Gönderen Konu: Centaurea Leptophylla  (Okunma sayısı 768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6756
    • insan ve doğa
Centaurea Leptophylla
« : 28 Ekim 2019, 08:42:32 »
Centaurea leptophylla (K. Koch) Tchich Türkiye Florası'nda, numunedeki bazı farklılıklar nedeniyle Centaurea leptophylla için kesitsel bir pozisyon atanmamıştır. Bu nedenle, Centaurea leptophylla, achene ve pappusfeatures ile ilgili tanımlayıcı eksiklikleri gidermek için stereomikroskop altında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu özelliklere dayanarak, mevcut araştırmada kendi kromozomlarını karakterize etmenin yanı sıra, taksonomik bir konum da önermekteyiz. Centaurea leptophylla, slen-der secstrat sapları ve oldukça indirgenmiş basit ekler tarafından tanınabilir. : dar oval oval, 4,5–5 × 2,2–2,5 mm, süper seyrek seyrek pilosehairy ve pappus çift, yaprak döken, kremsi kahverengi ile achen; bir seride 0,5 mm iç , barbellat kıllarla. Son moleküler çalışmalar Pseudoseridia bölümünün durumunun oldukça tartışmalı olduğunu bildirmiştir (Garcia-Jacas ve ark. 2006; Uysal ve ark. 2012) ve çözülmemiştir.

Bu nedenle, bu fıkranın Türkiye Florası'ndaki mevcut konumunu kabul ediyoruz (Wagenitz, 1975). Öte yandan, C. lepto-phylla'nın kesin taksonomik durumu şu ana kadar hiçbir makale tarafından belirlenmedi. Bu nedenle, tamamlayıcı açıklamaya göre, türlerin ek şekli ve akien özellikleri benzerliği nedeniyle Pseudoseridia içine yerleştirilmesi gerektiğini öneriyoruz. Bu yazıda kromozom sayısı ve morfolojisi belirtilmiştir. Kromozom sayısı 2n = 4x = 36'dır (Şekil 1B). Karyotip formülü ve AI, sırasıyla 4m + 5sm ve 2.46 olarak belirlenmiştir.

Kaynak : https://www.researchgate.net/publication/283908513_Karyological_studies_of_four_endemic_Centaurea_L_species

Centaurea leptophylla (K. Koch) TchichIn Flora of Turkey, no sectional position was assignedfor Centaurea leptophylla due to some deficiencies inthe specimen. For this reason, Centaurea leptophylla wasexamined in detail under a stereomicroscope to completedescriptive deficiencies concerning achene and pappusfeatures. Based on these features, we suggest a taxonomic position, as well as characterizing itschromosomes in the present research.Centaurea leptophylla can be recognized by its slen-der prostrate stems and fairly reduced simple appendages.According to our examination, the achene characteristicscan be described as: achenes narrowly ovoid-oblong,4.5–5 × 2.2–2.5 mm, superficially with sparsely pilosehairy and pappus double, deciduous, creamish-brown;inner up to 0.5 mm in one series, with scaly hairs, outer8–10 mm in multiple series, with barbellate hairs.The last molecular studies reported that the status ofthe section Pseudoseridia is highly controversial (Garcia-Jacas et al. 2006; Uysal et al. 2012) and not resolvedyet.

Because of this, we adopt the current position of thissection in the Flora of Turkey (Wagenitz 1975). On theother hand, the precise taxonomic status of C. lepto-phylla was not determined by any paper until now.Therefore, according to the complementary description,we suggest that the species should be placed within thePseudoseridia because of the similarity its appendageshape and achene features.The chromosome number and morphology are firstreported in this paper. Its chromosome number is 2n=4x=36 (Figure 1B). The karyotype formula and AI aredetermined as 4m + 5sm and 2.46, respectively. Other kary-otype parameters and asymmetries are given in Table 2.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2019, 08:51:36 Gönderen: GeZGiN »

Etiketler: