Doğa Sporları - DoğaKolik

Goralı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4691
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Goralı
« : 17 Eylül 2011, 18:48:50 »
GORALI KARDEŞLER

Şenmuz Goralı, Kemal Goralı, Ertan Goralı ve Ercan goralı kardeşlerin işlettiği Goralı serüveni dokuz metrekarelik bir alanda başlamış. Yugoslavya'nın Gora bölgesinden göç eden Goralı ailesi, fast food ve sandviç kültürünün olmadığı o dönemlerde orijinal Goralı sandviçlerini keşfetmişler. Amca Goralı, sandviçin daha yeni yeni piyasaya çıktığı o dönemlerde, içine özel köfte, turş...u, salata ekleyip ardından tost makinesinde bir güzel ısıtmış ve oluşan nefis yiyecek bugünkü Goralı halini almış. 1961 yılında Fındıkzade'de açılan Goralı, bugün halen yerinde duruyor. Ufak tefek değişiklikler dışında tam bir nostalji yaşatıyor insana. 25 sandalyelik kapasitesi olan Goralı'nın her işini bu dört kardeş yürütüyor. Başka işçi çalıştırmayan Goralı kardeşler, yiyeceklerin hazırlanmasını da servisi de kendileri yürütüyorlar.
Goralı'nın özel köftesi kıyma, bulgur ve baharat karışımından oluşur. Köfte pişirildikten sonra sandviç ekmeği içine konarak salam, sosis, Rus salatası, turşu ve hardal eklenerek tost makinesinde ısıtılır ve ikram edilir. Goralı'nın ciğerli, kadınbudu köfteli, sucuklu dahil olmak üzere 10-15 değişik çeşidi bulunmaktadır.

14 FARKLI GORALI ÇEŞİDİ

Goralı'nın 14 farklı çeşidi var. Goralı, Ciğerli, Kadın Budu köfteli denediğim lezzetler arasındaydı. Her yerde olanla hakiki Goralı arasındaki farkı yiyince anlıyorsunuz. Sandviçin içine kıyma, bulgur ve baharatı mikserledikten sonra pişirilen özel köfteyi koyuyorlar. Üzerine salam, sosis, amerikan salatası, turşu, patates püresi ve isteğe göre de hardal eklenince ortaya nefis bir tat çıkıyor.

Et ve sandviç hariç, turşudan hardala kadar her ürünü kendi bünyelerinde üreten Goralı'nın, sandviç dahil bütün malzemeleri günlük olarak temin ediliyor. Bu lezzetin o kadar müdavimi var ki, sırf Goralı yemek için İstanbul'un her yerinden gelen müşterileri bulunmakta. Hatta onlarcasını alıp yurtdışına bile götürüyorlar.
Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=778.0
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2011, 18:51:41 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: goralı turşu hardal köfte