Gönderen Konu: Bartın'ın Gezilecek yerleri  (Okunma sayısı 38787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6649
    • insan ve doğa
Bartın'ın Gezilecek yerleri
« : 11 Kasım 2009, 01:32:28 »
Küre Dağları Milli Parkı
Karadeniz Bölgesinin batı bölümünde, Bartın ve Kastamonu illeri sınırları içinde ve Küre Dağları üzerinde yer almaktadır.
Milli Park, "Tampon Zon" ile birlikte toplam 114.787 ha. alanı kapsamakta olup, 34.000 ha.lık bölümü yerleşim ve kullanıma açılmamış bakir alanlardır. 1200 yaşındaki doğal, yaşlı ve bakir ormanlar; biyolojik çeşitlilik; uluslararası öneme sahip karstik alan; değişik çağlara ait kültür mirası ve rekreasyon potansiyeli; Milli parkın ayrılma kriterlerini oluşturmuştur.
Küre Dağları Milli Parkı; Batı Karadeniz Karst kuşağı içerisinde oluşan özellikle kanyonlar, boğazlar, mağaralar ve düdenler gibi görülmeğe değer öğeleri yanında; Botanik, Foto Safari ve Ornitoloji (Kuş gözlemciliği) açısından da zengin çeşitlilik sunmaktadır.

Gürcoluk Mağarası
Bartın'a 32 Km uzaklıkta ve Amasra ilçesi, Karakaçak köyünün Kuyupınar mahallesindedir. Mağaraya Amasra-Çakraz karayolu güzergahında bulunan İnpiri veya Karakaçak köyü üzerinden ulaşmak mümkündür. Karakacak köyü yolundan mağaraya kadar bazen orman içi, bazen patika yollarla yaklaşık 3 Km yürümek gerekir. İnpiri- Makaracı köylerinden geçen yol ise daha kısadır.
Gelişimini tamamlamış, ancak iç şekillenmesi devam eden Gürcüoluk Mağarası Üçgen biçimli ve 3-4 M genişliğindeki ana girişten sonra yaklaşık 4-5 M yüksekliğinde ve 6x7 M boyutlarındaki ilk oda çevresinde toplanan 15 odadan oluşur. Mağara; görünümleri son derece güzel ve ilginç sarkıt, dikit, sütun, makarna sarkıtları, duvar ve perde damlataşları ile bezelidir.
Gerek ulaşım kolaylığı ve doğal çevrenin güzelliği gerekse renkleri gri, krem ve bej arasında değişen rengarenk damlataşlar ve fiziki özellikler Gürcüoluk Mağarası'nı çekici kılmaktadır.

Ulukaya Şelalesi
Ulus ilçesi'ne 17 km. uzaklıkta ve Ulus Çayı üzerindedir. Şelale 10 M. genişliğinde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun, 20 M. yükseklikten düşmesiyle oluşmaktadır. Ulus çayına dökülen ve 30-40 M. genişliğinde bir gölet oluşturan suyun debisi 200-250 lt/sn'dir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 Km, yüksekliği 35 M.'dir.Güzelcehisar
Bartın'ın batı yönünde ve şehir merkezine 17 km. uzaklıkta olup, tarih ve doğanın iç içe girdiği bir yerdir. Plajın batı yönünde yeşil ve dokunun çevrelediği doğal kaya şekilleri otantik bir ortam oluşturur. Kısmen ev pansiyonculuğunun yapıldığı Güzelcehisar, günübirlikçiler için de uygun koşullara sahiptir.

Hatipler ve Kızılkum
Bartın'ın kuzey-batı yönünde ve 25 km uzaklıkta yer alan Kızılkum, yaklaşık 3 km'lik uzunluğu ile yörenin en bakir ve en büyük plajıdır. Temiz, derin ve bal kumların yeraldığı kızılkum plajı, günübirlik kullanım için oldukça elverişlidir.İnkum
Bartın şehir merkezine 14 km. uzaklıktadır.
Plajın kuzeyi Karadeniz, güneyi ise orman denizi ile çevrilidir. İnkumu ormanı bitki çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla yeşilin tonları ormana muazzam bir derinlik verir.
Gün batımında, turkuaz ve yeşil renkler üzerine düşen altın sarısı güneş ışınları, seyredenlere büyülü bir ortam sunar. Dağın zirvesinde küçük boyutta bir krater gölü vardır. Ayrıca plaja giriş noktasında hortumuyla birlikte fil ve plajın doğu kısmında geminin güvertesine benzeyen ada görüntüleri, birer doğal oluşumdur.
Belediye belgeli otel ve pansiyonların yatak kapasitesi 350 civarında olup, bu miktar ev pansiyonlarının göreceli olarak katılımı ile artmaktadır.
Sezon boyunca, restaurant, cafe, disko ve barlar, yeme içme ve eğlencesiyle turizme renk katmaktadır.

Çakraz
Tarihteki ismi kızıl manasına gelen Erythinoi'dir. Gerçekten Çakraz enteresan bir arazi yapısına sahip. Ak ve kızıl topraklar sınırın birer tarafı gibi konuşlanmış. Kırmızı toprak tarafındaki Fıstık çamlarının yeşilliği ise ayrı bir argüman.
Çakraz plajı anılan arazinin bitiminde yer almakta ve uzunluğu 1,5 km'dir. Otantik yapısından olsa gerek, bir çok Avrupalı ailelerin deniz sezonunda tercih ettikleri doğa köşesidir. Çakraz'daki yatak kapasitesi 237 olup, günübirlik donatılara haizdir.

Kurucaşile
Bartın'ın kuzeydoğu ucunda yer alan Kurucaşile, Tekkeönü ve Kapısuyu plajları; Karadeniz'in vahşi güzelliğini sergileyen doğası, temiz kumu ve sularıyla beğenilen tatil beldelerimizdir.

Göçkün
Göçgün plajı, Kızılkum'dan sonra en bakir yapıya sahiptir. 1,5 km. uzunluğu vardır. Günübirlik kullanım için ilgili donatılara ihtiyaç duymaktadır.
1/25.000 ölçekli Kıyı Yerleşim Planı'nda, plaj yakınına olmak üzere, UNESCO ve 23 Nisan Çocuk Parkı önerilmiştir.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2011, 13:12:42 Gönderen: GeZGiN »

Etiketler: