Doğa Sporları - DoğaKolik

Yozgat Kazankaya Kanyonu doğa turizmine kazandırılacak

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2715
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Kazankaya Kanyonu’nun doğa turizmine kazandırılacağını söyledi.
Yozgat Valisi Yazıcı, beraberinde İl Jandarma Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, Vali Yardımcıları Kemal Şahin, Yavuz Güner ve Adnan Daldal, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muammer Yanık ve kaymakamlarla birlikte Kazankaya Kanyonu’nu gezdi.
Vali Yazıcı ve beraberindeki heyetin Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı İncesu köyünden başlayarak 10 kilometre uzunluğunda ve 3,5 saat süren kanyon yürüyüşü Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya köyünde sona erdi. Rehber eşliğinde yapılan doğa yürüyüşü sonrası açıklamalarda bulunan Vali Yazıcı, tarihi ve doğal güzelliği bulunan Kazankaya Kanyonu’nun Türkiye’nin nadide doğal güzellikleri arasında yer aldığını söyledi. Balık, tilki, tavşan gibi hayvanların yanı sıra kartal, su samuru, akbaba gibi kanyona ve bölgeye has hayvanların varlığının ayrı bir güzellik kattığını vurgulayan Vali Yazıcı, kanyonun bitki türleri açısından da oldukça zengin olduğunu menengiçten, incir ağaçlarına kadar birçok bitki türünü de barındırdığını kaydetti.
Doğal yapısından dolayı kanyonun bölgede doğa yürüyüşü ve dağcılık gibi doğa sporlarına elverişli bir ortam sağladığını vurgulayan Vali Yazıcı, “Kazankaya Kanyonu’nda gerekli altyapı çalışmalarını yapmak istiyoruz. Ziyaretçilere doğal güzelliklerin yanında konaklamadan-çocuk Oyun parkına, piknik alanından-spor alanlarına kadar çeşitli sosyal yaşam alanları sağlamak istiyoruz. İlin ve yörenin markalaşması yolunda yürütülen çalışmalara pozitif katkısı olacaktır. Proje sonucunda altyapı eksiklikleri giderilecek ve Kazankaya Kanyonu, dışarıdan ziyarete gelecek yerli ve yabancı turistler için alternatif bir turistik mekân olacaktır” dedi.Daha önce, Kazankaya Kanyonu için Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından Turizm Altyapısı’nı Geliştirme Mali Destek Programı Kapsamı’nda Aydıncık Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi tarafından proje hazırlandığını ve sosyal tesisler yapıldığını hatırlatan Yazıcı, “Şimdi de kanyon içerisine yapacağımız yürüyüş yolunu, kanyonun doğal güzelliğini bozmadan, doğal ortamını koruyarak Kazankaya köyü girişine kadar ulaştırmak istiyoruz. 10 kilometrelik bu parkurlara yön ve bilgilendirme levhaları da koyarak kanyonu doğa turizmine kazandıracağız” diye konuştu.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1718.0Etiket:
 

Yozgat Çamlığı Milli Markı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 683
Son İleti 03 Mart 2016, 08:24:35
Gönderen: GeZGiN
Yozgat'ın Gezilecek Yerleri

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 2265
Son İleti 27 Mart 2010, 20:03:20
Gönderen: GeZGiN