Gönderen Konu: Budaklı - Kalecik Kalesi - Yeniköy / Ardahan  (Okunma sayısı 1411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Budaklı - Kalecik Kalesi - Yeniköy / Ardahan
« : 09 Mayıs 2019, 22:32:43 »
Budaklı - Kalecik Kalesi - Yeniköy (13 km)
Zorluk Derecesi : Kolay
Azami Yükseklik : 2010 m
Asgari Yükseklik : 1932 m

Eski bir kilisenin yer aldığı Budaklı Köyü, Kura Nehri Vadisi’nde bulunan bir başka yerleşim. Parkurumuz Türkmençayırı ile Emirçayırı arasındaki mevkiden başlayarak Kura’ya doğru ilerliyor. Nehri geçtikten sonra sol kıyıdan akış yönüne doğru yürümeye devam ediyoruz. Bir süre sonra daralan vadi yatağı nedeniyle, uzun kamışların bulunduğu alanda zor bir yürüyüş sizi bekliyor. Hayli zorlayacak bu bölümün ardından solunuzda beliren orman yolunu izlemeye başlayacaksınız.

Sol tarafınızda sarıçam ormanlarının serinliğini hissederken karşınızda kayalık bir tepe belirecek. Dikkatli baktığınızda yukarıda tüm heybetiyle yükselen Kalecik Kalesi’nin sur duvarlarını ve kalenin hemen altındaki küçük mağaraları görebilirsiniz.

Kaleyi ve Kalecik Köyü’nden gelen Çatal Dere’nin Kura Nehri ile birleştiği noktayı geçeceksiniz. Biraz ileride vadi genişlerken Göllet mahallesinin ilk evleri belirecek. Sık sık akarsuda balık tutanlara rastlayacağınız rota boyunca orman içi toprak yoldan yürüyerek Yeniköy’e ulaşacaksınız.

Tags: