Doğa Sporları - DoğaKolik

Bağlanılan Hatırlatmalar

  • NG Fotoğraf Yarışması : 31 Ekim 2009

National Geographic Fotoğraf Yarışması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
National Geographic Fotoğraf Yarışması
« : 13 Ekim 2009, 14:10:30 »
 
National Geographic Society, yerel edisyonların da işbirliğiyle, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın dördüncüsünü düzenliyor. National Geographic dergisinin tüm dünyaya yayılmış 10 milyonlarca okuruna ulaşacak yarışmada, üç kategoride büyük ödülü kazananlar National Geographic Society’nin Washington DC’de bulunan Merkezi’ne bir gezi kazanacak.
Uluslararası yarışmanın ilk adımı olan Türkiye ayağına, okurlar üç ayrı kategoride fotoğraf sunarak katılabilecek: İnsan, Gezi-Kültür ve Doğa.
Ayrıca okurlar “Cesaretin Fotoğrafı” konulu Eureko Sigorta Özel Kategorisi için de fotoğraf gönderebilecek.
Yarışmanın Türkiye finalinin birincileri Aralık 2009 sayımızda ilan edilecek ve fotoğrafları büyük finalde yarışmak üzere Washington’a gönderilecek.
Uluslararası finalde üç kategoride büyük ödüle layık görülecek finalistler, tüm masrafları karşılanarak National Geographic Society’nin Washington’daki genel merkezinde 4 gece 5 gün ağırlanacak. Uluslararası yarışmayı kazananlar en geç National Geographic Türkiye’nin Şubat 2010 sayısında ilan edilecek.KİMLER KATILABİLİR
Yarışma, National Geographic çalışanları ile yarışmayla herhangi bir şekilde bağlantısı olanlar hariç 18 yaşını doldurmuş tüm National Geographic okurlarına açıktır.


KATEGORİ
Uluslararası Yarışma, İNSAN, GEZİ-KÜLTÜR VE DOĞA olmak üzere 3 kategoride düzenlenmiştir ve kategori birincileri ödüllendirilecektir.
Ayrıca yarışma sponsoru Eureko Sigorta tarafından Türkiye ile sınırlı olmak üzere CESARETİN FOTOĞRAFI konulu bir Özel Ödül de verilecektir.


KURALLAR
Bir yarışmacı uluslararası kategorilere toplamda en fazla 6 fotoğraf ile katılabilir, bu fotoğraflar tek bir kategoride olabileceği gibi 2 ya da 3 kategori toplamı da olabilir.
Cesaretin Fotoğrafı kategorisine ise en çok 2 fotoğrafla katılınabilir. Gönderilecek fotoğraflar son 2 yıl içinde çekilmiş olmalı ve daha önce herhangi bir National Geographic Society yarışmasında ödül almamış olmalıdır. Her fotoğrafa açıklayıcı bir fotoğraf altı bilgisi eşlik etmelidir. Birden fazla fotoğrafın montajlanmasıyla
oluşturulan, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir öge eklenmiş ya da varolan ögelerden herhangi biri silinmiş fotoğraflar kabul edilmez. Ancak, fotoğrafın orijinal niteliğini bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık ve renk ayarı yapılmış ve elle rötuşlanmış fotoğraflar kabul edilir. Bilgisayar programı yardımıyla oluşturulan HDR veya panoramik fotoğraflar, aynı zaman diliminde çekilmiş olmalıdır. Ancak fotoğrafların bu tür bir işlemden geçmiş olduğu katılım
formunda belirtilmelidir.

KATILIM
Katılım renkli ya da siyah beyaz dijital fotoğraflarla olacaktır. Fotoğraflar dijital çekilmiş olabileceği gibi film ya da opaktan tarama da olabilir. Lütfen kart baskı göndermeyin. Dijital dosyalar CD, DVD veya USB flash diske kaydedilip gönderilebilir. Dijital dosyalar JPEG ya da RAW formatında ve kısa kenarı en az 2000 piksel (en az 4 megapiksel) olmalıdır. Her bir kategorinin fotoğrafları o isimde açılacak ayrı bir klasöre konmalıdır. ilgili klasör içerisine konacak metin ya da Word belgesi içine yarışma kategorisi, başvuru formundaki sıra numarası, ad, soyad, adres ve telefon numarası ve fotoğrafa ilişkin en az bir cümlelik açıklayıcı bilginin yazılması gerekmektedir. Gerekli bilgiler, bir fotoğraf programı kullanılarak fotoğrafın içine de girilebilir. Dergide yer alan katılım formu da ayrıca doldurularak fotoğraflarla birlikte aynı zarf içinde gönderilmelidir. Katılım formunun fotokopisiyle yapılan başvurular kabul
edilmeyecektir.
Fotoğrafların yer aldığı CD, DVD vb. medyanın zarar görmemesi için uygun şekilde paketlenmeleri önerilir. Bu medyaların zarar görmesi nedeniyle bilgisayarda
okunamaması halinde National Geographic herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
Fotoğraflara Mac OS X tabanlı bilgisayarda bakılacağı için Windows tabanlı bilgisayarlarda hazırlanacak disklerin Hibrid olarak yazılması gerekir.

BAŞVURU ADRESİ
NATIONAL GEOGRAPHIC
Uluslararası Fotoğraf Yarışması
Eski Büyükdere Caddesi USO Center
No:61 Maslak, 34398 İstanbul


Değerlendirmeye 31 Ekim 2009 tarihine kadar ulaşan fotoğraflar alınacaktır. Fotoğraflar, jüri tarafından yaratıcılık ve fotoğraf kalitesi kriterlerine göre değerlendirilecektir.
Ulusal yarışmada dereceye girenler, National Geographic Türkiye’nin Aralık 2009 sayısında ilan edilecektir. 3 kategori birincisi fotoğraf ABD’deki uluslararası yarışma finaline gönderilecektir.
Uluslararası yarışmada dereceye girenler en geç National Geographic Türkiye’nin Şubat 2010 sayısında ilan edilecektir.


DİĞER HÜKÜMLER
Göndereceğiniz fotoğrafların tüm yasal hakları sizde olmalıdır. Dereceye girenlerden fotoğrafın kullanım haklarını devrettiklerine dair bir beyanı imzalayıp belli bir
süre içerisinde göndermeleri istenecektir, bunun yapılmaması diskalifiye nedenidir.
Bu durumda o kategori için ödül, belirlenecek diğer bir katılımcıya verilir.
Kazanan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale
edilmemiş orijinal diapozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde National Geographic’e gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.
Süreci hızlandırmak için orijinal dijital dosyaların da ilk çekildikleri haliyle aynı diskte “Orijinal dosyalar” adıyla açılacak ayrı bir klasöre konulması önerilir.
Kazananlar, fotoğraflarının National Geographic’in gelecek sayılarında veya ilgili diğer ürünlerinde, editoryal, ticari,reklam veya promosyon amacı ile, herhangi bir ödeme yapılmaksızın National Geographic Society, Doğuş İletişim veya yetkilendirdikleri iş ortakları tarafından basılı veya elektronik ortamda yayımlanmasına izin vermeyi kabul eder.
Fotoğrafların yayımlanması sonucu doğabilecek herhangi bir yasal sonuçtan katılımcı sorumlu olacaktır.
Dereceye giren fotoğraflarda yer alan tanınabilir kişilerin onayının alındığına dair model ibranamesi talep edilecektir.
Örnek model ibranamesi için tıklayınız

LÜTFEN DİKKAT
Yarışmaya katılan hiçbir fotoğraf geri gönderilmeyecektir.
Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm yarışmacılar, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul
etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar diskalifiye edilecektir.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=45.0
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2009, 08:37:18 Gönderen: GeZGiN »

Etiket:
 

Şelale Fotoğrafı Nasıl Çekilir? Uzun Pozlama Fotoğraf Tekniği Nasıl Yapılır?

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 0
Gösterim: 3593
Son İleti 22 Ocak 2016, 05:13:29
Gönderen: GeZGiN
Nikon, APS-C sensörlü yeni DSLR fotoğraf makinesi D7200'ü resmen duyurdu

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 3528
Son İleti 02 Mart 2015, 17:54:07
Gönderen: GeZGiN
Fotoğraf Makinası Nasıl Tutulur? İşte size 3 altın kural.

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 0
Gösterim: 3333
Son İleti 17 Haziran 2015, 22:03:05
Gönderen: GeZGiN
Dijital Fotoğraf Makinelerinde Menü ve Fonksiyon Ayarları

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 0
Gösterim: 9166
Son İleti 09 Kasım 2010, 07:35:05
Gönderen: GeZGiN
Fotoğraf Çekim Teknikleri - Silüet Nasıl Çekilir

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 0
Gösterim: 3290
Son İleti 25 Mart 2015, 22:53:29
Gönderen: GeZGiN