Gönderen Konu: Altaş - Dilekdere / Ardahan  (Okunma sayısı 1435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Altaş - Dilekdere / Ardahan
« : 09 Mayıs 2019, 22:29:16 »
Altaş - Dilekdere (11 km)
Zorluk Derecesi : Kolay
Azami Yükseklik : 1974 m
Asgari Yükseklik : 1696 m

Kura Nehri’nin dar bir vadiye girdiği bir noktada bulunan Altaş Köyü, yerleşimle aynı ismi taşıyan ve bazı kaynaklarda Ur adıyla anılan bir kaleye de ev sahipliği yapıyor. Köyün çıkışında başlayan yürüyüş kısa bir tırmanışla kaleye ulaştırıyor konuklarını. Buradan Kura Nehri Vadisi’nin güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yeniden işaretli patikaya dönerek yükselmeye devam edin. Ormanlık alana geldiğinizde traktör yoluna katılacaksınız. Önünüze çıkan geniş çayırlık alanı geçerek yeniden ormanla buluşacaksınız. İkinci açıklık alanı geçince rampanın sonuna geldiniz demektir. Hemen solunuzda bir ağıl, aşağıda ise yaz aylarında kuruyan bir göl göreceksiniz. Karaburun Tepe ile Kışla Tepe arasındaki bu alandan göl kenarına doğru yürüyün. Kuşların uğrak mekanı olan göl kenarında mola verebilirsiniz. Gölü geçtikten sonra ormanlık alana değil sol tarafınızda kalan çitlerden içeri girin. Yerdeki taşta ve ilerideki ağaçlarda yer alan işaretler size rehberlik edecektir. Yeniden çitlerle karşılaştığınızda önünüze çıkacak orman yoluna girin. Geniş virajlar yaparak inen yol, sık ağaçlık bir alandan geçerek Altaş Köyü’nden gelen başka bir orman yoluyla buluşturacak sizi.

Bu noktadan sağa dönerek yükselmeye başlayın. Çitlerle karşılaştığınız düzlük alanda, kırmızı-beyaz işaretler sizi sola doğru yönlendirecek. Şimdi ağaçlar arasındaki açıklık bölgede hafifçe alçalmaya başlayacaksınız.

İleride patika sağdan gelen başka bir izlekle birleşince sağa doğru kıvrılacak. Karşınızda İsabeyyurdu Tepesi ile Harmanlık Tepe, solunuzda ise tarlalarla setler yapılmış bir vadi yatağı göreceksiniz. Yukarıya doğru yürüyün. Yaz mevsiminde, Dilekdere Köyü’nün yaylası olan bu mevkide çobanlara ve çadırlara rastlamak mümkün. Ulaştığınız tepelik alandan, vadinin karşısında yer alan Dilekdere yerleşimini görebilirsiniz.

Evlerin bu kadar yakın göründüğüne sakın aldanmayın. Daha epey yolunuz var. Önce İtkayan Tepesi yanından dik bir iniş yapmak zorundasınız. Çotsuyu Nehri’nin yatağına indiğinizde tahta köprüden karşıya geçip bu kez oldukça taşlı bir yoldan köye doğru rampa yukarı yürüyeceksiniz. Yükseldikçe Çotsuyu’nun Kura Nehri ile buluştuğu harika vadi manzarasını seyredebilirsiniz. Dilekdere’nin konuksever köylüleri size buz gibi bir ayran ikram edeceklerdir mutlaka.

Tags: