Doğa Sporları - DoğaKolik

Uzak Durulması Gereken 10 Hayvan

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4526
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Uzak Durulması Gereken 10 Hayvan
« : 27 Eylül 2014, 08:05:38 »


Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları
Videodaki bilgiler çeşitli yabancı kaynaklardan alınmıştır.
Veriler ortalama veriler olup gerçeği yansıtmayabilir.

Vahşi Ayılar
Vahşi Köpekbalıkları
Tehlikeli Denizanaları
Vahşi Suaygırları
Vahşi Filler
Vahşi Timsahlar
Vahşi Aslanlar
Tehlikeli Akrepler
En Zehirli Yılanlar
Sivrisinekler

Ayılar Hakkında, Ayılar genellikle iri yapılı kısa bacaklı hayvanlardır. Ağırlıkları Malaya ayısında yaklaşık 27-46 kg'dan başlayarak Alaska iri boz ayısında 780 kg'a kadar ulaşır. Erkek ayılar daima dişilerden daha iri olurlar. Bu iri gövdelerine karşın çoğu iyi bir tırmanıcı ve usta bir yüzücüdür. İnsanlar gibi topukları da yere değmek üzere bütün ayak tabanını basarak yürüyebilirler. Her ayağında beş parmak, parmaklarının ucunda da içeri çekilmeyen tırnakları vardır. Tembel ayı gibi bazı türlerde pençeleri kazmaya çok elverişlidir. Kuyrukları çok kısadır. Tüyleri uzun ve çoğu türlerde kahverengi ya da siyah ((beyaz)) olmak üzere tek renklidir. Sadece büyük pandanın beyazlı siyahlı bir rengi ve kutup ayısının beyaz renkli tüyleri vardır. Bazı türlerin göğüslerinde ya da yüzlerinde farklı şekiller vardır. Ayılar genel olarak hem et hem de otla beslenen hepçil hayvanlardır. Bu hayvanların beslenmesinde et, balık ve meyve önemli yer tutar.Ama familya üyelerinin beslenme tercihleri türden türe değişiklik gösterebilir. Örneğin tümüyle etobur olan kutup ayısı en çok fokları yeğlerken büyük ölçüde otçul olan gözlüklü ayı bitkilerle beslenmeyi seçer. Bu arada hemen hepsi baldan hoşlanır. Ayılar çok vahşi ve yırtıcı hayvanlardır.

Köpekbalıkları Hakkkında, Günümüzde varlığını sürdürmekte olan yaklaşık 360 köpek balığı türü bulunmaktadır, Hem okyanusta hem de tatlı sularda bulunabilirler. Tropik sularda, kuzey denizlerinde ve Akdeniz'de çoğunlukla derinlerde rastlanırlar.

Denizanaları hakkında, Vücut şekli çoğunlukla yayvan ya da kubbeli bir şemsiye şeklindedir. Poliplerden daha karmaşık yapılı canlılardır. Yüzme organı olarak bir şemsiye gelişmiştir. Bu organ sayesinde hayvan ileriye doğru hareket eder.
Medüzlerin beyinleri yoktur. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenirler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratırlar. Denizanaları bir eşeysiz üreme şekli olan tomurcuklanmayla ürerler.
Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile, zehirlenme söz konusu olabilir. Bu durum denizanası sokması olarak nitelendirilir.

Su aygırları hakkında Yetişkin bir su aygırının omuz yüksekliği 1.50 m, vücudu 4.50 m uzunluğundadır ki bundan, gövdeye basık kuyruk 50 cm pay alır. Su aygırı 2700 ile 4500 kg ağırlığındadır. Bir su aygırı belli durumlarda saatte azami 48 km/sa. hıza ulaşabilir.

Filler Hakkında, Geleneksel olarak iki türü tanınır: Asya fili ve Afrika fili. Karada yaşayan en büyük hayvan olan Afrika filinin erkeği 4 m. boya ve 7.000 kg. ağırlığa ulaşabilir.

Timsahlar hakkında, boyu 50 cm - 3.8 m arasında değişir. 4 metre olanları da vurulmuştur. Ağırlık olarak da 2000 kg a kadar ulaşabilirler. Denizde de yaşayabilir ve insan için tehlikelidir.

Aslanlar hakkında, Afrika aslanı, dünyanın en büyük dört kedisinden (kaplan, aslan, jaguar, leopar) biridir. Erkek Afrika aslanı ortalama 200 kg'dır. Kaydedilmiş en ağır aslan Simba adlı aslandır. Ağırlığı 435 kg olarak kaydedilmiştir.

Akrepler hakkında, Karlı bölgeler hariç hemen hemen her yerde, ormanlık bölgelerde, çöllerde, taşlık ve kayalık yerlerde yaşarlar. Genellikle tropikal ve tropik altı iklim kuşaklarında yaygındır. Akrepler fazla sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı olduklarından her zaman ılık ve ıslak bölgeleri tercih ederler. Gündüz, taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında ya da yer altında kazdıkları dehlizlerde rastlanabilir. Geceleri aktiftir. Kaygan yüzeylere tırmanamaz.

Yılanlar Hakkında, Yılanlar, genellikle üç metre öteyi göremezler. Koku almada burun deliklerini değil dillerini kullanırlar.Yılan zehiri av etini eritmeye yarayan kuvvetli bir sindirim sıvısıdır. Zehirsiz yılanlarda bile zehirli olan kuvvetli bir sindirim sıvısı vardır.

Sivrisinekler hakkında, Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınan, ince uzun bacaklı narin böceklerdir.Sivrisinekler kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riskleri vardır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1752.0

Etiket:
 

Türkiye'de Ölmeden Önce Açmanız Gereken Gizemli 78 Kapı

Başlatan GeZGiNForumun GEZİ KİTAPLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5372
Son İleti 14 Nisan 2012, 18:54:53
Gönderen: GeZGiN
Doğaya çıkınca yanınızda bulunması gereken 10 Hayati malzeme

Başlatan GeZGiNForumun ARAMA KURTARMA VE İLK YARDIM

Yanıt: 3
Gösterim: 2935
Son İleti 15 Şubat 2018, 18:35:44
Gönderen: Voyager
Çadır Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Başlatan GeZGiNForumun ÇADIRLAR

Yanıt: 0
Gösterim: 6107
Son İleti 10 Ekim 2011, 01:10:35
Gönderen: GeZGiN
Geocaching Hakkında Bilmeniz ve Uymanız Gereken 7 Kural

Başlatan GeZGiNForumun GEOCACHING

Yanıt: 0
Gösterim: 4340
Son İleti 17 Aralık 2015, 11:22:01
Gönderen: GeZGiN
Tatile Çıkmadan Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Site

Başlatan GeZGiNForumun GEZİ PLANLARINIZ

Yanıt: 3
Gösterim: 4270
Son İleti 25 Aralık 2015, 23:18:07
Gönderen: GeZGiN