası - Bağdeşen / Ardahan
« : 07 Mayıs 2019, 17:54:54 »
Bülbülan Yaylası - Bağdeşen (9 km)
Zorluk Derecesi : Kolay
Azami Yükseklik : 2570 m
Asgari Yükseklik : 2030 m

Artvin ve Ardahan köylerinin ortak kullandığı Bülbülan Yaylası, Yalnızçam Dağları’nın tepelerindeki düzlüklere yayılan mahallelerden oluşuyor. Erzurum ile birlikte üç ilin ortak sınırını çizen bu yayla bölgesi, çok eski zamanlardan bu yana yaz aylarında pazar olarak da kullanılmaktaymış. Anlatacağımız yürüyüş parkuru, Bağdeşen Köyü’nde yaşayanların Bülbülan’a çıkmak için kullandıkları eski bir yayla yolu.

Kahvehane ve otellerin yer aldığı yayladan yolun karşısına geçerek, dere yatağının aktığı vadiye doğru ilerlemeye başlıyoruz. Genellikle suyun sağ yakasını takip ederek yürüdüğümüz güzergah hızla irtifa kaybediyor. Önce Hasköy Yaylası’na ayrılan patika kavşağına ulaşıyoruz. Ardından bir kilise harabesinin yanından geçiyoruz. İşte bu noktada tarihi yolu savunmak için yapılan Kinzi Kalesi’ni görebilirsiniz. Solunuzdaki tepede yükselen ve şimdi Ardahan-Ardanuç yolunun kenarında kalan kale, geniş alana hakim bir tepenin üzerine kurulmuş.

Derenin sol yakasına geçiyoruz. Birazdan aşağıda ilk köy evlerini göreceksiniz. Bağdeşen yerleşimine ulaştığınızda önünüze çıkan ilk sokağı takip ederek merkezdeki köprünün yanına çıkabilirsiniz.

Tags: