Doğa Sporları - DoğaKolik

Van Kedisi Evi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5242
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Van Kedisi Evi
« : 13 Ekim 2018, 11:33:26 »


Van yolculuğunuz da Van’ın simgesi olan Van kedilerini görmeden gitmemelisiniz. Her yaşta birbirinden güzel ve sevimli Van kedilerini Van merkezde bulunan kedi evinde görmeniz mümkün.

Van’a özgü olan Van kedisinin azalan neslini korumak, ıslah için bilimsel çalışmalar yapmak, kedilerin genetik ve sağlık sorunlarını çözmek ve Van kedilerinin dünya çapında tanınmasını sağlayıp bölgenin sosyal ve ekonomik değerlerine katkıda bulunmak amacıyla Van Kedisi Araştırma Merkezi kurulmuştur. Kampüsün içine kurulan bu kedi evi aynı zamanda göle olan yakınlığı sebebi ile farklı bir güzelliğe sahiptir.

Van Kedisi sadece Van ikliminde yaşayan bir kedi türüdür. Van kedisinin en önemli özelliği beyaz tüylere ve iki farklı göz rengine sahip olmasıdır. Van kedilerin bir gözünün rengi turkuaz mavisi diğer gözünün rengi de kehribardır. Beyaz ipeksi tüylere ve kabarık kuyruğa sahip bu kedilerin tüyleri kışın çoğalıp yazın ise azalır. Temizlik konusunda diğer kedilere göre daha dikkatli olan ve bakımı kolay olan Van Kedisi; kedi maması dışında kavun, karpuz gibi meyveleri de yerler. Suyu ve yüzmeyi çok seven bu kedilerin avcılık içgüdüleri de gelişmiştir.

Sürekli hareketli olan ve oynamayı çok seven kediler kendilerini sevme imkânı vererek size keyifli zamanlar yaşatacaktır. Sahiplerine sadık ve zeki olan bu kedilerin dişi olanları daha uyumludur. Van ziyaretiniz de keyifli vakitler geçireceğiniz Van kedisi evine uğramanızı tavsiye ederim.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3859.0

Etiket: Van Kedisi Evi