Gönderen Konu: Parkur Sporu Nedir?  (Okunma sayısı 3059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Parkur Sporu Nedir?
« : 09 Şubat 2022, 11:07:26 »
Son yıllarda birçok kişinin ilgisini çeken parkur sporunun tarihi aslında oldukça eskilere dayanır. Ekstrem sporlardan biri olan parkurda amaç, insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanarak engelleri aşmak ve bir yerden diğerine geçmektir. Günümüzdeki haliyle, 1980’lerin sonunda Fransa’nın güneyinde David Belle ve arkadaşları öncülüğünde “Le Parkour” adıyla yapılmaya başlanan bu spora daha çok “bir yaşam felsefesi” olarak bakılmaktadır.

Parkur Sporunun Ortaya Çıkışı
Sporun temeli ise çok daha eskiye, 1902 senesine dayanır. Fransız Donanması’nda yer alan ve aynı zamanda beden eğitimi uzmanı olan George Hebert, Karayipler’e yaptıkları bir yolculukta insanların hareket kabiliyetlerinden etkilenir. Gözlemlerine dayanarak tırmanma, koşma, yüzme olmak üzere farklı teknikleri bir araya getirdiği “The Natural Method”u oluşturur ve Fransız askeri eğitiminde kullanmasını sağlar. Yıllar sonra, Fransız özel kuvvetlerinde itfaiyeci olarak görev yapan ve gazi olan Raymond Belle, Lisses’de bulunan evine döner. Oğlu David Belle ile arkadaşlarına Hebert’in öğretilerini tanıtır ve böylece parkur sporu doğar.

Parkur Sporu Nedir?
Doğada hayatta kalmayı ve çevik olmayı hedefleyen bir spordur. Şehir içerisinde oluşturulan parkurlarda karşınıza çıkan engelleri akıcılıkla aşmak en önemli noktasıdır. Belirli bir güzergahı yoktur. Parkur eğitimleri kapalı alanlarda gerçekleştirilebileceği gibi parklar ve toprak zeminlerde de yapılabilir. İlk etapta yumuşak zeminler, minderler ve trambolinlerle antrenman gerektirir.

Parkur sporu son yıllarda Chase Tag olarak da karşımıza çıkar. Chase tag (kovalamaca – ebelemece) özel bir ring üzerindeki engelleri aşarak karşıdaki rakibi yakalama üzerine kurulu bir yarışmadır. Parkur gibi gençler arasında popülerleşen bir spordur ve dünyada turnuvaları düzenlenmeye başlamıştır. 

Parkur Sporu Nasıl Yapılır?
Genel olarak şehir içerisinde engellerin ortasından, altından veya çevresinden hızlıca ve kesintisiz hareketlerle geçilir. Antrenmanlar; tırabzanlarda koşarak, engeller üzerinden atlayarak ve tırmanarak yapılır. Bedensel dayanıklılık, denge ve çeviklik gerekir. Bu sporu yapan kadın koşuculara traceuse, erkeklere ise traceur denilmektedir.

Aynı zamanda alanı iyi bir şekilde gözlemleme kabiliyetine sahip olunmalıdır; zihinde engellerin nasıl aşılacağına dair bir plan oluşturmak önemlidir. Yüksek yerlerden sıçrama gibi hareketler barındırır ve beton zeminde yapıldığı için kondisyon ve kararlılık gerektirir. Serbest hareketlere de dayalı bir spor olduğundan başlamadan önce ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Spor öncesinde yeterince ısınmamak sakatlanmalara sebebiyet verebilir. Parkur yüksek yerlerde yapıldığında oldukça tehlikeli bir hal alır. Amatör sporcuların yüksek bölgelerden kaçınmaları ve sürekli antrenman yapmaları, sakatlanma ve kazalara karşı korunmak için oldukça önemlidir.

Parkur Sporu için Gerekli Malzemeler
Beton zeminde sıçrayışlar gerçekleştirildiği için buna uygun bir spor ayakkabısı ve rahat hareket edilebilen pantolon veya eşofman parkur sporu yaparken yeterlidir.

•   Ayakkabı
Parkur malzemeleri söz konusu olduğunda en önemlisi ayakkabı seçimidir. Her türlü yüzeyde kullanılabilen, parkurda kaymayan ayakkabı tercih edilmelidir. Yüksek atlayış ve sert inişler için ayakkabının içerisine fazladan bir tabanlık da konulabilir. Dayanıklılık bu ayakkabılar için en önemli özelliktir. Ortopedik ve uzun süreli performanslara dayanıklı olması gerekir. Kış aylarında ya da yağmurlu havalarda ayakkabının tabanının kaymaz olduğundan emin olunmalıdır.

•   Giysiler
Parkur sporu malzemeleri arasında koruyucu malzemeler bulunmaz ya da minimumdadır. Dizlik, kask veya dirseklik bu sporda kullanılmaz çünkü her hareketin kolaylıkla yapılabilmesi adına sporcunun mobiliteyi engelleyecek kıyafet parçalarından arınmış olması gerekir. Tutunmayı sağlamlaştırması için parkur eldiveni kullanılabilir. Her mevsimde yapılabilen bir spor olduğu için dikkat edilmesi gereken noktalar mevsimsel olarak değişiklik gösterebilir; kış aylarında tercih edilen giysiler daha koruyucu olmalıdır.

Parkur Sporu Ne Zaman Yapılır?
Dört mevsimde de yapılan bir spordur. Beton zeminde kaymayacak ayakkabılar ve yağmurdan koruyacak giysiler tercih edildiği sürece birçok hava koşulunda yapılabilir. Şiddetli rüzgar ve fırtına zamanlarında ise denge sağlamak konusunda zorluk çekilebileceği için ekstra dikkat edilmelidir.

Türkiye’de Parkur Sporu Nerelerde Yapılır?
Parkur sporu pek çok alanda yapılabilmektedir. Evinizin içerisinde birkaç obje arasında pratik yapabilirsiniz. Sokakta herhangi iki güzergâh arasında da gerçekleştirilebilir. Sahil kesimlerinde ve parklarda da rahatlıkla yapılabilir. Profesyoneller ideal parkur olmadığını, önemli olanın hareketleri olabildiğince mümkün kılmak olduğunu belirtmektedir. Ancak bu sporla profesyonel olarak ilgilenen ya da ilgilenmek isteyen kişiler için elbette pek çok farklı açık hava parkur alanı vardır.

•   İzmir
Parkur sporu İzmir şehrinde oldukça yaygın olarak yapılır. İzmir’de parkur sporunun inceliklerini öğrenmek istiyorsanız belirli engelleri aşmayı öğrenebileceğiniz akademilere ulaşmanız mümkündür. İzmir parkur salonu bulabileceğiniz özel şehirler arasında yer alır. Parkur, katı kuralları olmayan esnek bir spor olduğu için aynı zamanda İzmir’in parklarında ve sakin sokaklarında da hareketleri özgürce uygulayabileceğiniz birçok noktaya rastlayabilirsiniz.

•   İstanbul
İstanbul parkur sporu için biçilmiş kaftan niteliğinde bir şehirdir. Hem parkur yapılabilecek sokaklar, parklara sahiptir hem de parkur öğrenebileceğiniz parkur salonları açısından zengindir. Bu ekstrem spor için hazırlanmış salonlara birçok semtte rastlayabilirsiniz. Acro Academy gibi geniş parkurlara sahip olan yerlerden, bolca yapıyla karşılaşabileceğiniz sıradan sokaklara kadar İstanbul parkur öğrenmek isteyen ya da bu spora gönül vermiş profesyoneller için harika bir şehirdir.

•   Ankara
Öğrencilerin yoğunlaştığı bir şehir olduğu için Ankara parkur sporunun Türkiye’de yaygınlaştığı şehirlerden biridir. Türkiye’nin birçok şehrinde görebileceğiniz macera parklardan biri de Ankara Çamlıdere’de bulunur. Bu mekanlarda çeşitli atlayışları toprak zeminde öğrenebilir, yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Birçok öğrencinin de ilgilendiği parkur sporunu, Ankara’da yapabileceğiniz yerler arasında yine doğal parklar ve trafikten uzak sokaklar bulunmaktadır.

•   Eskişehir
Bir diğer öğrenci şehri olan Eskişehir parkur için ideal rotalardan biri haline gelmiştir. Eskişehir’de eğlence parkuru olarak açılmış olan Bademlik Adventure Park, diğer şehirlerden de parkur severleri kendine çeken mekanlardan biridir. 

Tags: