Doğa Sporları - DoğaKolik

Karadeniz’in iki saklı koyu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4705
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Karadeniz’in iki saklı koyu
« : 24 Ekim 2011, 09:11:43 »
Karadeniz kıyısındaki Ormanlı ve Çilingoz koyları... İstanbul’a bu kadar yakın aynı zamanda bu kadar uzak her keseye uygun bu adresleri öneririm.Bu kez biraz yakınlardan, Karadeniz kıyısındaki iki koydan bahsedeceğim. Bu koyları sanırım sadece çevrede oturanlar biliyor, onlar keyfini çıkarıyor. Bu aylarda sessizliğe bürünen iki koyun kumsalında Karadeniz’in beyaz köpüklü dalgaları oynaşır.
İstanbul’dan TEM yoluna çıktığımda, yağmur yağıp yağmamak arasında tereddüt ediyordu. Önce Çatalca’ya saptım. Bir kaç kez yemek yediğim Merkez Lokantası’na uğramaya niyetlenmiştim ama kapandığını öğrenip, üzüldüm. Subaşı köyünden sağa, Terkos Gölü istikametine dönüp, Kestanelik, Çanakça, Dağyenice köylerini geçtim. Ormanlı köyüne vardım. Yol boyunca, Terkos’un uzantısı olan küçük koyların kıyısındaki derme çatma lokantalarda, mangalların üstüne dizilmiş takoz palamutlar, etrafa iştah açıcı koku yayıyordu. Eğer ekmeğe düşkünseniz, Ormanlı köyündeki fırına uğramadan gitmeyin. Odun ateşiyle pişen ekmek öylesine lezzetliydi ki, yanına katık bile istemiyordu.
Renklenmeye başlamış ormanlık yoldan geçip, ilk koya vardım. Tepeden manzara oldukça ilginçti. Karadeniz burada, Akdeniz’e özenip rengini bir kaç ton açmıştı. Yani koyu lacivert, maviye doğru degrade olmuştu. Beyaz kumlu sahili döven beyaz dalgalara bakılırsa, hırçınlığından taviz vermemişti. Bir kaç kilometre uzunluğundaki sahil, insanda yaz arzuları uyandırıyordu.
Otomobilin bagajından ocağımı çıkartıp kendime okkalı bir kahve yaptım. Karşımda uzanan uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasına karşı sessizliğin tadını çıkardım.ORMAN VE DENİZ
Fotoğraf çeke çeke gittiğim için ikinci koya varışım uzadı. Ormanlı’dan sonra rotayı Saray istikametine çevirdim. Yalıköy sapağından sola dönüp, Aydınlar ve Binkılıç köylerini geçince, gideceğim Çilingoz Koyu’nun oku göründü. 17 kilometrelik bozukça bir yoldu. Yavaş gitmek zorunda kaldığım için, yol bana daha uzunmuş gibi geldi. Ama yolun sonunda karşıma çıkan koyu görünce, bu kadar zahmete değdiğini düşündüm. Çilingoz, denize dik inen kayaların oluşturduğu tabii bir korunak içindeydi. Yani Karadeniz’in öfkeli rüzgarlarına kapılarını kapatmıştı. Koyun, geniş bir kumsalı vardı. Kumsaldan sonra ise orman başlıyordu. Bu koya, bagajınıza gerekli kumanyaları ve mangalı yükleyip, günü birlik gidebilirdiniz.
Çilingoz’u, Amasra- Cide arasındaki Gideros’a benzettim. Orası da kapalı bir korsan barınağıydı ve ormanla kucaklaşmıştı. Kumsalda bir restoran vardı. Aşçı mangalı yakmış, köfteleri çeviriyordu. Bir porsiyon da benim için koymasını söyledim. Çoban salataya zeytinyağını bol koymasını tembihledim. Deniz kıyısındaki yalnız bir masada, ıslak rüzgara karşı köftenin tadını çıkardım.
Bayram tatilinde, kentin kalabalığından kaçmak isteyenlere bu rotayı öneririm.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/19053652.asp

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1141.0
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2011, 09:13:14 Gönderen: GeZGiN »

 

Datça – Kızlan – Gereme Koyu – Limanbaşı Burnu - Muğla

Başlatan GeZGiNForumun EGE BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3322
Son İleti 02 Nisan 2016, 10:50:05
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'deki İlk 'Slow Food' Köyü Germiyan Seçildi

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2937
Son İleti 16 Mayıs 2016, 22:14:48
Gönderen: GeZGiN
Gölyazı Köyü Nerede Nasıl Gidilir – Nilüfer / Bursa

Başlatan GeZGiNForumun BURSA

Yanıt: 0
Gösterim: 2307
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:42:50
Gönderen: GeZGiN
Balıkçı köyü: Kızıl kent Ildırı!

Başlatan GeZGiNForumun İZMİR

Yanıt: 0
Gösterim: 9989
Son İleti 29 Aralık 2011, 16:25:57
Gönderen: GeZGiN
Hamsilos Koyu /SİNOP Kamp yeri

Başlatan GeZGiNForumun SİNOP

Yanıt: 0
Gösterim: 8313
Son İleti 08 Ekim 2012, 16:43:08
Gönderen: GeZGiN