Gönderen Konu: Heybeli ( Norşin) Gölü  (Okunma sayısı 770 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6723
    • insan ve doğa
Heybeli ( Norşin) Gölü
« : 26 Mart 2019, 22:52:34 »
Bitlis ili Adilcevaz ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan Heybeli (Norşin) Gölü, Van Gölü'nün kuzeyinde yer almakta olup Bitlis, Van, Adilcevaz ve Erciş yerleşim birimlerine sırası ile 83 km, 131 km, 40 km ve 33 km uzaklıkta yer almaktadır.

1650 m yükseklikte ve 0.6 km2 genişliğindedir.

Heybeli Gölü, Van Gölünün kuzey kıyısında bir çukur içerisinde oluşmuş bir göldür. Gölün güney ve doğu kısmındaki sazlıklar birçok türün üreme alanıdır. Yine göl içerisinde bulunan adacık özellikle kuşlar ve sürüngenler için önemli bir üreme alanıdır. Gölün Kuzeydoğu kıyılarında Pragmites australis toplulukları görülmektedir.

Van Gölü'nün kuzeyinde yer alan Heybeli (Norşin) Gölü doğal göl özelliği sergilemektedir. Göl çevresinde Kuvaterner yaşlı volkanik kayaçlar (tüf) yüzeylenmekte olup göl tabanı ve yakın dolayında ise silt-kil birimler yüzeylenmektedir. Gölün beslenimi yağışlarla birlikte çevresindeki mevsimsel akarsular ile gerçekleşirken gölden yüzeysel akım ile boşalım söz konusu değildir. Doğu Anadolu karasal iklim tipinin egemen olduğu Heybeli (Norşin) Gölü yakın dolayında gözlenen uzun yıllar yıllık toplam yağış miktarı 458 mm/yıl ikin uzun yıllar ortalama sıcaklık değeri ise 8 °C olarak hesaplanmıştır.

Van Gölü'nün kuzeyinde yer alan Heybeli (Norşin) Gölü yaklaşık 100 km2'lik bir yüzeysel drenaj alanına sahip olup kapalı havza özelliği sergilemektedir. Drenaj alanı içinde yer alan mevsimsel akarsular ile beslenmektedir. Göl çevresinde yeraltı suyu seviye gözlemleri ile ilgili her hangi bir kayıt söz konusu değildir. Gölün, Van Gölü kıyısında yer alması ve Van Gölü su seviyesine kıyasla yaklaşık 2.5 m daha yukarıda olması nedeni ile söz konusu gölde Van Göl'üne yeraltı suyu katkısının olmadığı veya ihmal edilebilecek düzeyde olduğu düşünülmektedir. Hidrolojik açıdan değerlendirildiğinde göle drenaj alanında göle, yeraltı suyu katkısı söz konusu olup gölden yeraltı suyu ile boşalımın olmadığı öngörülmektedir.

Gölün etrafında bulunana sazlık, çayırlık ve kumluk alanlar birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Göl etrafında tarım arazileri bulunmaktadır. Su içerisinde bulunan sucul bitkiler aynı zamanda bazı kuş türleri için besin oluşturmaktadır.

Heybeli Gölü yüzölçümü olarak küçük olmasına rağmen Tehlike (EN) kategorisinde olan Dikkuyruk ördeğin (Oxyura leucocephala) ürediği önemli alanlardan biridir. Bununla beraber yakın tehlike(NT) kategorisinde yer alan 1 tür ile 71 kuş türünü barındırmaktadır. Gölde balık bulunmamaktadır. Alanın yakın çevresinde 5 sürüngen, 2 amfibi ve 3 memeli türü belirlenmiştir.


Etiketler: