Gönderen Konu: Altınbeşik Mağarası  (Okunma sayısı 7452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 7233
  • insan ve doğa
Altınbeşik Mağarası
« : 27 Eylül 2011, 16:19:14 »
Düdensuyu Mağarası, (Altınbeşik Mağarası) Antalya 'nın İbradı  ilçesinde bulunan mağara .Altınbeşik Düdensuyu mağarası ilk kez 1966  yılında, bölgede Oymapınar Barajı  ile ilgili yapılan araştırmalar sırasında bulunmuştur. Adını bir üst kısmında yer alan Altınbeşik tepesinden  almıştır.

1966  - 1967  yıllarında İngiliz ve Fransız mağaracılar ile ilk denemeler yapılarak kamuoyuna tanıtılmıştır.

Mağara içinden çıkan su, yeraltından Beyşehir Gölü  ile irtibatlıdır. Beyşehir Gölü'nün kuzeyindeki Mada Adası 'nda bulunan bir düdene kaçan su üzerinde yapılan boya deneyi, Düdensuyu mağarasından çıkan ve Manavgat Çayı 'na karışan suyu boyamış ve böylece bu yer altı ilişkisi kanıtlanmıştır.Altınbeşik Düden suyu mağarası iki kat üzerine yayılmıştır. Mağaraya 200 m uzunlukta bir yeraltı gölü üzerinden botla girilmektedir. Bu gölün sonunda traverten oluşumları vardır. Göl sonundan 44 m'lik dikey bir traverten oluşumu üzerinden ikinci kata çıkılmakta ve oradan 130 m uzunluğunda ince uzun sığ bir göl başlamaktadır. İkinci katın sonuna kadar küçük gölükcükler ve orta kısmındada göçük yapan çok büyük ve yüksek bir salondaki kalker blokları üzerinden, 1,5 km kadar ilerlenebilmektedir. Mağaranın bu bölümü kısmen fosil durumuna geçmiştir, üst kat sağ ve sol cihetlerde bulunan yan kolların hepsi henüz araştırılmamıştır.

1985  yılında 10 kişilik bir Japon mağara grubu mağarada araştırma yapmış; 1.göl sonundaki 44 m'lik duvar önünden, memba şeklinde çıkansuya dalış yaparak sifonun arka tarafına geçtikleri ve kumsal bir zemin üzerinden birçok gölleri geçerek dağın içine doğru 3500 m ilerledikleri bildirmişlerdir.

1992 'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi  su altı dalış ekibine mensup, mağara sifonlarına dalış yapan dalgıçlar, mağara içindeki yer altı gölüne dalış yapmışlar, fakat arkaya geçit veren sifonun ağzını bulamamışlardır.

Mağaradaki araştırmalar henüz bitmemiştir. Zaten mağara turizme açıldığında da bütün sistemin dolaşılması mevzubahis değildir. Düden suyu halen aktif bir sistem olduğundan, bu durumu gözetilerek turizme açılmıştır. Yağışlı günlerde Düden patlaması olmakta ve mağaradan çok büyük su çıkmaktadır.« Son Düzenleme: 27 Eylül 2011, 16:21:30 Gönderen: GeZGiN »

Çevrimdışı GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 7233
  • insan ve doğa
Ynt: Altınbeşik Mağarası
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2019, 11:04:56 »
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı
İli: Antalya
İlçesi: İbradi-Akseki
Alanı:11.460 Dekar (10.440 Dekar Orman Alanı, 738 Dekar Kayalık Alan, 288 Dekar Tarım Alanı)
İlan tarihi: 1994
Uzun Devreli Gelişim Planı (UDGP) Onay tarihi: 07.01.2013
Yerleşim Yerleri: Altınbeşik Mağarası Milli Parkı içerisinde herhangi bir yerleşim alanı bulunmamaktadır. Alanın yakın çevresinde, kuzeyinde İbradı, kuzeybatısında Ormana, güneybatısında Ürünlü ve güneydoğusunda Menteşbey yerleşmeleri bulunmaktadır.

KAYNAK DEĞERLERİ
Jeolojik Yapı: Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden almaktadır. Torosların bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahiptir. Tersiyer ortalarında meydana gelen şiddetli kıvrımları, bu dönemin sonunda şiddetli dikey yükselmeler izlemiştir. Jeolojik bindirmeler, büyük kırıklar ve derin kazılmış vadiler bu hareketli jeolojik geçmişin sonucudur.

Altınbeşik Mağarası Üst Kretase yaşlı kireçtaşları içinde kırıklar üzerinde oluşmuştur. Mağara üst üste 3 seviyede gelişmiştir. En alt ve orta seviye yağışlı mevsimlerde aktif, en üst seviye ise devamlı kurudur.

Altınbeşik Mağarası daha kuzeyde bulunan Eynif Polyesi’nin ve civarındaki bir dizi daha küçük polyelerin yer altına intikal eden sularının toplanarak tahliye edildiği bir ana yeraltı deresi görevini görmektedir. Güz aylarında mağara içinde çok miktarda durgun göletler vardır. Mağara içindeki kum ve çakıl birikintilerinden, kayalar üzerindeki akıntı oyuklarından bahar aylarında orta ve alt seviyeden debisi kuvvetli yeraltı derelerinin aktığı anlaşılmaktadır.

Altınbeşik Mağarası’nın aktivitesini tamamen yitirmiş olan üst seviyesinde, tabanda kaya blokları dikkati çeker, bunların yanında dikit ve sarkıt oluşumları da vardır. Orta seviyenin tabanı daha çok dere yatakları özelliğini taşır. Burada kaya blokları geniş yerler kaplar, yer yer kum ve çakıl depoları ile traverten oluşumları görülür. Mağaranın girişinden itibaren ilk 200 m mağaranın alt seviyesini oluşturur ve burası devamlı su altındadır.

Alt seviyenin bitiminde 40 m’lik dik bir çıkış vardır. Bu çıkış ve bitişik duvarlar beyaz renkli kalın travertenlerle kaplıdır. Mağaranın en güzel bölümünü burası oluşturmaktadır.

FAUNA
Memeliler: Milli Park içinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda 19 memeli türü tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları; kirpi, sincap, fare, yaban domuzu, tilki ve yarasadır.
Kuşlar: Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nda yapılan kuş gözlemleri sonucunda 58 kuş türü gözlenmiştir. Kaya kartalı, atmaca, kızıl şahin, kerkenez, kınalı keklik türlerden bazılarıdır.
Balıklar: Milli Park içinde Manavgat Çayı’nda 2 balık türü tespit edilmiştir. Bu türlerden bir tanesi Dağ Alası olup doğal olarak bulunmaktadır. Diğer tür ise Gökkuşağı Alası’dır.
Sürüngenler: Milli Park içinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda 11 sürüngen türü tespit edilmiştir. Bunlardan bazılar; Tosbağa, İnceparmaklı Keler, Dikenli Keler, İnce Kertenkele, Toros Kertenkelesi ve Yeşil Kertenkeledir.

FLORA
Alanda şu ana kadar yapılan floristik çalışmalar ve literatür tarama sonucuna göre 84 familyaya ait 573 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Altınbeşik Mağarası Milli Parkında klasik, Akdeniz maki bitki örtüsü hâkimdir. Milli Park alanı ve çevresinde ağaç türlerinden sedir, ardıç ve kızılçam yayılış göstermektedir. Alanda birçok çiçek türü mevcuttur.

KÜLTÜREL VE ARKEOLOJİK DEĞERLERİ
Mağaranın bulunduğu bölge ve mağarada çıkan suyun döküldüğü Manavgat Çayı çevresi tarih boyunca antik yerleşimlere evsahipliği yapmış olup, çevredeki bir çok tarihi kalıntı geçmişten günümüze insan hayatına dair ipuçları sunmaktadır.

MEVCUT ARAZİ KULLANIM
Mağara giriş bölgesinde ziyaretçilerin kullanımına yönelik bir düzenleme yapılmış olup bu alanda oturma grupları, piknik masaları, çöp kutuları, taş kaplama yürüyüş yolu ve kameriye bulunmaktadır.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı Görülecek Yerler
•   Altınbeşik Mağarası
•   Manavgat Çayı
•   Orman Ekosistemi
•   Yürüyüş Rotaları
•   Günübirlik Kullanım Alanıdır
 
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nda Yapılabilecek Aktiviteler
•   Zengin Bitki Örtüsü ve Jeolojik Yapı Gözlemi
•   Mağaracılık
•   Doğa Yürüyüşü
•   Piknik
•   Fotoğrafçılık
•   Yaban Hayatı Gözlemciliği
•   Olta Balıkçılığı imkânı bulunmaktadır

2018 YILI ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI GİRİŞ ÜCRETLERİ

YAYA GİRİŞ ÜCRETİ

NORMAL----------İNDİRİMLİ

6.5 TL----------------3 TL

Araç girişi bulunmamaktadır.
Tags: